Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Ever feeling totally bored at the Office?

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò T_S. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος T_S στις 28-03-2015, 18:59. Υπάρχουν 4 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  10-03-2015, 21:58 76686

    Ever feeling totally bored at the Office?

    καλησπερα,

    Θα ειμαι συντομος. Εχω ενα χρονο επαγγελματιας "προγραμματιστης" και παρα την αρχικη χαρα, τελευταια εχω αρχισει και σκυλοβαριεμαι. Ισως επειδη σαν φοιτητης ημουν αρκετα χαλαρος, ισως επειδη προηγουμενως εκανα sites περιστασιακα( και ακομα κανω), οπου δεν χρειαζοταν να βρισκομαι 8-10 ωρες σε ενα γραφειο.  Ειμαι 24 + και εχω ηδη βαρεθει!!! Τι γινεται σαυτη την περιπτωση ρε παιδες? Υποψιαζομαι οτι πιθανως να φταιει που ασχολουμαι και στον υπολοιπο χρονο με computer related stuff(personal projects), αλλα αυτα ειδικα ειναι το οξυγονο μου γιατι επειδη ειναι δικα μου γουσταρω να τα δουλευω και δευτερευοντως ειναι κατι στο οποιο ελπιζω.Τα σταματησα ενα διαστημα οστοσο, εβγαινα συνεχως βολτες μετα την δουλεια αλλα και παλι δεν παλευεται το γραφειο ομως. Ουτε η δυσκολια της δουλειας με ενοχλει ουτε ο φορτοσ ουτε τα αφεντικα τπτ. Με ενοχλει που πρεπει να κλειστω σε ενα χωρο για 8-10 ωρες καθε μερα. Δοκιμασα να πηγαινω πιο αργα(12-1 το μεσημερι καινα φευγω πιο αργα) δοκιμασα να πηγαινω νωρις (9-10) και να φευγω 5-6 (αμα δν σκασει κατι εκτακτο) παλι τιποτα. Οσο και να το μεταφερω αυτο το 8ωρο δεν λεει να φυγει απο την καθημερινοτητα μου .Big Smile Δωστε καμια συμβουλη οι παλαιοτεροι. Δεν ειναι δυνατον να σκεφτομαι ηδη τι θα κανω το πασχα και το καλοκαιρι. Κατι δεν παει καλα . Και το χειροτερο ειναι οτι νιωθω και μαλακας που παραπονιεμαι οταν υπαρχει τοσο τρελη ανεργια ειδικα σε νεαρες ηλικιες.

  •  11-03-2015, 17:04 76687 σε απάντηση της 76686

    Απ: Ever feeling totally bored at the Office?

    Μετά από πολλά πολλά χρόνια σε αυτή τη δουλειά να μοιραστώ και εγώ το input μου. 

     Το καθαρό coding όλα αυτά τα χρόνια δεν το βαρέθηκα ποτέ.

    Όντως όμως με ενοχλούν τα γύρω γύρω. Το μπρος πίσω με τα specs, το πολύ red tape, τα άπειρα mail, τα meetings (παναγία μου τα meetings) Η αναλογία χρήσιμου meeting είναι 1 στα 100 at best.:)

    Άρα αν δεν τις βρίσκεις με το coding υπάρχει πρόβλημα. Πρέπει να δεις με νέα οπτική τη δουλειά σου. Επίσης σε αυτή τη δουλειά μεγάλο ρόλο παίζει το mentoring. Αν δεν έχεις κάποιον που να σε εμπνέει και να σε κάνει καλύτερο developer τότε υπάρχει πρόβλημα. Η μόνη συμβουλή μου είναι ψάξου, ψάξου ψάξου με τι θέλεις να ασχοληθείς. Τα υπόλοιπα είναι δευτερεύοντα. 

    Πάντως να σου πω από την φουρνιά μου πάνω από το 80%  σταματήσανε το coding και το γυρίσανε σε άλλα μονοπάτια. (και όχι δεν εννοώ ότι γίνανε managers στο αντικείμενο αλλά αλλάξαν τελείως αντικείμενο) δουλειάς. Άρα δεν είσαι ο μόνος

    Θέλει άντερα αυτή η δουλειά... 

     

     


    Manos
  •  11-03-2015, 21:06 76688 σε απάντηση της 76687

    Απ: Ever feeling totally bored at the Office?

    manosB:

    Πάντως να σου πω από την φουρνιά μου πάνω από το 80%  σταματήσανε το coding και το γυρίσανε σε άλλα μονοπάτια. (και όχι δεν εννοώ ότι γίνανε managers στο αντικείμενο αλλά αλλάξαν τελείως αντικείμενο) δουλειάς. Άρα δεν είσαι ο μόνος

    Κάνοντας την αυτοκριτική και τον απολογισμό μου, αν μπορούσα να γυρίσω πίσω το χρόνο θα ήθελα ν' ασχοληθώ με τη μουσική...


    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  16-03-2015, 13:50 76721 σε απάντηση της 76688

    Απ: Ever feeling totally bored at the Office?

    Markos:
    manosB:

    Πάντως να σου πω από την φουρνιά μου πάνω από το 80%  σταματήσανε το coding και το γυρίσανε σε άλλα μονοπάτια. (και όχι δεν εννοώ ότι γίνανε managers στο αντικείμενο αλλά αλλάξαν τελείως αντικείμενο) δουλειάς. Άρα δεν είσαι ο μόνος

    Κάνοντας την αυτοκριτική και τον απολογισμό μου, αν μπορούσα να γυρίσω πίσω το χρόνο θα ήθελα ν' ασχοληθώ με τη μουσική...

     :)

    Αχ και εγώ ήθελα να γίνω κριτικός κινηματογράφου...

     


    Manos
  •  28-03-2015, 18:59 76842 σε απάντηση της 76687

    Απ: Ever feeling totally bored at the Office?

    Καλησπερα και ευχαριστω για τις απαντησεις. Tο coding το γουσταρω και ισα ισα τα δυσκολα tasks ειναι βουτηρο στο ψωμι μου οχι επειδη ειμαι ο γαματος software engineer αλλα επειδη εκει ξεχνιεμαι και λιγο με το ψαξιμο και την προσπαθεια να τα υλοποιησω, αλλα ειναι τα γυρω γυρω που λες που κουραζουν και κυριως το γεγονος οτι δυσκολα βρισκεις flexibility ενω ειναι κατι που μπορει να υλοποιηθει για πλακα πλεον με τα skype Και τα svn. Απλα δυστυχως στην Ελλαδα οπως ολα ετσι και η φαση remote working εστω και μερικως, θα αργησει πολυ να υλοποιηθει. Αντιθετως, πρεπει να βρισκεσαι στο γραφειο το συγκεκριμενο χρονικο διαστημα εχεις δεν εχεις δουλεια. Εν τελει αυτο που θα ηθελα ειναι να δουλευω απο οπουδηποτε και απλα να περναω για τα meetings και για μικροαλλαγες η κατι αλλο πιο συγκεκριμενο που απαιτει φυσικη παρουσια και διαλογο on the spot.Εργασια per project δλδ, παρε τοσα, τοτε ειναι το deadline , κανε οτι νομιζεις. Νταξει, το ξερω οτι ονειρευομαι αλλα θα συνεχισω να ελπιζω :)
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems