Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Εκτιμήσεις για κόστος web εφαρμογής

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò DBugged. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος DBugged στις 24-03-2011, 15:18. Υπάρχουν 0 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  24-03-2011, 15:18 64569

    Εκτιμήσεις για κόστος web εφαρμογής

    Γεια χαρά μετά από πολύ καιρό.
    Θα μου ήταν ιδιαίτερα χρήσιμες κάποιες εκτιμήσεις σας σχετικά με το κόστος για ένα
    project που πρόκειται να αναλάβω από πελάτη με τον οποίο υπάρχει άψογη συνεργασία μέχρι τώρα.

    Στο παρακάτω σενάριο που περιγράφει τα ζητούμενα θα είμαι όσο πιο σύντομος γίνεται. Αν όμως κάποιος από εσάς του έμπειρους θεωρεί ότι λείπουν βασικές παραμετροι/δεδομένα, είναι
    more than welcome να μου τα επισημάνει.
    Πάμε λοιπόν:
    Για τον συγκεκριμένο πελάτη έχω φτιάξει δυναμικό
    web site στο παρελθόν. Τώρα θέλει να φτιάξει membership area. Κάνοντας login τα members, θα μπορούν :
    α) Να καταχωρούν φόρμες (
    non sensitive data). Αυτή τη στιγμή υπάρχουν 2 ειδών φόρμες αλλά στο μέλλον πιθανόν αυξηθεί ο αριθμός .

    β) Να βλέπουν τις καταχωρημένες φόρμες ως ιστορικό.

    Ο administrator πελάτης μου, θα μπορεί να κάνει edit στα δεδομένα, και να χαρακτηρίζει το status της κάθε φόρμας («σε Αναμονή»  «Επιτυχής» κτλ).

    θα υπάρχουν κάποια
    Events που θα στέλνονται emails σε αλλαγές  status.

    Θα εμφανίζονται 2-3 ειδών μηνύματα  στα members όταν αυτά κάνουν logins (π.χ. «Η αίτησή σας έχει απορριφθεί»)

     Ο λόγοι που ζητάω τη βοήθειά σας για μία εκτίμηση κόστους είναι οι εξής:
    1) Δεν έχω ιδέα για το τι τιμές βρίσκουμε στην αγορά για κάτι τέτοιο όπως περιγράφεται παραπάνω (αν περιγράφεται σωστά:-).

    2)  Δεν έχω σκοπό να χρεώσω το project αποκλειστικά με βάση το χρόνο που θα χρειαστώ για τον εξής λόγο:  Το ήδη υπάρχον site θα αρχίσει να μεγαλώνει όπως και η επιχείρηση. Έχω σκοπό να το ξαναστήσω από την αρχή και για πρώτη φορά θα δουλέψω με umbraco (ώρα για razor!).  Άρα δεν θα ήθελα και ο πελάτης μου να «χρεωθεί» όλο το umbraco learning proccess και ούτε το migration σε αυτό.

    Αυτά. Παιδιά ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας. 

     


    <asp:BuRton runat="powder" ID="MyBoard" OnClick="do3sixty_NOW" ></asp:BuRton>
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems