Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Open new window response.redirect

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò anthou. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος anthou στις 03-05-2013, 11:51. Υπάρχουν 3 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  28-04-2013, 12:34 72528

    Open new window response.redirect

    Γειά σας

    Θέλω να ανοίγω νέο παράθυρο με την  response.redirect(url,false) και όχι να μου ανοίγει το url σε νέο tab

    Πώς μπορεί να γίνει ; 

     

  •  30-04-2013, 08:07 72532 σε απάντηση της 72528

    Απ: Open new window response.redirect

    Το αν θα ανοίξει ένα παράθυρο σε tab ή εντελώς νέο παράθυρο είναι επιλογή του browser στην οποία δεν μπορείς να παρέμβεις. Μπορείς όμως να ανοίξεις ένα popup παράθυρο με javascript του οποίου το περιεχόμενο θα προέρχεται από κάποιο άλλο url.

    Τί προσπαθείς να κάνεις και γιατί θέλεις να αναγκάσεις τον browser να ανοίξει άλλο παράθυρο? 


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  30-04-2013, 20:20 72536 σε απάντηση της 72532

    Απ: Open new window response.redirect

    Φίλε Παναγιώτη το υποψιαζόμουνα οτι δεν μπορώ να επέμβω και μου το επιβεβαιώνεις

    Μάλλον η προτάση σου  popup παράθυρο είναι η καλύτερη λύση σε αυτό που ζητώ

    Αυτο που θέλω να κάνω είναι απο ένα GRIDVIEW να μου ανοίγει νέο παράθυρο στο οποίο θα φορτώνει μια παρουσίαση απο το skydrive κάνοντας select  σε διαφορετικα row Ο λόγος που θέλω νέο παράθυρο είναι να έχει την δυνατότητα ο χρήστης να βλέπει τις διαφάνειες χωρίς να χάνει την σειρά απο το GRIDVIEW όταν θα κλείση το παράθυρο 

    Με το redirect φορτώνει στην ίδια σελίδα το λινκ απο το skydrive, με αποτέλσμα αν μήν είναι λειτουργικό και να χάνει ο χρήστης την επαφή με το  GRIDVIEW

    Το   popup παράθυρο είναι καλή λύση καθώς θα μπορώ να διαμορφώνω και το μέγεθος του 

    Κάνω καποιες δοκιμές με  GridView1_RowDataBound και με LiNKBUTTON αλλά μου ανοίγει το παράθυρο σε full screen και αγνοεί τις παραμέτρους στο window.open 

    Εχεις να μου υποδείξης κάποια λύση σε javascript   ώστε κάθε row να διαβάζει το λινκ που αντιστοιχεί στην αντιστοιχει διαφάνεια και να μου ανοιγει στις διαστάσεις που του ορίζω

     

  •  03-05-2013, 11:51 72547 σε απάντηση της 72536

    Απ: Open new window response.redirect

    Τελικά μετά απο μερικές  δοκιμές λειτουργεί και παρακάτω είναι ο κώδικας
     

     
     Private Sub GridView1_RowDataBound(sender As Object, e As GridViewRowEventArgs) Handles GridView1.RowDataBound
     
            If e.Row.RowType = DataControlRowType.DataRow Then
                Dim url, pp As String
                Dim xx As Integer
     
    '''''''''  e.Row.DataItem(7).ToString    είναι το πεδίο που διαβάζει το string απο τον  SQL  ''''''''''
     
                url = "window.open('" & e.Row.DataItem(7).ToString & "', 'mywindow','width=600', 'height=500','top=100','left=10');"

                Dim lb As LinkButton

                lb = e.Row.FindControl("openForum")

                lb.Attributes.Add("onClick", url)


                xx = e.Row.RowIndex.ToString

                pp = e.Row.DataItem(7).ToString
            End If


        End Sub
     
     
    Επίσης στην  .aspx σελίδα θα πρέπει να βάλουμε και το  button='Επιλογή',   στον κώδικα που είναι τα πεδία του GridView1
     
     <asp:TemplateField>
                  <ItemTemplate>
                        <asp:LinkButton runat="server" ID="openforum" Text="Επιλογή"/>
                  </ItemTemplate>
      </asp:TemplateField> 
     
    Το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω οτι δεν λειτουργούν σωστά οι διαστάσεις του νέου παραθύρου
    Αν υπάρχει καλύτερη πρόταση ή κάποια άλλη λύση θα την ήθελα να την δοκιμάσω
     
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems