Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

WebForms ή ASP .NET MVC

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò sakalis. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος nikolaosk στις 10-06-2009, 18:02. Υπάρχουν 9 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  13-05-2008, 11:47 41953

    WebForms ή ASP .NET MVC

    Βασισμένος σε άλλη δημοσίευση, θα ήθελα να ρωτήσω τί νομίζεται ότι θα γίνει από τη στιγμή που θα βγει το ASP .NET MVC.  Τι πιστεύεται ότι θα ακολουθήσει ο κόσμος για την ανάπτυξη? Πόσο έτοιμη είναι η κάθε εταιρία ή ό κάθε developer που μέχρι τώρα έγραφε σε WebForms να το υοθετήσει άμεσα? Μήπως το MVC θα αποτελέσει τη βάση για την νέα έκδοση του ASP. NET? Τι πιστεύεται ότι θα γίνει με τα άλλα frameworks που υλοποιούν ήδη το MVC (Βλέπε spring .NET).


    Γιώργος Σακαλής
  •  13-05-2008, 11:55 41956 σε απάντηση της 41953

    Απ: WebForms ή ASP .NET MVC

    Αν και όσο το έχω δεί, το MVC είναι όντως ένα ενδιαφέρον "προϊόν", ας μην ξεχνάμε ότι ... δεν έχει βγεί ακόμα. Έχει βέβαια την υποστήριξη της μαμάς, αλλά και πάλι ας μην προτρέχουμε - το να πεί κανείς ότι ίσως είναι η βάση για το νέο ASP.NET είναι βαριά κουβέντα.

    Πριν κάνα χρόνο υπήρχε αντίστοιχο hype για το Web Client Framework, το οποίο μάλιστα είχε και άψογη υποστήριξη μεσα στο Visual Studio, και ήταν κι αυτό πολύ όμορφο, και καλά δομημένο, και με documentation κτλ. κτλ. Δεν το είδα όμως mainstream ποτέ - ή απλώς δεν το μάθαμε εδώ ποτέ.

    Εγώ θα έλεγα, δες το MVC. Δες και το Web Client. Δες και το Spring.NET. Παίξε μαζί τους όσο μπορείς, "έσω έτοιμος" που λέγαμε και στο μηχανικό. Το αν τελικά θα γίνει το mainstream tool ή όχι είναι μια άλλη ιστορία. Σίγουρα όμως έχουν πολλά να πούν απο άποψη νοοτροπίας και σχεδιασμού μιας εφαρμογής. Είναι πολύ νωρίς για να διαλέξουμε το μέλλον χωρίς "εσωτερικές" γνώσεις απο τη μαμά ... Smile

    Angel
    O:]
  •  13-05-2008, 12:31 41961 σε απάντηση της 41953

    Απ: WebForms ή ASP .NET MVC

    Η γνώμη μου όπως την έχω διατυπώσει και σε αρκετές άλλες περιπτώσεις (και στο MVP summit πιο πρόσφατα) όταν γίνεται η ίδια συζήτηση είναι ότι δεν πρέπει να βλέπουμε τις δύο αυτές τεχνολογίες ως αντικρουόμενες και να συζητάμε για το πια θα υπερισχύσει τελικά. Αντίθετα θα πρέπει να τις βλέπουμε σαν η μια να συμπληρώνει την άλλη, το MVC σαν ένα ακόμη εργαλείο στην εργαλειοθήκη μας με το οποίο μπορούμε να λύσουμε καλύτερα κάποια προβλήματα. Άλλωστε κάθε τεχνολογία έχει τα υπέρ και τα κατά της, έτσι το τι θα χρησιμοποιήσουμε κάθε φορά εξαρτάται μόνο από τα requirements του εκάστοτε project και πως αυτά θα υλοποιηθούν καλύτερα και ευκολότερα.

    Αυτό που λέω δηλαδή είναι ότι ανά περίπτωση θα ήθελα να έχω τη δυνατότητα να διαλέγω ανάμεσα σε κλασικό ASP.NET WebForms Development και ASP.NET MVC .


    MSc Konstantinos Pantos
    MCP Software Engineer
    http://blog.pantos.name
    http://kostas.pantos.name
    Δημοσίευση στην κατηγορία:
  •  14-05-2008, 20:18 41989 σε απάντηση της 41956

    Απ: WebForms ή ASP .NET MVC

    anjelinio:

    Πριν κάνα χρόνο υπήρχε αντίστοιχο hype για το Web Client Framework, το οποίο μάλιστα είχε και άψογη υποστήριξη μεσα στο Visual Studio, και ήταν κι αυτό πολύ όμορφο, και καλά δομημένο, και με documentation κτλ. κτλ. Δεν το είδα όμως mainstream ποτέ - ή απλώς δεν το μάθαμε εδώ ποτέ.



    Φαντάζομαι εννοείς το Web Client Software Factory (αν κάνω λάθος διόρθωσε με). Σε σχέση με το mainstream αυτό που γίνεται με τη δημοσιότητα του MVC (αρκεί να το αναφέρεις σε post ενός blog και μπήκες πρώτος στο dotnetkicks Smile) , είναι το κάτι άλλο, ενώ σε πολλά σημεία έχει αντιγράψει το γνωστό από χρόνια Monorail.
    Νομίζω ότι ο το WCSF είναι καλό για ομάδες, με ξεχωριστούς και διακριτούς ρόλους. Αν έρχεσαι από προγραμματισμό σε ASP.NET(WebForms) θεωρώ ότι είναι κορυφαία λύση, αρκετά όμως σύνθετο σε κάποια σημεία.

    Nikos Κ.
    ALT.NET
  •  14-05-2008, 20:23 41990 σε απάντηση της 41989

    Απ: WebForms ή ASP .NET MVC

    ...  ναί, αυτο εννοώ, ειρήσθω εν παρόδω Smile

    .. ξέρεις τώρα πως πάνε αυτά τα πράγματα ... flavour of the week. Νομίζω ότι ο spantos το είπε σωστά. Όλα εργαλεία είναι. Take your pick.

    Angel
    O:]
  •  14-05-2008, 20:43 41991 σε απάντηση της 41990

    Απ: WebForms ή ASP .NET MVC

    Μου φαίνεται μπλέκετε διαφορετικά πράγματα. Το MVC ή το Web Forms ασχολούνται με το πως δομεί κανείς μία σελίδα. To WCSF ασχολείται με το πως θα φτιάξεις ένα web client το οποίο θα συνδυάζει πολλές διαφορετικές εφαρμογές και web services, κατά προτίμηση με pluggable μορφή. Αντί π.χ. ο ταμίας μίας τράπεζας να ανοίγει 20 διαφορετικά web sites για να κάνει τη δουλειά του και να πρέπει να δει 3 διαφορετικές οθόνες για να με εξυπηρετήσει, το WCSF τα συνδυάζει σε μία εφαρμογή, με κοινές εντολές και εύκολη προσθήκη plugins/modules.

    Από τη μία πλευρά έχουμε patterns (MVC vs Page Controller) τα οποία δουλεύουν σε επίπεδο σελίδων/κλάσεων, από την άλλη έχουμε ένα framework επιπέδου ομάδας εφαρμογών. Το WCSF χρησιμοποιεί το MVC ή το Web Forms για να υλοποιήσει το UI. Περιέχει όμως πολύ περισσότερα πράγματα από το UI και μόνο. Να μην πω κιόλας, ότι το routing του MVC θα οδηγούσε και σε ευκολότερη υλοποίηση.

    Και όσο για το αν έχει πιάσει, έχει πιάσει ως framework για τη δημιουργία web client εφαρμογών. Οι περισσότερες εφαρμογές όμως δεν είναι web client, είναι τα πάντα σε ένα web site. Εκεί δεν έχει μεγάλο νόημα η χρήση του WCSF.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  14-05-2008, 21:31 41992 σε απάντηση της 41953

    Απ: WebForms ή ASP .NET MVC

    Για μένα πρώτα διαμορφώνεις μεθοδολογία και άποψη... και μετά επιλεγεις το εργαλείο που ταιριάζει στο πρόβλημα και στην μεθοδολογία σου

    Αντί να συγκρίνουμε τεχνολογίες... ας ξανασκεφτούμε την εξής αρχή

    Individuals and interactions over processes and tools

    Πάνω από όλα ο άνθρωπος... Ας επενδύσουμε σε ανθρώπους!!!


    Palladinos Nick
    Software Engineer
    -----------------------
    The limits of my language mean the limits of my world. (Ludwig Wittgenstein)
  •  14-05-2008, 21:33 41993 σε απάντηση της 41991

    Απ: WebForms ή ASP .NET MVC

    Συμφωνώ μαζί σου ότι το WCSF περιέχει πολύ περισσότερα πράγματα (guidance around page flow, authorisation support, automated template code generation, bundles to help with responsive UI's, etc.). Το ASP.NET MVC "λανσάρεται" σαν framework και όχι μόνο σαν pattern. Το WCSF από την άλλη υλοποιεί σειρά από patterns ανάμεσα τους και το MVP. Μια ποιο σωστή προσέγγιση θα ήταν η σύγκριση των patterns που χρησιμοποιούν τα δύο framework.

    Nikos Κ.
    ALT.NET
  •  10-06-2009, 09:16 51493 σε απάντηση της 41993

    Απ: WebForms ή ASP .NET MVC

    Άρχισα εδώ και κάποιες μέρες να ασχολούμαι με την μετατροπή μιας WebForms εφαρμογής σε ASP.net MVC. Τι μετατροπή δηλαδή, για complete rewrite πρόκειται.
    Μπορώ να πω με βεβαιότητα πλέον ότι δεν πρόκειται ούτε καν να υποψιαστώ να χρησιμοποιήσω WebForms για οτιδήποτε χρειαστεί στο μέλλον. Το ASP.net MVC μου έλυσε τα χέρια στα παρακάτω προβλήματα:

    1) Page events. Στην αρχή φαίνεται ως ένα ιδιαίτερα ενδιαφέρον concept, δυστυχώς όμως σε μεγάλα projects τα πράγματα σκουραίνουν. Πέραν των τυπικών προβλημάτων που έχω δει από πρώτο χέρι (δυστυχώς), όπως για παράδειγμα το να γράφει κάποιος τρία κιλά κώδικα μέσα στα handlers, τα πράγματα μπλέκονταν όταν στο lifecycle μιας φόρμας έπρεπε να ληφθεί υπ' όψιν και το lifecycle των child controls.
    Είχα αγανακτήσει με την πολυπλοκότητα κάποιων codebehind από αντίστοιχα πολύπλοκες σελίδες, και το μόνο πράγμα που μποροούσε να χειροτερέψει την κατάσταση ήταν η ανάγκη για retrofitting αλλαγών και νέων features που δεν μπορούσαν να προβλεφθούν από την αρχή.

    2) User controls. Αυτή είναι μια σχέση αγάπης και μίσους. Μου αρέσει να είμαι σε θέση να κάνω encapsulate ένα κομμάτι του logic, κι αν αυτό είναι reusable και αλλού, τόσο το καλύτερο. Βέβαια, πολλές φορές, παρά την όποια "αγάπη και προδέρμ" είχαν δείξει οι δημιουργοί των controls, είχαν κάποια προβληματάκια που ήταν επίπονο να ξεπεραστούνε, όπως για παράδειγμα η αστεία υποστήριξη για paging στο grid, η προβληματική λειτουργία του Login control με το (παλιό) url rewriting, ο μηδενικός έλεγχος της παραγόμενης HTML και ... ας μην πάμε κάν στο Control.NamingContainer και τα τεράστια html ids που παρήγαγαν.
    Βέβαια, τώρα που είμαι στο Asp.net MVC bandwagon πάλι παρόμοιες τεχνικές χρησιμοποιώ, με custom HtmlHelpers και RenderAction()s, αλλά το τελικό αποτέλεσμα νομίζω είναι σαφώς καλύτερο.

    3) Μεγέθη αρχείων. Η διαφορά εδώ είναι χαοτική. Ακόμα και με την ευνόητη χρήση Gzip συμπίεσης, τα μεγέθη των αρχείων έφταναν σε απαράδεκτα νούμερα.

    4) ViewState. Ξόδεψα υπερβολικά πολύ χρόνο ώστε να φροντίσω να ελαχιστοποιήσω την χρήση του ViewState αποκλειστικά και μόνο στα σημεία που χρειάζονταν. Το αποτέλεσμα ήταν καλό, ωστόσο είμαι ιδιαίτερα ευτυχής που έχω απαλλαγεί από αυτό πλέον και μπορώ να επικεντρώσω τον χρόνο μου αλλού (και το αδερφάκι του το ControlState).

    5) 1 server Html form. Στην αρχή αυτό ήταν σοκ. Επί εποχής ASP.net 1.0 μάλιστα αποτέλεσε έναν από τους λόγους που καθυστέρησα να ασχοληθώ με την ASP.net και παρέμεινα στην κλασσική ASP για ένα διάστημα. Τελικά το συνηθίσαμε, αν και είχε βέβαια κάποια χοντρά προβλήματα, όπως για παράδειγμα την συμπεριφορά του Enter (ούτε ο Community Server δεν γλύτωσε από αυτό) μέχρι να έρθει το DefaultButton...

    6) Tests; Ας μην το συζητήσουμε καν...

    7) Javascript & AJAX. Ποτέ μου δεν χώνεψα την δυσκολία του να ενσωματώσεις το jQuery ή να δουλέψω με το MS AJAX μοντέλο.

    8) Αποτέλεσμα; Χάος. Θυμάμαι το χαοτικό HTML αποτέλεσμα (πχ τα αγνώστου πηγής javascripts που αποτελούσαν μέρος του asp.net magic κ.α) λίγο πολύ απόρροια των παραπάνω.


    Βέβαια, το ASP.net MVC δεν είναι τέλειο. Μακράν. Σε πολλά πράγματα οι default λύσεις δεν ταιριάζουν και πρέπει να καταφύγω σε custom υλοποιήσεις (π.χ Views σε ξεχωριστό project κοκ),  ωστόσο αποτελεί μια πολύ καθαρότερη λύση η οποία σε βοηθάει στο να παράγεις πολύ πιο κατανοητό, testable και maintainable κώδικα, και νομίζω ότι μακροπρόθεσμα τα όποια πλεονεκτήματα του RAD των WebForms εξανεμίζονται ειδικά σε enterprise εφαρμογές.

    Αυτή είναι η εμπειρία μου από τα τελευταία 6 χρόνια με την ASP.net, και νομίζω ότι πλέον με το MVC είναι στα καλύτερά της!


    EDIT: Έπεσα σε αυτό το post: http://blogs.msdn.com/mikeormond/archive/2009/05/06/asp-net-4-0-webforms-enhancements.aspx για τις επερχόμενες αλλαγές στο WebForms με την Asp.net 4.0. Σίγουρα αφαιρούν κάποια από τα παραπάνω παράπονά μου, αλλά και πάλι δεν τις βρίσκω ικανές να με απομακρύνουν από το ASP.net MVC.

    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  10-06-2009, 18:02 51515 σε απάντηση της 51493

    Απ: WebForms ή ASP .NET MVC

    Πολύ ωραίες απόψεις και χρήσιμες.

    Στο blog του Joe Stagner, misfit geek, υπάρχει ένα πολύ ωραίο Podcast (το πρώτο του), στο οποίο ο καλεσμένος είναι ο Scott Hunter(αν δεν σε λένε Scott δεν πας μπροστά...χαχαχα)

    και μιλάει ακριβώς για τα web forms, asp.net mvc και ποιο θα είναι το μέλλον των web forms. καλή ακρόαση...

    http://misfitgeek.com/podcast/misfit-geek-podcast/


    Νικόλαος Καντζέλης
    BSc, MSc, MCAS, MCPD, MCITP, MCTS,MCP, MCT
    http://www.nksolutions.gr
    http://dotnetstories.wordpress.com
    http://weblogs.asp.net/dotnetstories
    http://forum.dotnetnuke.gr
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems