Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Eλληνική Κοινότητα Dotnetnuke

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Άγγελος Ξυπολιάς. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος George J. Capnias στις 04-08-2005, 21:41. Υπάρχουν 14 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  18-06-2005, 09:17 2910

    Lightning [li] Eλληνική Κοινότητα Dotnetnuke

    Άρχισε η δημιουργία και βρίσκεται στα πρώτα στάδια ανάπτυξής της, η Ελληνική Κοινότητα του Dotnetnuke: www.dotnetnuke.gr


    Angelos Xipolias

    Xelixis.Net
    In .Net we Trust
  •  18-06-2005, 09:22 2911 σε απάντηση της 2910

    Re: Eλληνική Κοινότητα Dotnetnuke

    Πολύ χαίρομαι για αυτό... Πιστεύω ότι το DNN δεν έχει λάβει την προσοχή που του αξίζει στην Ελλάδα.

    George J.

    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  04-07-2005, 16:41 3310 σε απάντηση της 2910

    Re: Eλληνική Κοινότητα Dotnetnuke

    Για όσους δεν έχουν καθόλου ή έχουν μικρή εμπειρία με το Dotnetnuke, πιστεύουμε πως θα είναι χρήσιμος ο Οδηγός Δημιουργίας WebSites με το Dotnetnuke. Ίσως αποτελέσει και μια καλή αναφορά για έμπειρους χρήστες.


    Angelos Xipolias

    Xelixis.Net
    In .Net we Trust
  •  05-07-2005, 10:13 3317 σε απάντηση της 2910

    Re: Eλληνική Κοινότητα Dotnetnuke

    Άντε, να φύγουμε από το Postnuke...

    Andreas Tsouchlaris
    My Blog / dotNetZone.gr / autoexec.gr
  •  03-08-2005, 16:03 3970 σε απάντηση της 2910

    Απ:Eλληνική Κοινότητα Dotnetnuke

    Καλή αρχή στο dotnetnuke.gr,

    Αν και από ότι είδα παιδιά ασχολείστε με το DNN πολύ έντονα οπότε δεν μπορώ να ξέρω αν μπορείτε να είστε αντικειμενικοί, θέλω να ρωτήσω τα εξής:

    Το DNN είναι "απόγονος" το IBS (IBuySpy). Έτσι δεν είναι;

    To Rainbow Portal είναι ένας άλλος απόγονος του IBS. Προφανώς υπάρχουν κι άλλοι απόγονοι του IBS μια και όλος ο κόσμος έπαιξε λίγο ή πολύ με το IBS. Αν ξέρει κανείς άλλους απογόνους του IBS ας τους αναφέρει...

    Το ερώτημα είναι γιατί DNN και όχι Rainbow ή κάποιο άλλο αδελφάκι; Γιατί όχι ακόμα και DIY (DoItYourself);

    (Έχω κι άλλα υπο-ερωτήματα αλλά πρέπει να φύγω τώρα. Θα επανέλθω).

    Το DNN έχω να το κοιτάξω δυο χρόνια και δεν ξέρω σε τι φάση βρίσκεται. Ο βασικός λόγος που το απέριψα ήταν γιατί ήταν γραμμένο σε VB.NET. Στο Rainbow έριξα μια ματιά πριν λίγο καιρό και έχει προχωρήσει αρκετά από την πρώτη φορά που το είδα.

    Λοιπόν. Τι λέτε; DNN ή Rainbow ή άλλο; Και γιατί;

    φιλικά

    rousso


    rousso
  •  03-08-2005, 18:35 3977 σε απάντηση της 3970

    Απ:Eλληνική Κοινότητα Dotnetnuke

    Μπράβο σας παιδιά.
    Είναι πολύ θετικό το βήμα !!!

    Πιστεύω ότι το DNN δεν έχει λάβει την προσοχή που του αξίζει στην Ελλάδα

    Στο παραπάνω σχόλιο του Γιώργου έχω να προσθέσω το "αλήθεια γιατί;"
    Αν εξαιρέσουμε το "αγκάθι" της γλώσσας στο παρελθόν γιατί κανείς να ανακαλύψει τον τροχό και
    να μην χρησιμοποιήσει ένα πραγματικά εντυπωσιακό και λειτουργικότατο open source infrastructure γραμμένο σε .ΝΕΤ;

    Διαφήμιση χρειάζεται μου φαίνεται γιατί κάτι άλλο δεν λείπει ...

     


    Πάνος Αβραμίδης
  •  03-08-2005, 19:23 3983 σε απάντηση της 3970

    Απ:Eλληνική Κοινότητα Dotnetnuke

     rousso wrote:
    Το DNN είναι "απόγονος" το IBS (IBuySpy). Έτσι δεν είναι;

    Ναι, έτσι είναι...

     rousso wrote:
    Το ερώτημα είναι γιατί DNN και όχι Rainbow ή κάποιο άλλο αδελφάκι; Γιατί όχι ακόμα και DIY (DoItYourself);

    Κατ' αρχήν να πούμε ότι η τεχνοτροπία που δώθηκε με το IBS αγκαλίστηκε από πολλούς προγραμματιστές. Αν επιλέξεις να πας μόνος σου δεν θα είσαι ο πρώτος. Από την άλλη, αυτό που μετράει, κατά την προσωπική μου άποψη, είναι το support forum του community, που θα είναι άμεσα το support που έχεις. Όσο πιο μεγάλο, τόσο μεγαλύτερες οι πιθανότητες να πάρεις μια σωστή απάντηση, και γρήγορα, σε κάποιο πρόβλημα που μπορεί να προκύψει...

     rousso wrote:
    Το DNN έχω να το κοιτάξω δυο χρόνια και δεν ξέρω σε τι φάση βρίσκεται. Ο βασικός λόγος που το απέριψα ήταν γιατί ήταν γραμμένο σε VB.NET. Στο Rainbow έριξα μια ματιά πριν λίγο καιρό και έχει προχωρήσει αρκετά από την πρώτη φορά που το είδα.

    Πάλι προσωπική άποψη εδώ, η γλώσσα είναι αδιάφορη του προϊόντος. Μιλάμε για .NET, οπότε αυτό είναι πιο χάλια από το άλλο, με μόνο κριτήριο την γλώσσα προγραμματισμού που έχει χρησιμοποιηθεί, δεν ευσταθεί σαν επιχείρημα. Το DNN σαν project αυτή τη στιγμή είναι στην έκδοση 3.1.0 και είναι αρκετά σταθερό και έχει πάρα πολλά add-ins. Έχει δικό του framework για την εύκολη ανάπτυξη addins και πρέπει να είναι από τα πρώτα open projects που χρησιμοποίησε MS DAAB για να έχει προσπέλαση στα δεδομένα.

    Αν το συγκρίνουμε με το CS, που είναι σε C#, είναι η μέρα με την νύχτα. Δεν υπάρχει framework, δεν υπάρχει ενοποιημένο Data Layer. Αλλά το CS έχει παραδώσει μόνο 2 σταθερά builds...

    George J.

     

     


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  04-08-2005, 11:45 4003 σε απάντηση της 3983

    Απ:Eλληνική Κοινότητα Dotnetnuke

     gcapnias wrote:
    Κατ' αρχήν να πούμε ότι η τεχνοτροπία που δώθηκε με το IBS αγκαλίστηκε από πολλούς προγραμματιστές..

    Ναι αγκαλιάστηκε αλλά ήταν "κακό" παράδειγμα/πρότυπο. Το concept ήτανε καλό αλλά η υλοποίηση έπασχε πολύ σχεδιαστικά

     gcapnias wrote:
    Πάλι προσωπική άποψη εδώ, η γλώσσα είναι αδιάφορη του προϊόντος. Μιλάμε για .NET, οπότε αυτό είναι πιο χάλια από το άλλο, με μόνο κριτήριο την γλώσσα προγραμματισμού που έχει χρησιμοποιηθεί, δεν ευσταθεί σαν επιχείρημα.

    Φυσικά και έχει σημασία. Δεν είχει σημασία αν κάνεις ένα copy/paste deployment και μετά κάποια customizations χωρίς κώδικα. Αν θες να το πας παρακάτω όμως περιορίζεσαι στην ολοκλήρωσή του με δικές σου βιβλιοθήκες κι αν θες προσφέρεις στην κοινότητα πρέπει να το κάνεις σε VB.NET και όχι C# στην περίπτωση του DNN. Μην ξεχνάμε ότι ένα από τα βασικά πράγματα που που πουλάει η microsoft για το .NET 2.0 είναι η δυνατότητα να ανακτέψεις VB.NET και C# στο ίδιο assembly. Στο .ΝΕΤF 1.x δεν μπορούσες.

     gcapnias wrote:
    Αν το συγκρίνουμε με το CS, που είναι σε C#, είναι η μέρα με την νύχτα. Δεν υπάρχει framework, δεν υπάρχει ενοποιημένο Data Layer. Αλλά το CS έχει παραδώσει μόνο 2 σταθερά builds...

    Συμφωνώ, αν και το CS έχει κι αυτό τα προβλήματά του σχεδιαστικά. Του έχω ρίξει μια γρήγορη ματιά γιατί σκοπεύω να το χρησιμοπιήσω σε μια κοινότητα που φτιάχνω και ένα από τα πρώτα πράγματα που πρόσεξα ήταν το πως φτιάχνεις σελίδες και νέα tabs (τα ορίζει σε xml ενώ τα IBS/DNN κλπ είναι μέσα στο "CMS" δηλ. την database μαζί με όλα τα άλλα structural & customizable elements του UI).

    Τέλος πάντων. Εγώ όταν χρειάστηκα .NET portal πήρα το IBS πήρα και το DNN και τους έριξα μια καλή ματιά. Έκανα και δυο τρία deployments σε πραγμτικούς χρήστες με πραγματικά αντικείμενα ώστε να εντοπίσω και να αξιολογήσω τα προβλήματα. Στο τέλος πήρα την C# version του IBS (λόγω έλειψης χρόνου) και της άλλαξα τα φώτα. Μόνο το concept tab/module έχει μείνει κοινό. Το "κακό" είναι ότι δεν έχω κανένα deployment στο Internet για να το δείτε αλλά ούτως ή άλλως θα έβγαζα ένα αργά η γρήγορα.

    Το θέμα όμως δεν είναι η δική μου δουλειά σε portal αλλά οι εναλλακτικές που υπάρχουν ώστε να μην μπει κανείς στην διαδικασία να το φτιάξει μόνος του.

    Ένα θέμα που δεν έθεσα επίτηδες ως τώρα είναι το πως "συγκρίνονται" οι λύσεις IBS/DNN/Rianbow κλπ με το WSS. Εκεί κι αν χωράει κουβέντα (και θέλω να την κάνω η αλήθεια είναι).

    Το "κακό" μ' εμένα είναι ότι δεν είμαι καλός γνώστης του DNN και του Rainbow ώστε να μπορώ να τα κρίνω όπως μπορώ να κρίνω το WSS ή το protal που μου προέκυψε εμένα από το IBS. Γι αυτό θέλω input από τους φίλους του DNZ.

    To site μου επίτηδες το έφταξα με WSS και όχι με το δικό μου protal. Σε WSS έχω κάνει πολλές εφαρμογές αλλά όλες σε intranet περιβάλλον. Ήθελα να το δω και στο Internet. Το ξέρω ότι το WSS δεν σχεδιάστηκε για internet αλλά... γιατί όχι;

    Πάντως σε σχέση με ότι είπες για την αξία του community συμφωνώ απόλυτα. Αν και γενικά η ποιότητα της δουλειάς που προκύπτει από τα open projects συνήθως είναι χαμηλότερη από τα πιο "ελεγχόμενα".

    Για να θέσω όμως μερικά συγκεκριμένα θέματα σύγκρισης:

    • Υποστήριξη πολυγλωσσικότητας.
    • Διεπαφή - αλληλεπιδραση - ολοκλήρωση με άλλες εφαρμογές όπως office.
    • Υποστήριξη ανοικτών παραμετροποιήσιμων λιστών χωρίς προγραμματισμό.
    • API
    • θέστε κι άλλα εσείς

    φιλικά

    rousso

     


    rousso
  •  04-08-2005, 13:03 4005 σε απάντηση της 4003

    Απ:Eλληνική Κοινότητα Dotnetnuke

    Το θέμα της σύγκρισης και γενικά της εύρεσης σταθερών κριτηρίων για την αξιόλογηση εφαρμογών, λύσεων, ιδεών κ.τ.λ. δεν είναι εύκολη υπόθεση. Επι του πρακταίου για την σύγκριση portal engines εκτός από τα προηγούμενα που ανάφερες μια ιδέα μπορούμε να πάρουμε από την παρακάτω σελίδα http://www.learnasp.com/chaz/site/3953/default.aspx. Οπότε σαν να αυξήθηκε η λίστα κάπως. Έτσι έχουμε:
    1. Υποστήριξη πολυγλωσσικότητας.
    2. Διεπαφή - αλληλεπιδραση - ολοκλήρωση με άλλες εφαρμογές όπως office.
    3. Υποστήριξη ανοικτών παραμετροποιήσιμων λιστών χωρίς προγραμματισμό.
    4. Εγκατάσταση
    5. API
        6. Αρχιτεκτονική/Σχεδιασμός
        7. Module Development
    8. New Releases/Support/Community
    9. New Skins
    10. Scalability
    11. Security
     <θέστε κι άλλα εσείς>
  •  04-08-2005, 16:22 4009 σε απάντηση της 4005

    Γιατί δεν υπάρχει C# έκδοση του DotNetNuke

    Το ερώτημα γιατί το DNN χρησιμοποιεί VB.NET κι όχι C#, ή γιατί να μην υπάρχει μια παράλληλη C# έκδοση, είχε απασχολήσει πάρα πολύ την κοινότητα του DNN και όπως ήταν φυσικό είχε ξεσπάσει ένας "θρησκευτικός" πόλεμος ανάμεσα στους υποστηρικτές της μιας ή της άλλης άποψης.
    Κάποια στιγμή μάλιστα είχε δημιουργηθεί και μια C# έκδοση του DNN, η οποία όμως δεν είχε την αναμενόμενη αποδοχή από την κοινότητα και νομίζω ότι έχει εγκαταληφθεί.
    Φυσικά η επιλογή της VB.NET για το core code του DNN, δεν σημαίνει ότι κάποιος δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει C# για τη δημιουργία δικών του modules, extensions και add-ins.

    Παραθέτω τους σημαντικότερους λόγους  που η core team του DNN (σύμφωνα με την ίδια), επέλεξε τελικά  να χρησιμοποιήσει τη VB.NET implementation του IBuySpy Portal Starter Kit.

    Τα μέλη της core team έχοντας χρόνια εμπειρίας στην ανάπτυξη Visual Basic εφαρμογών έκριναν ότι δεν θα υπήρχε κάποιο ουσιώδες πλεονέκτημα να μετακινηθούν σε C#, βασιζόμενοι  στο γεγονός ότι το Common Language Runtime ( CLR ) παρέχει στους developers τη δυνατότητα επιλογής της γλώσσας που θα χρησιμοποιήσουν.
    Όταν η Microsoft πρωτοδημοσίευσε το .NET Framework 1.0,  επικεντρώθηκε παράλληλα στην προσπάθεια προώθησης της νέας γλώσσας C# . Ίσως για να διευκολύνει τη μετακίνηση των C++ developers καθώς και για να τραβήξει την προσοχή της αναπτυσόμενης J2EE κοινότητας. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα τη μικρή αποδοχή της VB.NET και γιαυτό πολλές εταιρείες που υιοθέτησαν το  .NET σε αυτά τα πρώιμα στάδια πίστεψαν ότι η C# θα ήταν η γλώσσα του μέλλοντος.
    Όπως με όλες τις νέες τεχνολογίες, τα πράγματα έκαναν τον κύκλο τους και η Microsoft επιβεβαίωσε την υποστήριξή  της στην VB.NET στην PDC 2003 (Professional Developers Conference ) και στο VS Live! 2004 ανανέωσε το ενδιαφέρον της για την VB.NET development κοινότητα.

    Όσον αφορά το DNN, η core team  που είναι υπεύθυνη για τον βασικό open source κώδικα, αποτελείται κυρίως από VB.NET developers. Αυτό σημαίνει ότι η ανάπτυξη στον core κώδικα γίνεται σε VB.NET. Αυτό δεν σημαίνει ότι το DotNetNuke είναι ασύμβατο με άλλες γλώσσες. Μπορούν να γραφτούν Controls, Providers, και Private Assembly modules  σε οποιαδήποτε CLR compliant γλώσσα και να ενσωματωθούν στην αρχιτεκτονική του DotNetNuke ( αυτή είναι η μεγαλύτερη βελτίωση όσον αφορά την επεκτασιμότητα σε σχέση με το IBuySpy Portal Starter Kit - όπου τα custom modules έπρεπε να είναι compiled με το core DLL; περιορίζοντας τον developer σε μια μόνο γλώσσα ).

    Kάποιος μπορεί να θέσει το ερώτημα γιατί να μην υπάρχει παράλληλα και μια C# έκδοση του DotNetNuke; Όσοι έχουν εμπειρία σε ανάπτυξη λογισμικού θα καταλαβαίνουν ότι το πρόβλημα δεν είναι η μετατροπή του source code σε C#. Είναι περισσότερο πρόβλημα διαχείρισης δύο διαφορετικών code bases. Στην πραγματικότητα η αρχική ανάπτυξη μιας ακόμα code base είναι πιθανότατα το λιγότερο περίπλοκο μέρος.  Tα προβλήματα αρχίζουν όταν θα πρέπει να γίνεται συνεχής ενσωμάτωση βελτιώσεων, διορθώσεων και δοκιμή πολλαπλών code bases, οι εκδόσεις, η διαχείριση των προβλημάτων για κάθε code base, η υποστήριξη για κάθε code base, το documentation για κάθε code base κ.λ.π.  Καθώς η ανάπτυξη του DNN βασίζεται σε εθελοντική προσπάθεια, είναι πολύ δύσκολο να υπάρξουν οι πόροι (ανθρώπινοι κυρίως) για να υποστηρίξουν μια παράλληλη εκδόση σε C#.

    Πάντως απ'όσο γνωρίζω η core team θέλει να υπάρχει και μια C# έκδοση, και γιαυτό δοκιμάζει διάφορα εργαλεία αυτόματης μετατροπής του code base από VB.Net σε C#, που θα πρέπει όμως να γίνεται με  95% - 100% αξιοπιστία. Σε αυτό το σενάριο, θα συνεχίσει να γίνεται η ανάπτυξη του κώδικα σε VB.NET και με την ολοκλήρωση κάθε κύκλου θα γίνεται αυτόματη μετατροπή και testing σε C#.


    Angelos Xipolias

    Xelixis.Net
    In .Net we Trust
  •  04-08-2005, 17:02 4010 σε απάντηση της 4009

    Απ:Eλληνική Κοινότητα Dotnetnuke

    Ας πούμε ότι το καλύψαμε αυτό... Δεν πήγαν σε C# για τους ίδιους λόγους που δεν πήγαν οι C# devs σε DNN...

    Πάμε λίγο στην ουσία του τι κάνει το DNN και τα αδέλφια του...

    Πάμε στην υποστήριξη της πολυγλωσσικότητας (αν είναι δόκιμος ο όρος)..

    Το DNN ως παιδί του IBS προφανώς για να υποστηρίξει πολλαπλές γλώσσες έχει/είχε δύο θέματα να λύσει. Τι θα κάνει με τα stings που είναι μέσα στην database (τα ονόματα των tabs π.χ.) και τι θα κάνει με τα strings που δεν είναι μέσα στην database (τα labels στα controls π.χ.)...

    Επίσης έχει/είχε και το πρόβλημα της φιλοσοφίας αντιμετώπισης της πολυγλωσσικότητας: Δηλαδή τι σημαίνει πολυγλωσσικότητα για το DNN. Π.χ:

    α) το ίδιο πακέτο (το DNN) δίνει την δυνατότητα να φτιαχτούν sites σε πολλές γλώσσες (αλλά σε μια γλώσσα το καθένα); ή

    β) κάθε site μπορεί να είναι ταυτόχρονα σε πολλές γλώσσες και κάθε χρήστης βλέπει τη δικιά του γλώσσα;

    Τι γίνεται (ή κάνει/έκανε) μέ την πολυγλωσσικότητα του περιεχομένου που βάζουν οι χρήστες;

    Και πως τα αντιμετώπισε αυτά;

    Αν θέλω να βάλω DNN σε μια γλώσσα για την οποία δεν υπάρχει έτοιμη μεταφρασμένη έκδοση τι πρέπει να κάνω;

    Sattelite assemblies? Να μεταφράσω XML περιεχόμενο; Να φτιάξω νέα database; Να προσθέσω πεδία; Πίνακες; Ή μήπως έχω κάποιο user interface για να κάνω τη μετάφραση;

    Τέτοια πράγματα...

    Αντίστοιχα: Τι έχει κάνει το Rainbow σε αυτή την κατεύθυνηση;

    Π.χ. πολυγλωσσικότητα για το WSS δεν υπάρχει στην πραγματικότητα. Κάθε site μπορεί να είναι σε διαφορετική γλώσσα αλλά κάθε site μόνο σε μία γλώσσα. (Με εξαίρεση τα sites του Project Server.) Αν θες να μεταφράσεις site WSS σε γλώσσα που δεν βρίσκεις έτοιμη θα σου φύγει η μαγκιά να αλλάζεις 10δες αρχεία από XML μέχρι ASPX.

    για πάμε.....

     

    rousso


    rousso
  •  04-08-2005, 19:38 4011 σε απάντηση της 3970

    Γιατί DNN;

    Kατ'αρχήν το Dotnetnuke.gr δημιουργήθηκε για τη διάδοση του DNN και την παροχή υποστήριξης και resources σε DNN users και developers οπότε φυσικό είναι να ασχολείτε αποκλειστικά με το DNN.
    Στο dotenetnuke.gr και στο dotnetnuke.com αναφέρονται αναλυτικά όλα τα χαρακτηριστικά του DNN, καθώς επίσης και στο rainbowportal.net για το Rainbow.

    Για την ιστορία, το Rainbow ξεκίνησε νωρίτερα και πιο δυναμικά από το DNN και χρειάστηκε κάποιος καιρός μέχρι το DNN να προσφέρει χαρακτηριστικά εφάμιλλα του Rainbow.
    Τα κύρια πλεονεκτήματα του Rainbow ήταν η multilanguage υποστήριξη, κάποιο υποτυπώδες έστω workflow στη διαχείριση περιεχομένου και η πληθώρα (γύρω στα 70 νομίζω) των modules που περιείχε στην εγκατάστασή του. Kιεγώ προσωπικά στην αρχή χρησιμοποιούσα Rainbow παρακολουθώντας όμως στενά το DNN.
    Aν και πολοί πίστευαν ότι η VB.Net θα ήταν τροχοπέδη για το DNN, εντούτοις γνώρισε ποιό ευρεία αποδοχή στην Asp.Net κοινότητα με αποτέλεσμα τη ραγδαία ανάπτυξή του, καθώς όταν μιλάμε για open source εφαρμογές το κρίσιμο σημείο βιωσιμότητας και ανάπτυξής τους είναι η αποδοχή τους από την κοινότητα των developers στους οποίους απευθύνονται. Όσο περισσότεροι developers χρησιμοποιούν μια open source εφαρμογή τόσο ποιό σύντομα έχεις νέες σταθερές βελτιωμένες εκδόσεις και γρήγορη ανάπτυξη του λογισμικού.
    Aξίζει να σημειωθεί ότι κάποια στιγμή μάλιστα υπήρξαν συζητήσεις για συνεργασία των δύο core teams για τη δημιουργία μιας ενιαίας πλατφόρμας αλλά νομίζω υπήρξαν διαφωνίες για το roadmap.

    Το Rainbow εξακολουθεί να είναι ένα πάρα πολύ καλό Portal framework και αν συγκρίναμε σημείο προς σημείο τις δύο εφαρμογές θα βλέπαμε ότι αλλού έχει πλεονεκτήματα η μία και αλλού η άλλη και με τίποτα αυτή τη στιγμή δεν μπορείς αφοριστικά να δώσεις τον τίτλο της καλύτερης στην μία ή στην άλλη. (Πιστεύω αυτό θα μπορεί να γίνει σε έξι μήνες).

    Υπάρχουν όμως κάποια κρίσιμα σημεία με βάση τα οποία κάποιος μπορεί να αποφασίσει να χρησιμοποιήσει το DNN:

    α. Ασύγκριτα μεγαλύτερη κοινότητα.  Αυτή τη στιγμή το DNN έχει περίπου 110.500 posts στα Asp.Net forums ενώ το Rainbow περίπου 1.500
    β. Περισσότερα custom modules. To DNN έχει πλέον περίπου 300 Free και commercial modules και ποικιλία σε κάθε είδος module. (Yπάρχουν π.χ. 6 διαφιρετικά ecommerce - shopping cart modules).
    γ. Εύκολο skinning. Δημιουργία του skin ενός portal με ένα απλό Html Editor.
    δ. Απίστευτα καλύτερη και άμεση υποστήριξη στα forums του DNN από άλλους χρήστες, ενώ σε αυτά του Rainbow επικρατεί σχετική ηρεμία.
    ε. Η Microsoft ενσωμάτωσε το DNN και το Community Server (το forum που γράφουμε τώρα), στις Windows Hosting Solutions 3.5 που προτείνει σε shared hosting providers. Νομίζω είναι σημαντικό όταν η Microsoft ενσωματώνει σε προτεινόμενα πακέτα της κάποια open source εφαρμογή. 

    Aναφέρθηκα στις δύο συγκεκριμένες εφαρμογές γιατί αυτές ξεχώρισαν από όλα τα υβρίδια του IBS, έχουν δικό  τους χώρο στα Asp.net forums και επιπλέον το DNN αναφέρeται στα downloads του www.asp.net.

     

     


    Angelos Xipolias

    Xelixis.Net
    In .Net we Trust
  •  04-08-2005, 20:05 4012 σε απάντηση της 4010

    Απ:Eλληνική Κοινότητα Dotnetnuke

     rousso wrote:

    Ας πούμε ότι το καλύψαμε αυτό... Δεν πήγαν σε C# για τους ίδιους λόγους που δεν πήγαν οι C# devs σε DNN...

    Πάρα πολλοί C# devs χρησιμοποιούν DNN και δεν έχουν λόγο να μην το κάνουν αφού άνετα μπορούν να δουλεύουν C#  πάνω στο DNN framework. Yπάρχει πληθώρα από C# modules.

    Όσον αφορά το multilanguage support ή localization αυτό ενοείται όταν έχουμε δυνατότητα localization τόσο στο στατικό όσο και στο δυναμικό περιεχόμενο ενός site. To localization δυναμικού περιεχομένου δεν υποστηρίζεται στην τρέχουσα 3.1 έκδοση του DNN, αλλά είναι στο roadmap και θα υλοποιηθεί σε κάποια από τις επόμενες major releases.
    Yπάρχουν όμως Modules που λύνουν αυτό το πρόβλημα. Μπορείς να δεις μια υλοποίηση full localization (Tabs, modules, content) σε αυτό το site που είναι ένα under construction site για ένα ξενοδοχείο.
    Mε την τρέχουσα έκδοση του DNN μπορείς να έχεις πολλές γλώσσες σε ένα site και κάθε χρήστης να βλέπει τη δική του γλώσσα και για το localization του περιεχομένου να χρησιμοποιήσεις modules ή μπορείς να δημιουργήσεις child portals το καθένα με τη δική του γλώσσα. Αυτό το πρόβλημα θα λυθεί σε επόμενη έκδοση.
    Υπάρχουν ήδη γύρω στις 30 μεταφράσεις και αν κάποια δεν υπάρχει,  φυσικά μπορείς να την κάνεις μόνος σου μέσα από ένα εύκολο Interface.


    Angelos Xipolias

    Xelixis.Net
    In .Net we Trust
  •  04-08-2005, 21:22 4015 σε απάντηση της 4012

    Απ:Eλληνική Κοινότητα Dotnetnuke

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά έχω την εντύπωση ότι σου σπάω τα νέυρα από αυτά που διαβάζω...

    Δεν ρωτάω για να κάνω τον κακό ή γιατί δεν μου αρέσει το DNN. Ρωτάω γιατί θέλω να μάθω, γιατί κι εγώ έχω ασχοληθεί με παρόμοια αντικείμενα, και γιατί βρίσκομαι σε ένα χώρο όπου όλοι λίγο ως πολύ έχουν ασχοληθεί με παρόμοια αντικείμενα. Και ρωτάω στο DNZ και όχι στο DNN γιατί ακριβώς δεν ψάχνω να "δημιουργήσω φασαρίες" αλλά γιατί θέλω να μαζέψω απόψεις.

     agelx wrote:
    Kατ'αρχήν το Dotnetnuke.gr δημιουργήθηκε για τη διάδοση του DNN και την παροχή υποστήριξης και resources σε DNN users και developers οπότε φυσικό είναι να ασχολείτε αποκλειστικά με το DNN.
    Στο dotenetnuke.gr και στο dotnetnuke.com αναφέρονται αναλυτικά όλα τα χαρακτηριστικά του DNN, καθώς επίσης και στο rainbowportal.net για το Rainbow.

    .....

    Το Rainbow εξακολουθεί να είναι ένα πάρα πολύ καλό Portal framework και αν συγκρίναμε σημείο προς σημείο τις δύο εφαρμογές θα βλέπαμε ότι αλλού έχει πλεονεκτήματα η μία και αλλού η άλλη και με τίποτα αυτή τη στιγμή δεν μπορείς αφοριστικά να δώσεις τον τίτλο της καλύτερης στην μία ή στην άλλη. (Πιστεύω αυτό θα μπορεί να γίνει σε έξι μήνες).

    Υπάρχουν όμως κάποια κρίσιμα σημεία με βάση τα οποία κάποιος μπορεί να αποφασίσει να χρησιμοποιήσει το DNN:

    .....

    Η απάντηση σου αν και εκτενής μου δίνει μια αίσθηση καπώς σαν: "κατ'αρχήν το DNN είναι το καλύτερο. Διάβασε να μάθεις το γιατί." Το ξέρω ότι μπορώ να διαβάσω dotnetnuke.com/gr και στο rainbow.net και να τα κατεβάσω και να παίζω για χρόνια και να σχηματίσω και δικιά μου άποψη. Πιθανώς και να έχω άποψη. Το θέμα δεν είναι η δικά μου άποψη. Το θέμα είναι η γενική άποψη που θα πάρει κανείς μέσα από ένα foum σαν αυτό...

     agelx wrote:
    Πάρα πολλοί C# devs χρησιμοποιούν DNN και δεν έχουν λόγο να μην το κάνουν αφού άνετα μπορούν να δουλεύουν C#  πάνω στο DNN framework. Yπάρχει πληθώρα από C# modules.

    Σε σχέση με το θέμα C# μια και το αναφέρουμε συνέχεια θέλω να το κλείσω σε ότι με αφοιρά. Φυσικά μπορείς να γράψεις modules σε C#! Σε ό,τι γλώσσα θέλεις μπορεις να γράψεις modules αρκεί να τρέχει στο CLR. Ακόμα και στο IBS μπορούσες να το κάνεις αυτό. Το DNN όμως είναι open όπως είπες κι εσύ, κι ο κόσμος γράφει το DNN σε VB.NET. Μπορώ εγώ να κάνω ένα complete rewite της Module class και να το στείλω στο core team να κάνει compile; Όχι βέβαια... Για αυτό δεν επέλεξα το DNN γιατί δεν είδα τότε το λόγο να γράφω σε VB.NET κάτι που θέλω να είναι σε C#. Κατά τον ίδιο τρόπο δεν μπορούσα να αλλάξω σχεδόν καμία class του DNN χωρίς να πρέπει να αλλάξει όλο το structure  του project αν δεν το έκανα σε VB.NET. Αυτό σημαίνει ότι η επιλογή γλώσσας με αναγκάζει να μην μπορώ να συμμετέχω στην ουσία του development μια και δεν μπορώ να συμμετέχω ουσιστικά στο core team. Γι αυτό κι εγώ όπως φαντάζομαι και κάποιο άλλοι δεν κάναμε τα projects μας σε DNN. Όχι επειδή δεν είναι καλό αλλά επειδή δεν ήταν για μας ή αν θες να το θέσω αλλιώς επειδή εμείς (οι μη VB.NETers) δεν κάναμε για τη δουλειά... Εξάλλου πριν δύο και πλέον χρόνια που έκανα την επιλογή αυτή το DNN δεν άξιζε να το χρησιμοποιήσω χωρίς να αλλάξω το core του...

    Δεν είμαι όμως εγώ και οι επιλογές μου το κριτήριο για το αν είναι καλό ή κακό κάτι...Ούτε με νοιάζει αν το λένε DNN ή Rainbow ή Μήτσο... Το θέμα είναι το πρόβλημα και οι λύση. Έχεις να κάνεις internationalization/localization ένός portal με τα χαρακτηριστικά του IBS (που δεν υποστήριζε τέτοιο πράγμα). Πως το κάνεις; Τι έκανε η τάδε ομάδα που ασχολήθηκε με το θέμα; Τι έκανε ή άλλη; Πως το έλυσαν; Τι δεν έλυσαν; Αυτά είναι τα ερωτήματα. Όχι αν το DNN είναι καλό ή κακό ή καλύτερο από το Rianbow ή αν η C# είναι χειρότερη από την VB.NET και ποιός είναι πιο μάγκας... Κατάλαβες τι εννοώ...

    Πιθανώς δεν το έθεσα καλά εξ'αρχής ρωτώντας "DNN ή Rainbow"... Γιατί ακούγεται σαν κόντρα... Αρχιτεκτονικά με ενδιαφέρει η λύση των προβλημάτων από τις δύο (ή περισσότερες) ομάδες. Δόθηκαν λύσεις; Τι λύσεις; Μοιάζουν; υπάρχει κάποια καλύτερη; Τέτοια πράγματα...

    Anyway δεν πήρε καλό δρόμο η κουβέντα και ίσως πρέπει να ξαναρχίσει σε άλλο σημείο του DNZ και σε σωστότερη βάση αν και κάποιος άλλος εκτός από εμένα νομίζει ότι έχει ενδιαφέρον.

     


    rousso
  •  04-08-2005, 21:41 4016 σε απάντηση της 4015

    Απ:Eλληνική Κοινότητα Dotnetnuke

    Καταρχήν θα ήθελα να ζητήσω και από τους δύο, να μην ανέβουν άλλο οι τόνοι. Δεν υπάρχει διαφορά για να λύσετε, ούτε κάποιος έχει κάτι να κερδίσει κάτι και ο άλλος να χάσει.

    Σκοπός μας είναι, σε ένα ευχάριστο περιβάλλον, να συζητάμε και να ανταλλάσουμε απόψεις.

    Θα κλειδώσω αυτό το topic, με την ευχή που εκφράστηκε παραπάνω, να ξανα-ξεκινήσει η κουβέντα σε κάποιο άλλο σημείο του DNZ, χωρίς αντιπαλότητες, γιατί και εγώ πιστεύω ότι είναι ένα θέμα που αξίζει προσοχής και συζήτησης.

    George J.

     


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems