Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

vb.net Πρόβλημα με τις φόρμες όταν η εφαρμογή τρέχει σε διαφορετικούς υπολογιστές

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò CivilSitis. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος constantine-55 στις 11-06-2014, 19:43. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  04-06-2014, 20:47 75456

    vb.net Πρόβλημα με τις φόρμες όταν η εφαρμογή τρέχει σε διαφορετικούς υπολογιστές

    Γεια σας

    Εχω φτιάξει μια εφαρμογή  window form σε vb.net 2010. Στον υπολογιστή μου τρέχει μια χαρά. Όταν κάνω το project setup και

    το εγκαθιστώ σε άλλον υπολογιστή, αρχίζουν τα προβλήματα. Κάποia controls δεν ειναι στην θέση τους (command buttons, labels)

    Λογικά έχει να κάνει με την ανάλυση της  οθόνης αλλά  δεν γνωρίζω πως να το αντιμετωπίσω. Δοκίμασα πειράζοντας κάποια properties στο Form 

    (dpi, font) αλλά  χωρίς επιτυχία 

    K Α Θ Ε  -  Β Ο Η Θ Ε Ι Α     Δ Ε Κ ΤΗ  - Ε Χ Ω  Σ Κ Α Σ Ε Ι  

    Δημοσίευση στην κατηγορία: ,
  •  05-06-2014, 01:41 75459 σε απάντηση της 75456

    Απ: vb.net Πρόβλημα με τις φόρμες όταν η εφαρμογή τρέχει σε διαφορετικούς υπολογιστές

    Καλησπέρα,

    Αυτό είναι ένα πρόβλημα που υπάρχει με τα windows forms - δεν έχεις κάνει κάτι λάθος.

    Πιθανώς ο πιο βατός τρόπος να το αντιμετωπίσεις είναι το .Autoscale property που έχει το Form Object - όμως από το σχετικό topic στο MSDN Library βλέπω πως αυτό το χαρακτηριστικό έχει γίνει obsolete και πρέπει να θα πρέπει να δεις το topic για το .AutoScaleMode και την σχετική συζήτηση "Automatic Scaling in Windows Forms".

    Τα έχεις δει αυτά;

     

    George J.
     


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  11-06-2014, 19:43 75484 σε απάντηση της 75456

    Απ: vb.net Πρόβλημα με τις φόρμες όταν η εφαρμογή τρέχει σε διαφορετικούς υπολογιστές

    Στον Η/Υ που το κάνεις εγκατάσταση το text size από το Control Panel\All Control Panel Items\Display είναι στο 100%? default?

    Στον υπολογιστή μου επειδή το έχω στο 125% σε μερικές εφαρμογές (όχι δικές μου) δεν εμφανίζονται όλα σωστά.

     


    I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems