Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

WinForms & WPF για υλοποίηση DAL (ADO.Net or EF)

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò koslyr. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Markos στις 29-04-2012, 21:11. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  29-04-2012, 20:09 70165

    WinForms & WPF για υλοποίηση DAL (ADO.Net or EF)

    Έχω κάνει μια αναζήτηση στο διαδίκτυο (κυρίως  codeplex, codeproject) ώστε να βρω μια αναλυτική υλοποίηση Windows Application με WinForms & WPF που θα έχει σε ξεχωριστό Dll το DAL για επικοινωνία/διαχείριση μιας βάσης δεδομένων (σε προτίμηση MSSQL-Server π.χ. την κλασσική Northwind), χωρίς όμως να βρω κάτι αξιόλογο.
    Σε δευτερη φάση θα με ενδιέφερε να κάνω το συγκρητικό της κλασσικής υλοποίησης του ADO.Net (SQlDataAdapter, Dataset..) με το Entity Framework.  
     
  •  29-04-2012, 20:42 70167 σε απάντηση της 70165

    Απ: WinForms & WPF για υλοποίηση DAL (ADO.Net or EF)

    To πιο κοντινό παράδειγμα υλοποίησης που έχω βρει είναι το ακόλουθο: http://northwind.codeplex.com/
  •  29-04-2012, 21:11 70168 σε απάντηση της 70165

    Απ: WinForms & WPF για υλοποίηση DAL (ADO.Net or EF)

    Νομίζω ότι τα δύο πιο απλά εισαγωγικά παραδείγματα που υπάρχουν για υλοποίηση n-tier εφαρμογών είναι:
    1. N-Tier Apps and the Entity Framework και
    2. How Do I Use DataSets in an N-Tier Application?
    Το ερώτημά σου, όμως, είναι πολυδιάσταστο μιας και κάνεις αναφορά και στο presentation. Γενικά, δεν υπάρχουν μαγικές συνταγές. Ξεκινάς από τα πιο απλά και προχωράς στα πιο σύνθετα. Καλό είναι να παρατηρείς το δάσος, αλλά αν δε μελετήσεις στην αρχή τη συμπεριφορά της ανάπτυξης του... δέντρου, θα χαθείς! Άλλωστε, το κάθε δάσος είναι διαφορετικό και το να βρεις ένα project που να σου περιγράφει όλες τις πιθανές εκδοχές του, είναι μάλλον απίθανο.


    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems