Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Ποσοι ειστε στην Ομαδα? 2 ? Εμ δεν ειστε 2, ξεχασατε τον Εφορα :)

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò T_S. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος George Parissis στις 11-09-2015, 15:27. Υπάρχουν 3 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  07-09-2015, 16:56 77217

    Ποσοι ειστε στην Ομαδα? 2 ? Εμ δεν ειστε 2, ξεχασατε τον Εφορα :)

    Καλημερα, Ας γκρινιαξω και εγω σαν νεωπας (25 χρονων) σαυτη την μαυρη την αγορα εργασιας. Παρα την πρωινη μου δουλεια, προσπαθω και εγω ο φουκαρας να κανω κανα side project για να βοηθησω και στα εξοδα στο σπιτι , να κανω λιιγη οικονομια και  γιατι εχω και το σκαλωμα απο πιτσιρικας  να στησω καποια στιγμη δικο μου software house σε μια αγορα που ολοι ανοιγουν καφετεριες.

       Μετα κοπων και βασανων λοιπον, καναμε μερικα sites, παιζουμε και δειλα δειλα μπαλα στο εξωτερικο , και κουτσα κουτσα να παρουμε και καμια δουλιτσα λιιιγο μεγαλυτερη. Και ω του θαυματος να τη! Mobile App + Server side, με admin panel, client panel, rest services, και ολα τα ωραια που κανω στην corporate δουλεια μου, θα τα στησω μονος μου , να επεκτεινω τις γνωσεις μου να βγαλω και κανα ψιλο με τον συνεταιρο , να γραψει κιαυτος την εμπειρια του , να χτισουμε και λιγο portfolio ολα τα γνωστα και χιλιοπερπατημενα μονοπατια καθε νεοεισερχομενου. Μα εδω εχουμε και 3ο συνεταιρο ομως, τον εφορα! Πως γινεται σε δουλεια 5Κ να τα βαζουμε κατω και να βγαινει οτι θα παρω κοντα στα 3 κατι ( τα 3 δλδ....).

       Ενταξει ρε παιδια , οκ κανεις δεν την θελει την εφορια , καποιος πρεπει να την πληρωσει σαυτο το κρατος. Αναγκαιο κακο. Μα ειναι πολλα και δεν μπορω να τα δεχτω με τιποτα. Δεν ηταν κανεις απο αυτους οταν εγω περνουσα αφραγκιες, οταν εστεινα εφαρμογες για πενταροδεκαρες για να γραψω εμπειρια να γεμισει το βιογραφικο, δεν ηταν κανεις εκει να με στηριξει οταν κυνηγουσα πελατη να με πληρωσει, δεν ηταν κανεις εκει οταν ξενυχτησα πολλες φορες πανω απο servers γιατι δεν πηγε καλα to deployment και ειχαμε περασει το deadline , δεν θα ναι κανεις εκει μεθαυριο για να με βοηθησει οταν θα σκαλωσουν τα συστηματα, για δουλεια που κανονικα ειναι σε σκοτωμενη τιμη ενεκα των αναγκων, θα ναι ομως καποιος εκει την ωρα της πληρωμης με το χερι τεντωμενο να εισπραξει τα καθεκαστα. Εκεινα τα λεφτα , που φαγαμε τα ξενυχτια για να την κλεισουμε την μπιζνα, καφεδες επι καφεδων με τον πελατη, ξενυχτια μετα να την υλοποιησουμε να την παραδωσουμε να κανουμε δοκιμες, debugging, να αντιμετωπισουμε το καθε " μα βαλε και αυτο το τοσοδα feature λιγο θα σου παρει", και παρολο που ο πελατης ειναι ξηγημενος, παρολο που εχω ολη την ορεξη του κοσμου καθε φορα να στησω κατι, παρολο που δεν ζηταω κανεναν να μου δειξει τον δρομο που βρηκα μονος μου με προσωπικο διαβασμα και ψαξιμο, μου κοβουν τα φτερα οι ζητουλες του Τερατος που δεν δημιουργησα, δεν στηριξα και δεν ψηφισα εγω!

        ΕΙμαι μολις 25 ,  Πληροφορικαριος, Και οχι δεν θελω να φυγω εξω ρε μαγκες, ηδη μου σκασανε θεσεις για Αγγλια, Ελβετια, και Πολωνια( ναι ακομα και η Πολωνια εχει την δικη της μικρη της Silicon Valley, που εχει εταιρειες που τις δικες μας Intrasoft, SingularLogic, Cognity κλπ τις εχουν για πλακα). Δεν θελω να φυγω ομως, εχω λογους που καθομαι εδω, και το ξερω οτι δεν θα βγαλω ποτε λεφτα εδω κλπ κλπ κλπ Μα Δεν Ζηταω λεφτα πολλα! Να μπορω μεθαυριο να κανω ενα 2 παιδακια και να τα ζησω αξιοπρεπως ακομα και αν χτυπαω 12ωρα και 14ωρα , τα 12ωρα δεν τα φοβηθηκα, οσο οτι φοβαμαι οτι και τα 12ωρα δεν οδηγουν πουθενα πλεον. Εν τελει ρε μαγκες, δεν θελω ουτε θεση στην ΔΕΗ ουτε επιδοματα ουτε λεφτα αερα πατερα απο το κρατος ουτε καν κρατικοδιαιτο project .Στον ιδιωτικο τομεα βγαζω το ψωμι μου from day 1,ξεκινησα χωρις πατερα η βυσμα σε εταιρεια που μπηκα με 2 συνεντευξεις,  τρωω τις φαπες μου και συνεχιζω,. Δεν θελω βοηθεια , θελω απλα να μην μου βαζουν τρικλοποδιες. Αδυνατον.

  •  08-09-2015, 18:43 77221 σε απάντηση της 77217

    Απ: Ποσοι ειστε στην Ομαδα? 2 ? Εμ δεν ειστε 2, ξεχασατε τον Εφορα :)

    Το ΦΠΑ και τις κρατήσεις πρέπει να τις υπολογίζεις πριν κάνεις προσφορά. Όταν λέμε δουλειά 5 χιλιάδων σημαίνει ότι είναι 5 χιλιάδες + 23% ΦΠΑ.
    Το ΦΠΑ *δεν* τον υπολογίζεις στην αμοιβή καθώς η εταιρεία-πελάτης θα τον αφαιρέσει από το ποσό που καταβάλει στην εφορία. Μαζί με τις κρατήσεις 20%,
    στο χέρι θα πάρεις λίγο παραπάνω από 5 χιλιάρικα. Αν σου είπαν 5 χιλιάδες και πήρες 3 ... μάλλον έκανες λάθος υπολογισμό.

    Αυτές οι συνθήκες ισχύουν για όλους τους ελεύθερους επαγγελματίες εδώ και δεκατετίες, δεν είναι κάτι καινούριο. Και σε αυτό θα πρέπει να λάβεις υπόψη
    ότι πρέπει να πληρώσεις και ασφαλιστικό ταμείο. Πριν πεις ότι είναι πολλά, σκέψου ότι για τους μισθωτούς οι κρατήσεις είναι μεγαλύτερες και δεν υπάρχει
    η έκπτωση του ΦΠΑ.

    Και στο εξωτερικό υπάρχουν κρατήσεις, ΦΠΑ και ασφάλιστρα, τα οποία πρέπει επίσης να λάβεις υπόψη όταν κάνεις προσφορές.

    Τέλος, να πω ότι ατελείωτες προτάσεις και έλλειψη τονισμού δεν δίνουν καλή εικόνα και δίνουν πάτημα στον πελάτη να σε στίψει για έκπτωση.
    Η δημιουργία web sites είναι λιγότερο προγραμματισμός και περισσότερο content creation. Αν κάποιος δει έλλειψη τόνων θα καταλάβει ότι έχει να κάνει
    με καινούριο στην αγορά, τον οποίο μπορεί να πιέσει.

    Σημαίνει όμως και ότι θα έχει προβλήματα με σφάλματα, downtime και καθυστερήσεις που δεν θα είχε με ένα έμπειρο web designer. Ο πελάτης όμως
    θα προτιμήσει τον καινούριο επειδή δεν θέλει ή δεν μπορεί να πληρώσει τον έμπειρο, παρά το αναμενόμενο downtime. Απλά θα πιέσει λίγο 
    παραπάνω για έκπτωση


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  08-09-2015, 19:46 77222 σε απάντηση της 77221

    Απ: Ποσοι ειστε στην Ομαδα? 2 ? Εμ δεν ειστε 2, ξεχασατε τον Εφορα :)

    Το ΦΠΑ θα το πληρωσει ο πελατης, το ποστ ηταν περισσοτερο καταθεση σκεψεων, παραπονων για την γενικοτερη κατασταση που επικρατει, ΟΧΙ για την συγκεκριμενη δουλεια.Προφανως δεν εστειλα στον αλλο τετοιο κειμενο , παρα αναλυτικη παρουσιαση του τι ακριβως θα υλοποιηθει, με bullets αλλα χωρις τονους(Δεν βαζω ποτε). Σαφως υπαρχουν και στο εξωτερικο κρατησεις και ολα τα συναφη, υπαρχει ομως μια αγορα η οποια ειναι σε πολυ διαφορετικη φαση απο εδω. Το καινουριος στην αγορα παλι ειναι σιγουρα ασχετο με τον τονισμο μιας προσφορας, και περισσοτερο σχετικο με τα projects που εχει στην πλατη του καποιος. Τωρα αν φαμε ακυρο λογω ελλειψης τονισμου και οχι λογω μη υπαρκτης συναφους εμπειριας στο μελλοντικο project ,well, *** happens.

    Η Δημιουργια websites ειναι μαλλον λαθος τοποθετηση μου. Αναφερομαι σε ολο το φασμα απο ERPs μεχρι στατικες σελιδες.

    Τωρα το τι θα παραλαβει ο πελατης νομιζω οτι ειναι και αναλογο του τι θα πληρωσει ως ενα βαθμο. Και δεν μιλαω για εκπτωσεις σε επιπεδο κωδικα, η αρχιτεκτονικης , οσο σε επιπεδο features, servers  και ολα τα συναφη. Αμα ο αλλος θελει φτηνιαρικο hosting θα κλεισεις σε ενα shared στην κινα και θα κανεις τον σταυρο σου μην πεσει, ειτε θα παει σε AWS, Azure κλπ Βεβαια μαυτα που βλεπω στην αγορα αυτη την στιγμη, και ο κινεζος φανταζει κυριλε για αρκετους :)

     

  •  11-09-2015, 15:27 77226 σε απάντηση της 77222

    Απ: Ποσοι ειστε στην Ομαδα? 2 ? Εμ δεν ειστε 2, ξεχασατε τον Εφορα :)

    Έχει δίκιο ο Παναγιώτης για τον υπολογισμό, έχεις τα δίκια σου και εσύ για την κατάσταση που βιώνεις.

    Μέχρι πέρυσι έμενα Ελλάδα. Χρόνια ολόκληρα και εγώ στην αγορά, μάλιστα κάποια στιγμή κατάφερα να φτιάξω και ένα πρόγραμμα που άρχισε λίγο πριν την κρίση να πηγαίνει καλά. Με την κρίση το 2008 και μετά δεν έκανα τίποτα. Έλεγα υπομονή, τι να γίνει. Τα έξοδα πολύ μεγάλα. Δεν με πείραζαν τόσο οι φόροι, αυτοί πάνε ποσοστιαία με τα έσοδα. Δεν βγάζω, δεν πληρώνω. Όσο με πείραζε η νοοτροπία και το καθεστώς της ασφάλισης. Βγάλεις δεν βγάλεις θα πληρώσεις. Επίσης το σύστημα εξίσωνε εμένα που έβγαζα 10Κ τον χρόνο με αυτόν που έβγαζε 100Κ. Και οι δύο την ίδια ασφάλεια πληρώναμε αν είχαμε τα ίδια χρόνια ασφάλισης. Φυσικά δεν άντεξα, έφυγα.

    Θέλει πολύ προσοχή το να έχεις επιχείρηση στην Ελλάδα αυτήν την περίοδο. Μπορεί να βρεθείς χρεωμένος εκεί που δεν το περιμένεις. Όπως εγώ για παράδειγμα. Είχα καταθέσει αίτηση προσωπικά στην εφορία μου από τον Μάρτιο του 2011 να μου κλείσουν την εφορία με ημερομηνία 12/12/2010. Εκείνη την περίοδο λόγω της κατάστασης κανένας εφοριακός δεν έβαζε εύκολα την υπογραφή του. Τους πήρε δύο ολόκληρα χρόνια να το κάνουν με συνεχείς ενοχλήσεις, παρακάλια και μερικές φορές φωνές. Τελικά κατάφεραν το 2014 να μου την κλείσουν με ημερομηνία 12/12/2013. Έγινε λάθος, δικό τους. Φυσικά βγήκα να χρωστάω, ασφαλιστικές εισφορές από το 2010, συν εισφορές αλληλεγγύης. Φυσικά και τα δύο με καθυστέρηση γιατί δεν τα είχα πληρώσει στην ώρα τους. Έγινα Τούρκος. Το παραδέχτηκαν ότι έγινε λάθος, να πάω σε δικηγόρο με συμβούλεψαν. Θα ακούσεις και άλλες τέτοιες ιστορίες φρίκης και από άλλους συναδέλφους εδώ μέσα.

    Οπότε σου εύχομαι να μην πλέξεις και στα γρανάζια τους.

    Σου εύχομαι καλή τύχη στο ξεκίνημά σας με τον συνέταιρό σου και προσοχή με τον τρίτο της παρέας όπως αναφέρεις.  

     

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems