Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Μπορώ να ορίσω resources για συγκεκριμένο JOB;

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò neoklis. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος neoklis στις 04-08-2011, 15:38. Υπάρχουν 4 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  14-07-2011, 13:34 66571

    Μπορώ να ορίσω resources για συγκεκριμένο JOB;

    καλησπέρα,

    Σε καθημερινή βάση ανεβάζω κάποια txt file στον SQL Server. Ο χρόνος εκτέλεσης του job είναι περίπου μια ωρα.. Κατά την δειάρκεια που εκτελείτε το job, καθυστερούν υπερβολικά όλα τα transactions των χρηστών, με λίγα λόγια το σύστημα κάθεται. Πληροφοριακά αναφέρω ότι δημιουργείται trafiifc με το database I/O να φτάνει τα 450 mb/sec (δεν ξέρω αν είναι πολύ ή λίγο. Απλά όταν φτάνει εκεί υπάρχει καθυστέρηση σε άλλα transactions). Υπάρχει τρόπος να ορίσω τα resources που θα χρησιμοποιούνται όταν εκτελείται το συγκεκριμένο JOB έτσι ώστε να αφήσω χώρο ελεύθερο και για τους υπόλοιπους χρήστες..;

    ευχαριστώ


    Dionisis
  •  14-07-2011, 13:47 66572 σε απάντηση της 66571

    Απ: Μπορώ να ορίσω resources για συγκεκριμένο JOB;

    Καλησπέρα

    Η απάντηση μου στο ερώτημα σου είναι ότι άμεσα δεν μπορείς να το κάνεις. Όμως μπορείς να το κάνεις έμμεσα κάνοντας χρήση του Resource Governor αλλά πριν πάμε σε αυτό και πως μπορείς να το κάνεις, έχεις ελέγξει το γιατί οι χρήστες καθυστερούν έχεις δει τι locks έχεις; Πως κάνεις το import των δεδομένων μέσα από εφαρμογή με SSIS; Με ποιον τρόπο μέτρησες το IO (εννοώ εργαλείο μετρητή κλπ)


    Antonios Chatzipavlis

  •  14-07-2011, 14:17 66573 σε απάντηση της 66572

    Απ: Μπορώ να ορίσω resources για συγκεκριμένο JOB;

    Πριν ξεκνήσουμε δάσκαλε (σε έχω παρακαλουθήσει σε μάθημα για SQL 2005. ;Ήταν υπέροχο) δεν έχω ξαναασχοληθεί παρόμοιο πρόβλημα...

     

    Antonios Chatzipavlis:
    έχεις ελέγξει το γιατί οι χρήστες καθυστερούν έχεις δει τι locks έχεις;

    οι χρήστες δεν καθυστερούν λόγω του ότι ο SQL Server τρέχει κάτι "βαρύ"..; τα locks όχι δεν τα έχω προσέξει...

    Antonios Chatzipavlis:
    Πως κάνεις το import των δεδομένων μέσα από εφαρμογή με SSIS;

    Ναι, ακριβώς όπως αναφέρεις.

    Antonios Chatzipavlis:
    Με ποιον τρόπο μέτρησες το IO (εννοώ εργαλείο μετρητή κλπ)

    Μέσα από το Activity Monitor του Management Studio..


    Dionisis
  •  14-07-2011, 15:13 66574 σε απάντηση της 66573

    Απ: Μπορώ να ορίσω resources για συγκεκριμένο JOB;

    Επειδή δεν το κατάλαβα το import το κάνεις με SSIS ή έχεις φτιάξει εφαρμογή;

    Εκτός από τα locks, που πρέπει να δεις, για τι όγκο εγγραφών μιλάμε και ο(οι) πίνακας(ες) πόσο "φορτωμένοι" είναι indexes & constraints;

    Περιέγραψε λίγο σε υψηλό επίπεδο το τι κάνει αυτή η εισαγωγή ώστε να έχουμε λίγο και το τι κάνει σαν λογική και πως το κάνεις, προσωπικά θα με βοηθήσει αρκετά αυτό

     


    Antonios Chatzipavlis

  •  04-08-2011, 15:38 66754 σε απάντηση της 66574

    Απ: Μπορώ να ορίσω resources για συγκεκριμένο JOB;

    Δεν έχω γράψει τις επιπλέον ζητούμενες πληροφορίες, γιατί το συγκεκριμένο job σταματήσαμε να το τρέχουμε καθώς δεν υπάρχει η ανάγκη συλλογής των συγκεκριμένων δεδομένων την χρονική περίοδο που διανύουμε. Αφήνω όμως το θέμα ανοιχτό καθώς είναι θέμα χρόνου του πότε θα ξαναμπεί σε εφαρμογή το job οπότε και θα χρειαστώ τις συμβουλές σας...

    Ευχαριστώ


    Dionisis
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems