Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

upload txt file via HTTP

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Bill . Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Bill στις 26-11-2015, 17:27. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  26-11-2015, 10:52 77488

    upload txt file via HTTP

       Καλημέρα

    Έχω ένα Desktop app με το οποίο θέλω να ανεβάζω ένα αρχείο txt σε μια συσκευή η οποία είναι στο δίκτυο (έχει δηλαδή ένα interface όπως πχ ο router στα σπίτια μας) και υποστηρίζει http protocol. Θέλω να ανεβάζω λοιπόν ένα αρχείο txt έχω την ip και το username / password.

    Πως μπορώ να το κάνω αυτό. Έψαξα στο internet και βρήκα διάφορα αλλά πιο πολύ με μπερδέψανε παρά κάτι άλλο. Υπόψην αν πάω από τον browser στο interface της συσκευής και συνδεθώ τότε μπορώ να κάνω upload το αρχείο κανονικά ( αυτό το επισημένω για να σας βγάλω απο το μυαλό σας για το αν η συσκευή υποστηρίζει η όχι http). 

    Έχω βρει διάφορα για json αλλά δε μου κάνουνε

     

    Ευχαριστώ 


    select DATEDIFF(dd,GetDate(),'20140731') AS EΠΟΜΕΝΕΣ_ΔΙΑΚΟΠΕΣ
  •  26-11-2015, 14:17 77489 σε απάντηση της 77488

    Απ: upload txt file via HTTP

    Το ότι έχει HTTP δεν λέει τίποτε. Το HTTP upload δεν είναι τίποτε παραπάνω από ένα POST ή PUT *σε ένα συγκεκριμένο URL* με συγκεκριμένο content type. Δες για παράδειγμα αυτή τη συζήτηση στο Stack Overflow που περιγράφει τί ακριβώς συμβαίνει όταν πατάς το Upload".  Το αν αυτά μετά θα αποθηκευθούν σε κάποιο σκληρό, ή αν θα γίνει μία επεξεργασία και θα πεταχτούν, εξαρτάται αποκλειστικά από τον κώδικα που επεξεργάζεται αυτά τα POST. Πολύ απλά, το HTTP δεν είναι πρωτόκολλο για μεταφορά αρχείων. 

    Για ποια συσκευή μιλάς? Γιατί δεν κοιτάζεις πρώτα αν υποστηρίζει FTP, το οποίο *είναι* το κατάλληλο πρωτόκολλο? Είσαι σίγουρος ότι αυτή η συσκευή επιτρέπει upload με άλλο τρόπο πέρα από το upload page? Για παράδειγμα ο router *δεν* επιτρέπει upload γενικά. Έχει όμως μία φόρμα στην οποία μπορείς να χρησιμοποιήσεις για firmware update και μόνο. Όταν υποβάλλεις τη φόρμα, ένα από τα πεδία της θα έχει τα περιεχόμενα του αρχείου.

    Αν η συσκευή δεν έχει κάποιο developer guide, API  ή δεν υποστηρίζει FTP, μπορείς να δοκιμάσεις να καλέσεις την ίδια φόρμα που χρησιμοποιεί για Upload. Χρησιμοποίησε το Fiddler ή τα developer tools του browser σου για να δεις τι περιέχει το HTTP Request που κάνει ο browser όταν υποβάλλεις τη φόρμα και δοκίμασε να φτιάξεις ένα παρόμοιο request, δηλαδή ένα request που θα έχει παρόμοια URL, content types, headers και περιεχόμενο. 


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  26-11-2015, 17:27 77490 σε απάντηση της 77489

    Απ: upload txt file via HTTP

    Βασικά έχεις δίκιο, υποστηρίζει FTP τελικά. Οπότε είμαι οκ με ftp  είδα και τη συζήτηση στο stack overflow.  Thanks...
    select DATEDIFF(dd,GetDate(),'20140731') AS EΠΟΜΕΝΕΣ_ΔΙΑΚΟΠΕΣ
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems