Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Azure Connection Problem

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò George Parissis. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος George Parissis στις 04-10-2011, 12:24. Υπάρχουν 6 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  03-10-2011, 17:29 67613

    Azure Connection Problem

    Είχε κανείς άλλος σήμερα και από ώρα 16:30 περίπου προβλήματα σύνδεσης με το Azure;

    Από τους πελάτες μου τα 3/4 δεν μπορούν να μπουν. Δούλευαν την εφαρμογή κανονικά από το πρωί και ταυτόχρονα σε μερικούς από αυτούς σταμάτησε να δουλεύει. Όλοι μου οι πελάτες μπαίνουν στην εφαρμογή από διαφορετικές τοποθεσίες και με διαφορετικούς ISP. Αυτοί που έχουν πρόβλημα είναι με HOL.

    Εγώ από το σπίτι δεν έχω πρόβλημα (δεν έχω HOL), πήρα τηλέφωνο στο support της Microsoft αλλά δεν γνωρίζουν ακόμα τι συμβαίνει. Σύμφωνα με το TraceRT το σήμα διακόπτεται κάπου στην Ολλανδία από το μηχάνημα των χρηστών που δεν μπορούν να μπουν ενώ από το δικό μου που μπορώ να μπω δεν περνάω από Ολλανδία. Ελπίζω να λυθεί σύντομα...

  •  03-10-2011, 18:39 67614 σε απάντηση της 67613

    Απ: Azure Connection Problem

    Δεν υπάρχει κάτι απο πλευράς Windows Azure, μόλις checkara ξανά το Health Dashboard. Μάλλον ο Provider της HOL έχει θέμα..
    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  03-10-2011, 22:31 67616 σε απάντηση της 67614

    Απ: Azure Connection Problem

    Πιθανότατα έχεις δίκιο και άτε τώρα να δώσεις στον πελάτη να καταλάβει ότι δεν έχεις εσύ πρόβλημα αφού οι άλλοι παίζουν και να σου λέει και ότι ούτε και αυτός έχει πρόβλημα αφού Internet έχει. (Και όντως έχεις δηλαδή, με TeamViewer που μπήκα μέσα το είδα). Περίεργο, ακόμα και τώρα μετά από τόσες ώρες δεν μπορούν να μπουν...

  •  04-10-2011, 00:27 67617 σε απάντηση της 67616

    Απ: Azure Connection Problem

    Εσύ μπορείς να τον δεις; Εάν κάνεις RDP μέσα στο Instance και ζητήσεις να τον δεις, τον βλέπεις;
    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  04-10-2011, 03:12 67618 σε απάντηση της 67617

    Απ: Azure Connection Problem

    Δεν είναι instance, είναι μία SQL Azure βάση. Ο client είναι μία winforms εφαρμογή. Δοκίμασα το απόγευμα να μπω με SSMS από το μηχάνημα ενός πελάτη που είχε το πρόβλημα αλλά ούτε έτσι μπαίνει. Μου έβγαλε ένα μήνυμα ότι δεν μπορεί να βρει τον server κάτι τέτοιο... είναι λίγο αργά και ήταν δύσκολη η ημέρα και δεν θυμάμαι ακριβώς τώρα. Με telnet όμως κάνω connection, τι κουφό και αυτό... Όταν εκτελώ το ping μου κάνει resolve σε ip τον server αλλά με tracert τίποτα, κολλάει σε ένα hop στην Ολλανδία. Υπομονή αύριο ξημερώνει μία καινούρια ημέρα, με τα μηχανήματα του διαβόλου που μπλέξαμε.
  •  04-10-2011, 11:04 67621 σε απάντηση της 67618

    Απ: Azure Connection Problem

    Σιγουρέψου ότι δεν αλλάξανε IP και δεν τους κόβει το Firewall του SQL Azure.. Επίσης, έαν εξακολουθείς να έχεις πρόβλημα, στείλε μου με PM τα στοιχεία (server, βαση, username και live id και subscription id), και θα το δω εγώ αλλοιώς Smile
    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  04-10-2011, 12:24 67622 σε απάντηση της 67621

    Απ: Azure Connection Problem

    Και ως δια μαγείας που λένε το πρόβλημα σήμερα λύθηκε. Ευχαριστώ Παναγιώτη, πριν από λίγο που σηκώθηκα και πήρα τηλέφωνο άκουσα ότι δουλεύανε και ηρέμησα. Τώρα θα πιω τον καφέ μου...

    Καλημέρα!!!

     

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems