Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Αυτόματο συμπλήρωμα ενός foreign ID πεδίου, όταν ψάχνω με την επωνυμία του.... help!

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò PanPan. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος PanPan στις 04-02-2007, 13:35. Υπάρχουν 3 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  02-02-2007, 14:09 24424

    Αυτόματο συμπλήρωμα ενός foreign ID πεδίου, όταν ψάχνω με την επωνυμία του.... help!

    Έχω δύο πεδία ID και Name, τα οποία είναι foreign πάνω στον πίνακα μου. Θέλουμε οι χρήστες να βρίσκουν και να συμπληρώνουν τιμές από το πεδίο Name (το οποίο στην φόρμα είναι ένα combo box) και μόλις επιλέξουν τιμή σε αυτό, να συμπληρώνεται αυτόματα το ID του πάνω στον πίνακα αυτό. Ο πίνακας μου λέγεται project και εκεί έχω αυτά τα πεδία fWorkerID και WorkerName. Έδωσα το binding του Name να έρχεται από τον πίνακα Workers και το κάνει μια χαρά. Πώς γεμίζω τώρα το readonly πεδίο fWorkerID (εργαζόμενος);; Σκέφτηκα με μια GetDataByWorkerName να επιστρέφω το ID και έπειτα αυτό να το αναθέτω πάνω στο property fWorkerID του row, αλλά φυσικά αυτό θα πρέπει να γίνεται στην rowchanging.... Εκεί δεν κολλάει να χρησιμοποιήσω την getdataby..... Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος; Δουλεύω με VB 2005 και ADO.Net 2.0


    "Μη σταματάς να αναζητάς αυτό που αγαπάς, ειδάλλως θα καταλήξεις να αγαπάς ό,τι βρίσκεις." (Αγνώστου)
  •  02-02-2007, 15:44 24429 σε απάντηση της 24424

    Re: Αυτόματο συμπλήρωμα ενός foreign ID πεδίου, όταν ψάχνω με την επωνυμία του.... help!

    Αν και δεν γνωρίζω να σου απαντήσω σε αυτό που ρωτάς, έχω μία απορία, Για ποιο λόγο η πληροφορία του ονόματος (char,varchar κλπ) να αποθηκεύεται 2 φορές. και στον πίνακα που κρατάς τα ονόματα με τα Ids αλλά και στον πίνακα project. Δεν θα ήταν καλύτερα στον project να έχεις μόνο το fWorkerID?



    -------------------------------
    Κ. Γιαγιάς

    Θα ήθελα να είμαι μέσα στην φωτογραφία και όχι εδώ!!!!

    http://beastie06.wordpress.com
  •  02-02-2007, 16:22 24432 σε απάντηση της 24424

    Απ: Αυτόματο συμπλήρωμα ενός foreign ID πεδίου, όταν ψάχνω με την επωνυμία του.... help!

    Με αυτά που γράφεις, μάλλον το πρόβλημα σου είναι πως να βάλεις τα σωστά properties στο Combo για να δουλέψει σαν lookup combo. Δεν χρειάζονται περίεργα κόλπα με το Dataset και με κλήσεις. Δες το "How to: Create a Lookup Table for a Windows Forms ComboBox, ListBox, or CheckedListBox Control"


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  04-02-2007, 13:35 24489 σε απάντηση της 24432

    Απ: Αυτόματο συμπλήρωμα ενός foreign ID πεδίου, όταν ψάχνω με την επωνυμία του.... help!

    Ευχαριστώ για την απάντησή σου.

    Το συγκεκριμένο παράδειγμα της Microsoft το έχω δει εδώ και πάρα πολύ καιρό και δεν λειτουργεί. Εκτός και αν το έχεις κάνει να παίζει. Wink

    Όσο γι' αυτό που με ρωτάς, ξέρω πώς να γεμίσω τα properties του combo, ώστε να εμφανίσουν την πληροφορία που θέλω, π.χ. στο ID που είναι foreign στον πίνακα project εμφανίζω το Name, και θέλω δίπλα σε άλλο πεδίο έστω και φευδοκολώνα να εμφανίσω αυτό το ID. Πώς γίνεται αυτό;


    "Μη σταματάς να αναζητάς αυτό που αγαπάς, ειδάλλως θα καταλήξεις να αγαπάς ό,τι βρίσκεις." (Αγνώστου)
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems