Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

IIS user & security

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò dimkasta. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Χρήστος Γεωργακόπουλος στις 20-12-2005, 22:32. Υπάρχουν 1 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  20-12-2005, 10:30 8125

    IIS user & security

    Αυτές τις μέρες έστησα τον πρώτο μου προντάκσιον ΙΙΣ σέρβερ. Είχα αρκετά προβληματάκια κλπ, ειδικά με το θέμα του χρήστη που τρέχει τις εφαρμογές.

    Τελικά δούλεψε, αλλά με απασχολεί αρκετά το θέμα, μιας και το έχω ρυθμίσει να τρέχει σαν αντμίν.

    Μπορείτε να μου δώσετε έναν οδηγό με το τι πρέπει να κάνω για να παίζει σωστά ο σέρβερ τις ΑΣΠ.ΝΕΤ (2.0) σελίδες αλλά και να είναι ασφαλής?


    Simple Photography
  •  20-12-2005, 22:32 8138 σε απάντηση της 8125

    Απ: IIS user & security

    Κατέβασε και τρέξε στον server σου την τελευταία έκδοση του Microsoft Baseline Security Analyzer (MBSA). Αυτό θα σου βρεί όλα τα πιθανά προβλήματα ασφαλείας και θα σου προτείνει λύσεις για την επιδιόρθωσή τους. Εκτός αυτό που είναι σχετικά απλό, φρόντισε στο μηχάνημά σου να είναι εγκατεστημένα μόνο τα απολύτως απαραίτητα προγραμματα και services (κλείσε πχ, το FTP αν δεν το χρειάζεσαι).

    Επίσης φρόντισε να κρύψεις τον server σου πίσω από ένα firewall. Αν δεν υπάρχει στο δίκτυό σου ή δεν θες να μπλέξεις, δοκίμασε να ενεργοποιήσεις το firewall των windows (αν είναι windows server 2003).


    Χρήστος Γεωργακόπουλος
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems