Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Licensing σύστημα

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò axaros. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος BruteForce στις 30-12-2008, 18:43. Υπάρχουν 47 απαντήσεις.
Σελίδα 3 από 4 (48 εγγραφές)   < 1 2 3 4 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  10-06-2005, 12:58 2644 σε απάντηση της 2032

    Re: Licensing σύστημα

    Τέλος Μάνο το πήρα απόφαση ...
    Δεν υπάρχει σωτηρία ...


    Πάνος Αβραμίδης
  •  10-06-2005, 19:51 2660 σε απάντηση της 2642

    Re: Licensing σύστημα

     KelMan wrote:

    Επανέρχομαι σε αυτό το thread γιατί έπεσα σε ένα blog post που περιγράφει πόσο εύκολο είναι να "σπάσεις" ένα obfuscated assembly αν δεν γράψεις σωστά το πρόγραμμα. Πχ όταν ζητάμε ένα serial number / password προσπαθούμε να μην παρέχουμε feedback με τη μορφή MessageBox γιατί είναι το σημείο που "πιάνεται" ο hacker/cracker για να ξεκινήσει το reverse engineering. Έδωσες λάθος serial? FDISK! Όχι "παρακαλώ ξαναπροσπαθήστε", "συγχαρητήρια" και αηδίες... Smile



    Υπάρχει ένα πρόγραμμα, που όταν καταλάβει ότι έχει γίνει cheat, περιέχει διάφορους μηχανισμούς για να κάνει self check, μπορεί να κάνει με 100 τρόπους ζημιά στο μηχάνημα αυτού που το τρέχει. [*-)]

    Δεν νομίζω ότι και αυτό είναι λύση, αλλά σίγουρα υπάρχει και τρόπος, να αντιμετωπιστεί και αυτή η κατάσταση.


    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  10-06-2005, 21:38 2662 σε απάντηση της 2660

    Re: Licensing σύστημα

    Αν θέλεις να βρεθείς με μια αγωγάρα να σε κυνηγάει, να μην πω και ποινική δίωξη! Ένα πρόγραμμα το οποίο κάνει ζημιά στο μηχάνημα στο οποίο τρέχει, άσχετα γιατί και πως, είναι εσκεμμένη προσπάθεια να προκαλέσεις ζημιά. Έτσι και σου κάνουν μήνυση δεν σε γλυτώνει τίποτα. Στην καλύτερη περίπτωση θα μπορέσεις να κάνεις κυνηγήσεις με τη σειρά σου τον πειρατή, ΑΦΟΥ καταδικαστείς εσύ ο ίδιος με πολύ βαρύτερες ποινές απ' ότι μπορεί να καταδικαστεί αυτός.

    Κακή ιδέα ...
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  14-06-2005, 11:49 2765 σε απάντηση της 2662

    Re: Licensing σύστημα

    Μου φαίνεται ότι υπάρχει μία τάση υπερβολής στο παραπάνω σχόλιο ...
    Από εκεί και πέρα με το να κάνεις ζημιά και εγώ δεν συμφωνώ ...


    Πάνος Αβραμίδης
  •  14-06-2005, 13:10 2774 σε απάντηση της 2765

    Re: Licensing σύστημα

    Υπερβολή ως προς το μέγεθος της ποινής, ίσως. Δεν είμαι δικηγόρος και δεν ξέρω πόσο "τιμάται" η εσκεμμένη πρόκληση ζημιάς σε υπολογιστές. Ξέρω ότι στην Αμερική σηκώνει φυλακή (λέγε με Mitnick) και ότι κι εδώ ισχύει κάτι παρόμοιο.

    Δεν είναι καθόλου υπερβολή όμως ως προς τη σοβαρότητα. Αν κάνεις ζημιά στον άλλο "γιατί σου αντέγραψε το πρόγραμμα" και ανταλλάξετε μυνήσεις, εσύ θα είσαι σε πολύ χειρότερη θέση.

    Άσε που έτσι και απλά το πάρει μυρωδιά η αγορά ότι χρησιμοποιείς τέτοια κόλπα δεν πρόκειται να σταυρώσεις ξανά πελάτη στον αιώνα τον άπαντα. Δεν θα σε εμπιστεύεται κανείς και με το δίκιο του. Κι αν εσύ σκοπεύεις να εκβιάσεις τους πελάτες σου αργότερα?  Κι αν προκαλείς ζημιές εσκεμμένα για να πληρώνουν "support"? Ποιός θα σε εμπιστευτεί ότι δεν θα κάνεις κάτι τέτοιο?
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  15-06-2005, 09:59 2807 σε απάντηση της 2032

    Re: Licensing σύστημα

    Ποιος είναι ο Mitnick και τι έκανε ;
    Πάνος Αβραμίδης
  •  15-06-2005, 10:11 2808 σε απάντηση της 2807

    Re: Licensing σύστημα

    Άκυρο ...
    Τον βρήκα : http://www.takedown.com/bio/mitnick.html

    Αλλά αυτός από ότι βλέπω ήταν μπουκαδόρος όχι δημιουργός ...


    Πάνος Αβραμίδης
  •  16-06-2005, 12:06 2861 σε απάντηση της 2032

    Re: Licensing σύστημα

    Κανονικός όχι μόνο Cyber δηλαδή :
    That break-in occurred over Memorial Day weekend in 1981, when Kevin and two friends decided to physically enter Pacific Bell's COSMOS phone center in downtown Los Angeles.


    Πάνος Αβραμίδης
  •  17-06-2005, 16:01 2897 σε απάντηση της 2032

    Re: Licensing σύστημα

    Εν πάσει περιπτώση και όπως προανέφερα δεν βλέπω θετικά οποιαδήποτε είδους "ζημιά", το να κάνεις όμως inaccecible την εφαρμογή σου σαν εναλλακτική την βλέπω μάλλον ουδέτερα ...
    Τώρα τα νομικίστικα δεν τα ξέρω ...


    Πάνος Αβραμίδης
  •  06-10-2005, 22:37 5985 σε απάντηση της 2063

    Απ: Re: Licensing σύστημα

      Διαφωνώ με τους υπόλοιπους σχετικά με το license των εφαρμογών. Πιστέυω ότι ένα κλείδωμα πρέπει να υπάρχει για να μπορέσεις να προστατέψεις λίγο την εφαρμογή σου (όχι βέβαια 100%). Βέβαια πιστεύω ότι η τιμή πρέπει να κινείτε σε λογικά πλαίσια. Αυτό πιστέυω ότι θα αποτρέψει αρκετούς από την πειρατεία. Όσο από προγράμματα υπάρχουν κάποια καλά που κυμαίνονται από 50 έως 250 euro. Ψάξε στο google με ΝΕΤ LICENSE και θα βρείς.

  •  07-10-2005, 00:53 5990 σε απάντηση της 2032

    Απ: Licensing σύστημα

    Αχέμ, επιτρέψτε μου να συμβάλλω. Αυτό που θες, δεν είναι obfuscator, αλλά .net protector. Υπάρχει ένας της Salamander (πανάκριβος), και ένας της PV Logiciels (επικοινώνησα μαζί τους για ερωτήσεις, και ο τύπος ήταν πολύ φιλικός, σχεδόν με παρακαλούσε να βρω τρύπες στο πρόγραμμά τους).
    http://dotnetprotector.pvlog.com/

    Σκοπεύω να το κάνουμε license, μόλις περάσουμε ό,τι project έχουμε σε .net 2.0
    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  06-11-2005, 03:57 6741 σε απάντηση της 5990

    Απ: Licensing σύστημα

    Λεπον,

    σπανίως κάνω post όπως ξέρετε εδώ, αλλα καθώς έχω μεγάλη εμπειρία σε licensing συστήματα, μπορώ να πω την γνώμη μου για τα περισσότερα απο αυτά.

    Α)  Armadillo: Πολύ καλό, αν και σπάει. Πρόσφατο feature είναι τα λεγόμενα Nanomities τα οποία δυσκολεύουν κατα πάααρα πολύ το σπάσιμο της εφαρμογής.Είναι σχετικά φτηνό και αρκέτα διαδεδομένο.
    Β) ASPACΚ: Επίσης πολύ καλό.Σπάει και αυτό, αλλα ποιο δύσκολο απο το προηγούμενο.
    Γ) Salamander .Net Protector and Linker by RemoteSoft: To δοκίμασα, αλλα δεν λέει και πολλά.Ο λινκερ συνήθως βγάζει corrupted .exe και δεν παίζει σωστά
    Δ) Xenocode 2005: Σπάει πανεύκολα, δεν αξίζει τα λεφτά του με τίποτα, και δεν κατάφερα ΠΟΤΕ να βγάλω working .exe απο τον linker του με ΤΙΠΟΤΑ
    Ε) Γενικές λύσεις HASP: Υπάρχουν τόσοι πολύ HASP emulator έξω που δεν νομίζω καν οτι υπάρχει λόγως αναφόρας τους ως protection.
    Ζ) Thininstaller: ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ και τελείως άχρηστο.Το μόνο που αξίζει ειναι το VirtualMachine feature που έχει και τίποτα άλλο.

    Για όσους θα βγήτε να πείτε διάφορα..Υπάρχουν αυτη τι στιγμή 2 συστήματα, το Execryptor και ένα ακόμα (δυστυχώς δεν μπορώ να πω, καθώς έχω δεσμευτεί προτού γίνει τελείως public το προιόν η έκδοση 1.1(σε λίγες μέρες)), τα οποία ΔΕΝ σπάνε, και δεν έχουνε σπάσει εδώ και 1 χρόνο που υπάρχουν.Έχουν ασχοληθεί κόσμος και κοσμάκις, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.Το Execryptor δυστυχώς δεν υποστηρίζει .net αλλά μόνο Win32 Native.

    Κάποιος είπε για games.Ναι..Μέχρι πριν 15 μέρες δεν υπήρχε crack για το Splinter Cell 3 : Chaos Theory..Χρησιμοποιούσε Starforce Protection (τώρα βγαίνει έκδοση 2 ή οποία με τα νέα feature θα πάρει κανα 2 χρόνια να την σπάσουν) και έσπασε ΜΕΤΑ απο 7 μήνες.Και αυτό γιατι χρησιμοποιήθηκε σωστά στο game το SDK και το engine του protector.Πολλά παιχνίδια που ήταν προστατευμένα απο το StarForce έσπασαν σε 2 μέρες γιατί απλά χρησιμοποιούσαν μόνο τον packager/encryptor και όχι τον protector "βαθία" integrated στον κώδικά τους.

    Αυτά τα λίγα.Μόλις το άλλο προιόν που ανέφερα βγεί Public σαν έκδοση 1.1 θα κάνω post να σας ενημερώσω.

    Panagiotis,
    Gizm0 @ GRNet/#php

    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  07-11-2005, 06:48 6792 σε απάντηση της 6741

    Απ: Licensing σύστημα

    Περιμένουμε το Post.
    Αλλα υποστιριζει .Net αυτο ειναι το θέμα ?!?
    while (!dead) learn();
  •  24-06-2006, 10:10 14221 σε απάντηση της 6741

    Απ: Licensing σύστημα

        Γειά σου,

      Μήπως έγινε public το πρόγραμμα που αναφερεσαι στο παραπάνω post?

      Thanks in advance
  •  27-06-2006, 16:20 14265 σε απάντηση της 2660

    Απ: Re: Licensing σύστημα

     gcapnias wrote:
     KelMan wrote:

    Επανέρχομαι σε αυτό το thread γιατί έπεσα σε ένα blog post που περιγράφει πόσο εύκολο είναι να "σπάσεις" ένα obfuscated assembly αν δεν γράψεις σωστά το πρόγραμμα. Πχ όταν ζητάμε ένα serial number / password προσπαθούμε να μην παρέχουμε feedback με τη μορφή MessageBox γιατί είναι το σημείο που "πιάνεται" ο hacker/cracker για να ξεκινήσει το reverse engineering. Έδωσες λάθος serial? FDISK! Όχι "παρακαλώ ξαναπροσπαθήστε", "συγχαρητήρια" και αηδίες... Smile



    Υπάρχει ένα πρόγραμμα, που όταν καταλάβει ότι έχει γίνει cheat, περιέχει διάφορους μηχανισμούς για να κάνει self check, μπορεί να κάνει με 100 τρόπους ζημιά στο μηχάνημα αυτού που το τρέχει. Confused

    Δεν νομίζω ότι και αυτό είναι λύση, αλλά σίγουρα υπάρχει και τρόπος, να αντιμετωπιστεί και αυτή η κατάσταση.


    George J.

    ας συμμετάσχω και εγώ σε αυτό το θέμα, που είναι ένα από τα πλέον φλέγοντα και τσουρουφλίζοντα στο .NET.

    Αν είναι να κάνει κάποιο πρόγραμμα self check, τότε αυτό αρκεί να είναι το εκτελέσιμο. Τα υπόλοιπα προγράμματα, εφόσον έχουν strong name δεν θα μπορεί να πειραχθούν. Σωστά;


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
Σελίδα 3 από 4 (48 εγγραφές)   < 1 2 3 4 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems