Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

MS Lightswitch

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Michalis Markou. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος George Parissis στις 13-03-2011, 22:47. Υπάρχουν 1 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  13-03-2011, 20:49 64162

    MS Lightswitch

    Καλησπέρα σας,

    Πως μπορώ στο lightswitch να βάλω ένα button, το οποίο όταν το πατάω να μου ανοίγει το ίδιο παράθυρο όταν πατάω το add... button απο ένα search screen για να κάνω νέα καταχώρηση; Επίσης έχω 4 tables Table_Μαθητές, Table_Εκπαιδευτές, Table_Ειδικότητες, Table_Απουσίες. Στο Table_Απουσίες έχω τα πεδία ID, Απουσίες, Ημερομηνία, Μαθητές, καθώς επίσης το πεδίο Απουσίες στο Table_Μαθητές Πως μπορώ να εμφανίσω το σύνολο των απουσιών ανα μαθητή στο Table_Μαθητές;
  •  13-03-2011, 22:47 64164 σε απάντηση της 64162

    Απ: MS Lightswitch

    Το Lightswitch όπως γνωρίζεις βρίσκεται ακόμα σε Beta έκδοση, αν και η μορφή που έχει πάρει είναι κατά το μεγαλύτερο ποσοστό η τελική αυτό δεν σημαίνει πως αλλαγές δεν θα υπάρξουν. Επίσης επειδή δεν έχει βγει ακόμα επίσημα, ότι πληροφορίες μπορείς να βρεις θα είναι είτε από Forums είτε από Blogs όλα όμως έχουν κάτι κοινό. Ότι ακόμα δεν ξέρουμε τι μας γίνεται ...

    Ευτυχώς υπάρχει το επίσημο MS Lightswitch Developer Site το οποίο δεν έχει πολλά πράγματα έχει όμως μερικά πολύ ωραία video της Beth Massi και ένα Forum που ίσως απαντήσει σε μερικές ακόμα μελλοντικές απορίες σου για την νέα αυτή τεχνολογία. Από τα Videos για το συγκεκριμένο πρώτο ερώτημα που έχεις νομίζω πως ίσως σε καλύψει το 7 ως προς το κουμπί και το 9 ως προς την φόρμα.

    Ως προς το Query το MS Lightswitch χρησιμοποιεί Linq To SQL. Για το που και πως θα γράψεις το query αυτό διάβασε το παρακάτω tutorial στην ενότητα Queries: Retrieveing Information from a Data Source. Ως προς το τι θα γράψεις ακριβώς υπάρχουν αρκετά site που να σου δίνουν ένα παράδειγμα σε Linq To SQL με Group By και Sum. Μία αναζήτηση στο Google θα σου εμφανίσει αρκετά.

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems