Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Διαχωρισμός Νεων Εγγραφών

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Michalis Markou. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος George Parissis στις 14-04-2014, 23:54. Υπάρχουν 1 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  14-04-2014, 15:12 75224

    Διαχωρισμός Νεων Εγγραφών

    Καλησπέρα,

    Στο LightSwitch Application 2013 SilverLight, έχω ενα Table "Customers" και σε αυτό τον πίνακα θα ήθελα να χωρίσω τις εγγραφές για τους "Customers" σε Εταιρικόυς Πελάτες και σε Πελάτες Λιανικής. Έτσι έχω βάλει στο Table "Customers" τα πεδία που θέλω και για τις 2 κατηγορίες πελατών(Όνομα, Επώνυμο, Επωνυμία Επιχείρησης, ΑΦΜ, κτλ...), καθώς και ενα πεδίο choice list με 2 επιλογές(1η Επιλογή: Πελάτης Λιανικής, 2η Επιλογή Εταιρικός Πελάτης). Αυτό που θα ήθελα ειναι όταν κάνω νέα καταχώρηση και όταν διαλέγω μια επιλογή απο την choice list, να εμφανίζονται τα κατάλληλα πεδία που είναι για την κάθε κατηγορία πελάτη(π.χ. για τους Εταιρικούς Πελάτες να εμφανίζονται μόνο Επωνυμία Επιχείρησης, ΑΦΜ, κτλ..., και για Πελάτες Λιανικής να εμφανίζονται μόνο Όνομα, Επώνυμο, κτλ...) και όχι όλα. Υπάρχει δυνατότητα για κάτι τέτοιο;

     

    Ευχαριστώ! 

  •  14-04-2014, 23:54 75225 σε απάντηση της 75224

    Απ: Διαχωρισμός Νεων Εγγραφών

    Γεια σου Μιχάλη,

    αρχικά απάντησα στο προσωπικό μήνυμα που μου έστειλες πριν από μήνες. Δυστυχώς όμως δεν είχα ενημέρωση στο email μου και έτσι άργησα να το δω.

    Σε αυτό που ρωτάς τώρα. Με λίγα λόγια, ναι γίνεται, μπορείς να κρύψεις πεδία και να εμφανίσεις άλλα. Όμως...... και εδώ αρχίζουν τα ενδιαφέροντα, πως θα κάνεις Validation; Θα πρέπει να το γράψεις με το χέρι. Επειδή ο πίνακας είναι ένας, άρα θα τον φέρεις μέσα στο LS με όλα τα πεδία, κάποια από αυτά θα είναι υποχρεωτικά για την μία κατηγορία και κάποια για την άλλην. Στην φόρμα όμως της καταχώρησης θα εμφανίζεις το ένα σετ πεδίων από τα δύο. Άρα από Default το LS θα σου βγάζει Validation errors για πεδία που δεν εμφανίζονται στην φόρμα σου ή θα σου βγάζει exceptions γιατί δεν θα μπορεί να κάνει την καταχώρηση στην βάση. Είτε μία φόρμα καταχώρησης έχεις με μία επιλογή τι τύπο εγγραφής θέλεις να καταχωρήσεις, είτε δημιουργήσεις δύο φόρμες καταχώρησης μία για την κάθε κατηγορία το Validation θα το έχεις και στις δύο περιπτώσεις.

    http://msdn.microsoft.com/en-us/library/gg445197.aspx?cs-save-lang=1&cs-lang=vb#code-snippet-1

     

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems