Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Αρχάριος vs datagridview & insert rows in sql

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò pantoof. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος neoklis στις 15-03-2012, 14:42. Υπάρχουν 1 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  09-03-2012, 22:07 69612

    Αρχάριος vs datagridview & insert rows in sql

       Καλησπέρα σε όλους, είμαι φρεσκότατος στο forum και ακόμα φρεσκότερος στον προγραμματισμό. Δουλεύω μια φορμα που για λόγους οικονομίας χωρου και χρόνου έχω μαζέψει σαν λογική σε μια test μορφή της  στην οποία μέσω κάποιων textbox,combobox Κλπ προσθέτω με button clicks  σε ένα datagridview. Το πρόβλημά μου είναι ότι αφού περάσω τα δεδομένα στο datagridview θέλω με ένα κουμπί "save"  να κάνω τις γραμμές του insert σε έναν sql πίνακα. Σας παραθέτω το κομάτι όπου περνάω τις γραμμές στο dgv και ελπίζω να με βοηθήσετε μιάς και έχω δοκιμάσει διάφορους τρόπους που δεν κατέληξαν ωραία. Εάν το dgv το είχα bound σε κάποιο dataset έχω καταφέρει να κάνω update τις υπάρχουσες γραμμέσ του πίνακα. Με τα δεδομένα μου όμως unbound εχουμέ θέμα.

    Ευχαριστώ εκ των προταίρων όποιον μπεί στον κόπο να το διαβάσει και ακόμα περισσότερο όποιον με βοηθήσει.

     

     

    PrivateSub Button1_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles Button1.Click

    If TextBox1.Text = "" Or TextBox2.Text = "" Or TextBox3.Text = "" Then

       MsgBox("Fields Cannot Be Empty")
           

    Else

       Dim item As New DataGridViewRow
               

       item.CreateCells(DataGridView1)
               

       With item
                   

          .Cells(0).Value = TextBox1.Text
                   

          .Cells(1).Value = TextBox2.Text
                   

          .Cells(2).Value = TextBox3.Text
               

       End With

               

       DataGridView1.Rows.Add(item)

               

       TextBox1.Text = ""
               

       TextBox2.Text = ""
               

       TextBox3.Text = ""

           

    End sub

  •  15-03-2012, 14:42 69671 σε απάντηση της 69612

    Απ: Αρχάριος vs datagridview & insert rows in sql

    Για ρίξε μια ματιά στο παρακάτω μπορεί να σε βοηθήσει. Στο button1_click γεμίζει το datagridview από SQL πίνακα και στο button2_click σώζει τις αλλαγές στον πίνακα σου.

    http://vb.net-informations.com/dataadapter/dataadapter-datagridview-sqlserver.htm


    Dionisis
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems