Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Επιλογή 2ης γλώσσας προγραμματισμού για web apps

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò MoonInCancer. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος MoonInCancer στις 10-09-2013, 00:06. Υπάρχουν 4 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  08-09-2013, 15:50 74289

    Επιλογή 2ης γλώσσας προγραμματισμού για web apps

    Καλησπέρα!

     

    Δουλεύω ως web developer εδώ και 2 χρόνια (C#, ASP.NET MVC).

    Αλλά θέλω να μάθω και άλλη μια γλώσσα..

    Το θέμα είναι, ποια γλώσσα εινιαι η περισσότερο "χρήσιμη" για το εργασιακό περιβάλλον της Ελλάδας;

    Βλέπω τρελή ζήτηση για PHP πχ. Το θέμα όμως είναι οτι εφόσον άρχισα προγραμματισμό με C# , και με συγκεκριμένο framework, η PHP μου φαίνεται πολύ χαοτική.. άσε που υπάρχουν τόσα χιλιάδες frameworks που δεν μπορείς να ποντάρεις σε ένα. Άλλος πχ θα χρησιμοποιεί symfony, άλλος zend, κλπ..

    Άρα η άλλη μου επιλογή είναι η Ruby ( με το Rails φυσικά ). 

    Το θέμα είναι... υπάρχει ζήτηση στην Ελλάδα για Ruby on Rails? Απ'οτι έχω δει μέχρι τώρα, μάλλον όχι!

     

    Να πιέσω τον εαυτό μου να μάθει PHP εφόσον υπάρχει μεγάλη ζήτηση (αλλά δεν μου αρέσει), ή να ποντάρω στην Ruby, που φαίνεται να μην έχει ζήτηση (αλλά κατ'εμε είναι πολύ πιο "σωστή" γλώσσα απ'οτι η PHP και μ'αρέσει περισσότερο) ? 

    Ευχαριστώ! 

  •  09-09-2013, 23:11 74298 σε απάντηση της 74289

    Απ: Επιλογή 2ης γλώσσας προγραμματισμού για web apps

    Δική μου πρόταση, θα ήταν να ανεβάσεις τα skills σου στη JavaScript. Εκτός από το html κομμάτι, μπορείς να μπεις και στο server με συνδιασμό node.js μαζί με κάτι άλλο, όπως TypeScript.

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  09-09-2013, 23:31 74299 σε απάντηση της 74289

    Απ: Επιλογή 2ης γλώσσας προγραμματισμού για web apps

    MoonInCancer:


    Το θέμα είναι... υπάρχει ζήτηση στην Ελλάδα για Ruby on Rails? Απ'οτι έχω δει μέχρι τώρα, μάλλον όχι!

     

    Εξαρτάται που και ποιούς κοιτάς. Αν κοιτάς μαγαζάκια και μαζική παραγωγή με 200 ευρώ το "site", ε ναι, όλοι αυτοί δουλεύουν με PHP και συνήθως δεν ξέρουν και τίποτε άλλο ...

    Πρόσφατα έγινε το Euruko 2013, το ευρωπαϊκό conference για Ruby, στην Αθήνα με 500 συμμετέχοντες. Το άκουσα, γιατί η εταιρεία που δουλεύω χρησιμοποιεί Ruby on Rails για το front end. Όποιος ενδιαφέρεται, ας δει το www.pamediakopes.gr . Η κίνηση που έχουμε και η περιπλοκότητα είναι κομματάκι μεγαλύτερη από τα συνηθισμένα sites των 5-10 σελίδων + κάτι νέα.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  10-09-2013, 00:00 74300 σε απάντηση της 74298

    Απ: Επιλογή 2ης γλώσσας προγραμματισμού για web apps

    Node.js, ε; Χμ! το'χα ακούσει αλλά δεν το'χα ψάξει ποτέ.. νόμιζα οτι΄ηταν μια ακόμα library της javascript, τύπου jQuery! την χρησιμοποιούνε εδώ στην Ελλάδα όμως ή είναι πολύ πίσω;;
  •  10-09-2013, 00:06 74301 σε απάντηση της 74299

    Απ: Επιλογή 2ης γλώσσας προγραμματισμού για web apps

    Τις αγγελίες στα γνωστά site .. απ'οτι εχω δει μέχρι τώρα (χοντρική εκτίμηση), οι 6 θα είναι για PHP, οι 3 για .NET, και η 1 για ruby..
    Αν και μου φαίνεται λίγο περίεργη σε σύνταξη προτιμώ να μάθω αυτήν παρά την PHP πάντως!

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems