Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Forecasting Software tool με C# k R.NET

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò ArisAber. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος ArisAber στις 14-07-2015, 00:10. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  13-07-2015, 20:22 77126

    Forecasting Software tool με C# k R.NET

    Καλησπερα Κοινοτητα,

    Αυτο ειναι το πρωτο μου ποστ και χαιρομαι που βρηκα κατι ελληνικο.

     Στα πλαισια του thesis project μου ανατεθηκε να κανω ενα λογισμικο το οποιο θα κανει προβλεψη των τιμων του πετρελαιου μεσω χρονοσειρων.

     Αποφασισα να το γραψω σε C# παροτι διδαχτηκαμε Java.

    Το τρεχων προβλημα μου ειναι το εξης: Εχω εισαγει απο την βαση δεδομενων τις τιμες μου σε ενα listviewbox με την μορφη

    Date              Price

    10/05/2013    12.6

    10/05/2013     12.6

    10/05/2013     12.6

    10/05/2013     12.6

     και θελω να φτιαξω ενα ιστογραμμα κ να παρω την στατιστικη αναλυση απο την R αφου εχω επιλεξει την μεθοδο προβλεψης που θελω.

     αλλα δεν μπορω με τιποτα να τα κανω plot. Προσπαθω 3 μερες τωρα μερα νυχτα. Υπαρχει καποιος που τα εχει δουλεψει? Να του δειξω των κωδικα να μου δωσει καμια συμβουλη?

    Ενα σφαλμα ειναι αυτο "Could not retrieve a pointer for the Symbol RparseErrorMsg" in file R.dll"

     

    Δημοσίευση στην κατηγορία: ,
  •  13-07-2015, 23:36 77127 σε απάντηση της 77126

    Απ: Forecasting Software tool με C# k R.NET

    Δεν βγαίνει συμπέρασμα με αυτά που περιγράφεις. Σε τί μορφή έχεις τα δεδομένα και πως χρησιμοποιείς την R? Η R είναι command-γλώσσα, δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε .NET. Αν εννοείς το R.NET, αυτό απαιτεί να έχεις ήδη εγκατεστημένo κάποιο distribution της R.

    Αντί να προσπαθείς να κάνεις δύο πράγματα ταυτόχρονα, θα ήταν πολύ ευκολότερο να γράψεις πρώτα το πρόγραμμα που θέλεις σε R, διαβάζοντας δεδομένα με τους κλασσικούς τρόπους της R (π.χ. read.csv, read.table, fread, από βάση, κλπ) και *μετά* να προσπαθήσεις να περάσεις τα δεδομένα αυτά στο πρόγραμμα σου από κάποιο C#πρόγραμμα. Η R είναι αρκετά περίεργή γλώσσα και θα χρειαστεί δουλειά για να καταφέρεις αυτό που ζητάς.

     


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  14-07-2015, 00:10 77128 σε απάντηση της 77127

    Απ: Forecasting Software tool με C# k R.NET

    Καλησπερα Παναγιωτη ευχαριστω για το μηνυμα σου.

    Ναι καλως η κακως χρησιμοποιω την R.NET

    Το list box εχει την μορφη

     

    Date                  Price

    14/07/2014      15.3

    14/07/2014      15.3

    14/07/2014      15.3

    14/07/2014      15.3

     To Date einai DateTime κ  το Price einai double

    Εχω φτιαξει αυτη την μεθοδο και βαζω τις τιμες Date k Price σαν παραμετρους αφου πρωτα τις εχω μετρεψει σε String

     

    var date = String.Format("{0,20}", myReader["Date"].ToString());
    var AnnualPrice = String.Format("{0,20}", myReader["AnnualPrice"].ToString());

    ListViewItem item = new ListViewItem(date + "," + AnnualPrice);

     

     

     

    public void RPlot(string var1, string Var2)
    {
    REngine.SetEnvironmentVariables();
    REngine engine = REngine.GetInstance();

    engine.Initialize();
    String RCommand = "plot(" + var1 + "," + Var2 + ")";
    engine.Evaluate(RCommand.ToString());

     }

    Αλλα μου επιστρεφει αυτο το σφαλμα

    "Could not retrieve a pointer for the Symbol RparseErrorMsg" in file R.dll".

     

     Στην μεθοδο που εχω φτιαξει αν την καλεσω απο την main και βαλω 2 String  RPlot("15","4"); Μου εμφανιζει scattrplot κανονικα.

     Ναι ξερω οτι θελει που δουλεια κ αυτο προσπαθω να κανω αλλα εχω κολλησει 3 μερες τωρα σε αυτο κ προσπαθω να βρω καποιν να με βοηθησει.

     Επισης η ιδεα σου ειναι σωστη να δοκιμασω αυτο που ειπες αλλα σκεφτομαι γιατι δεν δεχεται τις 2 μεταβλητες μου? αφου τις μετετρεψα σε String! Ο κομπαιλερ δεν δινει σφαλμα αλλα μολις φτσει ο κωδικας εκει μου πεταει αυτο το καταραμενο "Could not retrieve a pointer for the Symbol RparseErrorMsg" in file R.dll".

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems