Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

SqlBulkCopy & limitations από το Source DataTable object

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Q-apprentice. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Q-apprentice στις 06-12-2017, 11:40. Υπάρχουν 0 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  06-12-2017, 11:40 78216

    SqlBulkCopy & limitations από το Source DataTable object

    Καλησπέρα σας, είχα κάνει μια ερώτηση πιο παλιά που αφορούσε σε multithreaded sql insert. Θα ήθελα καταρχάς να ευχαριστήσω όσους έκαναν τον κόπο και το είδαν και στην συνέχεια απάντησαν.

    Κάτι που θα ήθελα να μάθω, αν γνωρίζετε, είναι όταν έχω ένα πεδίο στο σource DataTable object που πάω να στείλω με bulkcopy στον SQL, το οποίο είναι σε μέγεθος μεγαλύτερο από 4000 χαρακτήρες (είναι string) και πολλές φορές μπορεί να είναι και πάνω από 10000 χαρακτήρες, το bulkcopy ρίχνει exception.

    Το πεδίο στη βάση είναι Nvarchar(MAX) για να μπορεί να πάρει τόσο μεγάλες τιμές. Έχω κάνει και field mapping στο bulkcopy. Κάτι είχα δει στο MSDN που έλεγε ότι εφόσον έχεις πάνω από 4000 χαρακτήρες (μιλάμε για code side και όχι sql server side) θα πρέπει να δηλώσω explicitly το object ???? ;

     Έχετε ξανά αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο ;  Για οποιαδήποτε λεπτομέρεια χρειαστείτε είμαι στη διάθεσή σας.

     

    ευχαριστώ εκ των προτέρων 

     


    Αντώνης Ε. Κόλλιας
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems