Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Προβλημα με ADO.NET και sort στο Dataset

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò xterm. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος kkara στις 20-12-2005, 10:59. Υπάρχουν 1 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  16-12-2005, 19:09 8058

    Προβλημα με ADO.NET και sort στο Dataset

    Εχω ενα table με primary key το "id" και καμια δεκαρια πεδια. Φιλλαρει ο adapter μου το dataset και κανω τα παρακάτω για να παω σε συγκεκριμενο row στο dataset.Οταν τρεχω το project μου πεταει error Expecting 2 value(s) for the key being indexed,but received one value(s).Μάλλον φταει το Sort που κάνω αλλά γιατι?
     

    Dim view As New DataView(frmchild.DataSet12.Tables("proto"))
                    view = frmchild.DataSet12.Tables("proto").DefaultView
                    view.Sort = "proto_number,proto_date"
                    frmchild.BindingContext(frmchild.DataSet12, "proto").Position = _
                    view.Find("1")
    γροικάσε μπάρμπα τ' αρνάκια!!
  •  20-12-2005, 10:59 8127 σε απάντηση της 8058

    Απ: Προβλημα με ADO.NET και sort στο Dataset

    Αυτό που χτυπάει είναι η μέθοδος Find. Σύμφωνα με αυτήν το primary key που έχεις ορίσει δεν αποτελείται από ένα μόνο πεδίο, αλλά από δύο. Πρόσεξε μήπως παρότι έχεις ένα primary key στη βάση, έχεις κατά λάθος ορίσει διπλό primary key στο Dataset (δες π.χ. εδώ). Κατόπιν δες αν η Find χτυπάει ακόμα κι αν την καλέσεις απ' ευθείας στο DataTable και όχι στο DataView και πες μας το αποτέλεσμα.
    Επίσης να σημειώσω ότι η δεύτερη γραμμή του κώδικά σου πρακτικά "ακυρώνει" την πρώτη, καθώς αναθέτεις στην view το default view του DataTable και έτσι αγνοείς την αρχικοποίηση που είχες κάνει στην πρώτη γραμμή. Θα μπορούσες είτε να δουλεύεις μόνο με το default view είτε όντως να δημιουργήσεις καινούριο view...

    P.S. Ίσως αν και όταν επιλυθεί το πρόβλημα καλό θα ήταν να μεταφερθεί στη νέα θεματική ενότητα που αφορά το ADO.NET...

    Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα...
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems