Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Ανάγνωση και εγγραφή σε Smart Cards

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò tarasiadis. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος dimos.homatas στις 23-05-2011, 10:58. Υπάρχουν 7 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  16-06-2010, 16:49 59169

    Ανάγνωση και εγγραφή σε Smart Cards

    Καλησπέρα,
    θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει προγραμματιστικός τρόπος (και πόσο εύκολος είναι) για να έχω πρόσβαση στα δεδομένα μιας smart card. Θέλω να αναπτύξω μια εφαρμογή για να χρησιμοποιήσω κάρτες προς του πελάτες ενός καταστήματος και να τους παρέχονται προσφορές κλπ.

    Το θέμα είναι πως θα έχω πρόσβαση στην κάρτα. Εϊδα ότι υπάρχουν μηχανήματα για την ανάγνωση, ΟΚ. Αλλά με ποιον τρόπο θα επικοινωνεί η εφαρμογή μου με την κάρτα για να διαχειρίζομαι τα δεδομένα;

    Έχω γνώσεις C# και SQL (VS 2008).

    Κάθε σκέψη θα με βοηθούσε πολύ.

    Ευχαριστώ.
  •  17-06-2010, 10:56 59183 σε απάντηση της 59169

    Απ: Ανάγνωση και εγγραφή σε Smart Cards

    από ότι βλέπω εδώ http://www.scdeveloper.com/SDK.htm έχουν SDK με code samples οι συσκευές που θα αγοράσεις
  •  17-06-2010, 11:06 59184 σε απάντηση της 59183

    Απ: Ανάγνωση και εγγραφή σε Smart Cards

    Σε αυχαριστώ, πράγματι βλέπω να υπάρχει στις συγκεκριμένες και δείγμα κώδικα.

    Σε γενικότερο πλαίσιο υπάρχει κάποιο σύνολο εντολών για επικοινωνία με SmartCards; Ή πρέπει να είναι εξειδικευμένο ανά μοντέλο - κατσκευαστή.
  •  17-06-2010, 11:29 59185 σε απάντηση της 59184

    Απ: Ανάγνωση και εγγραφή σε Smart Cards

    Δεν έχω ιδέα, δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με smart cards,

    μήπως όμως είναι ποιο εύκολο (και ποιο φθηνό) να τυπώσεις κάρτες με barcode ή απλά με ένα κωδικό πελάτη και να κρατάς τα στοιχεία του στην βάση του προγράμματος?

  •  17-06-2010, 11:34 59186 σε απάντηση της 59185

    Απ: Ανάγνωση και εγγραφή σε Smart Cards

    Πράγματι κάπως έτσι το σκέφτομαι λόγω κόστους. Ουσιαστικά ID θα είναι η κάρτα. Απλά θέλω να δω τις ειδιαιτερότητες και τα πλεονεκτήματα των SmartCards.
  •  21-06-2010, 23:58 59241 σε απάντηση της 59186

    Απ: Ανάγνωση και εγγραφή σε Smart Cards

    Επίσης θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις RFID cards, tags, ή ότι σε βολεύει. Απλά χρειάζεσαι ένα αναγνώστη σαν αυτόν,

    http://www.phidgets.com/products.php?category=14&product_id=1023

    και οποιοδήποτε RFID tag συμβατό με EM4102 protocol (για τις κάρτες κόστος περίπου στο 1.5 ευρώ)

    http://www.phidgets.com/products.php?category=14&product_id=3008


    Τα phidgets που προτείνω παραπάνω, και χρησιμοποιώ και γώ, είναι βολικά γιατί παρέχουν τους drivers, τις βιβλιοθήκες και αρκετούς οδηγούς στο νετ,για να γράψεις κώδικα σε όποια πλατφόρμα θέλεις.

    Αυτό που θέλεις να κάνεις είναι αρκετά απλό. Να φτιάξεις δηλαδή μια εφαρμογή τύπου πελατολογίου, και σε κάθε πελάτη θα αντιστοιχήσεις μια κάρτα.

    Όταν θα περνάει την κάρτα από τον αναγνώστη, θα εμφανίζονται τα στοιχεία του. Η κάρτα θα είναι μόνο ID, δεν θα περιέχει τίποτα άλλο.

    Ελπίζω να βοήθησα,

    Φιλικά, Πάνος
  •  22-05-2011, 14:15 65898 σε απάντηση της 59241

    Απ: Ανάγνωση και εγγραφή σε Smart Cards

    Καλα αυτο το site Phidgets έχει πολλά ωραία καλούδια 
  •  23-05-2011, 10:58 65926 σε απάντηση της 65898

    Απ: Ανάγνωση και εγγραφή σε Smart Cards

    Μια αρκετά συνηθισμένη πρακτική ήταν τα readers να δίνουν το input απευθείας στο πληκτρολόγιο, οπότε δεν είχε διαφορά για σένα.

    Τώρα για να γράφεις κιόλας, αυτό παίζει ανάλογα με τον κατασκευαστή / προμηθευτή.

    "When the darkness rises up from inside - that is normal.
    It's when you reach down to pull it up - that the noxious warnings sound."
    Tuzak, Farscape
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems