Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Open Source at Microsoft

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò sakalis. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος starfighter στις 08-08-2007, 11:39. Υπάρχουν 43 απαντήσεις.
Σελίδα 1 από 3 (44 εγγραφές)   1 2 3 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  29-07-2007, 13:30 33893

    Open Source at Microsoft

    Μια προσπάθεια της Microsoft να παροτρύνει τους προγραμματιστές να γράψουν εφαρμογές σαν ανοικτό λογισμικό. Το site παρέχει οδηγίες σχετικά με τα εργαλεία που μπορεί κανεις να χρησιμοποιήσει, τρόπους για την διανομή της εφαρμογής, καθώς και πολλές άλλες πληροφορίες για κάθε τι που αφορά το ανοικτό λογισμικό και τη σχέση με την εταιρία.

    Περισσότερα στο   http://www.microsoft.com/opensource


    Γιώργος Σακαλής
  •  30-07-2007, 09:00 33902 σε απάντηση της 33893

    Απ: Open Source at Microsoft

    Η Microsoft μάλλον αρχίζει να μαθαίνει να κολυμπά σε νέα νερά.
    Οι ειδήσεις λένε ότι υπέβαλε στο Open Source Institute άδεια για έγκριση.
    http://www.pcworld.com/article/id,135192-c,opensource/article.html

    Υπάρχει και το blog ενός υπαλλήλου που δουλεύει στη Microsoft OSS, http://port25.technet.com/archive/2007/07/26/intelligent-design-the-osi-and-microsoft.aspx

    Να δούμε γιατί η κατάσταση είναι ενδιαφέρουσα.
    Θα αργίσει πάντως πολύ να δούμε θεαματικά πράγματα με τον τρόπο που λεθτουργεί η Microsoft ως μεγάλη εταιρεία.


    Λογικά πάντως οι πρώτοι που θα πρέπει να ωφεληθούν πρέπει να είναι οι developers.

    Powered by openSuSE 11 64-bit Edition
  •  30-07-2007, 09:09 33903 σε απάντηση της 33902

    Απ: Open Source at Microsoft

    Γιατί δεν υπάρχουν εφαρμογές Windows και μάλιστα σε .ΝΕΤ opensource..?  Το DC++ τι είναι ..? Stick out tongue Νομίζω ότι θυμάται χαίρετε...η microsoft....

    Καλή η προσπάθεια αλλά λίγο πααααααααααααααααλιά....Embarrassed
  •  30-07-2007, 09:16 33907 σε απάντηση της 33903

    Απ: Open Source at Microsoft

    Vader:
    Γιατί δεν υπάρχουν εφαρμογές Windows και μάλιστα σε .ΝΕΤ opensource..?  Το DC++ τι είναι ..? Stick out tongue Νομίζω ότι θυμάται χαίρετε...η microsoft....

    Καλή η προσπάθεια αλλά λίγο πααααααααααααααααλιά....Embarrassed


    Δεν είπε κανείς ότι δεν υπάρχουν εφαρμογές open source. Άλλωστε η ίδια εταιρία έχει βγάλει κάποια πράγματα open source εδώ και 3-4 χρόνια. Απλά προσπαθεί να προσεγγίσει περισσότερο τον κόσμο που γράφει σε open source. Απλά προσπαθεί να βγάλει τη "ρετσινιά" windows=closed source programms


    Γιώργος Σακαλής
  •  30-07-2007, 12:45 33914 σε απάντηση της 33907

    Απ: Open Source at Microsoft

    sakalis:

    Vader:
    Γιατί δεν υπάρχουν εφαρμογές Windows και μάλιστα σε .ΝΕΤ opensource..?  Το DC++ τι είναι ..? Stick out tongue Νομίζω ότι θυμάται χαίρετε...η microsoft....

    Καλή η προσπάθεια αλλά λίγο πααααααααααααααααλιά....Embarrassed


    Δεν είπε κανείς ότι δεν υπάρχουν εφαρμογές open source. Άλλωστε η ίδια εταιρία έχει βγάλει κάποια πράγματα open source εδώ και 3-4 χρόνια. Απλά προσπαθεί να προσεγγίσει περισσότερο τον κόσμο που γράφει σε open source. Απλά προσπαθεί να βγάλει τη "ρετσινιά" windows=closed source programms



    Οταν κάποιος ξέρει ότι κάποια εταιρεία τον έχει κοροιδεύψει και μάλιστα αρκετές φορές με την πολιτική της δύσκολα μπορεί να δεκτεί την άπψη που λές....  Για μένα την προσέγγιση αυτή την αντιμετωπίζω με μεγάλη δυσπιστία και επειδή τα δείγματα που έχουμε ότι δεν κάνει ποτέ κάτι αν δεν έχει ίδιο όφελος με προβληματίζει πολύ αυτή η κίνηση της.... Μήπως νιώθει ότι μπορεί στο μέλλον να απειληθεί σοβαρά από την κοινότητα του ελεύερου λογισμικού και για αυτό σου λεεί οτι δεν μπορώ να το νικήσω ας το έχω τουλάχιστον φίλο ...?

    Αν πραγματικά θέλει να βγάλει την λαδία από πάνω της ας βγάλει αυτά που δεν λέει για τα Windows ωστε να γράφουμε καλύτερες εφαρμογές. Τα Windows είναι κλειστό σύστημα και δεν αλλάζει αυτό. Να ρωτήσω κάτι..? Υποτίθεται ότι ποιά τα Windows 95 δεν είναι εμπορικό προιόν, δεν μπαίνει πουθενά ,μπλα μπλα μπλά...

    Εβγαλε τον κώδικα τους να μπορούμε να τον δούμε ..? ελεύθερα..?Tongue Tied
  •  30-07-2007, 14:42 33915 σε απάντηση της 33914

    Απ: Open Source at Microsoft

    Πρώτα απο όλα μιλάμε για εταιρία, οπότε πάνω από όλα το κέρδος.

    Δεν κατάλαβα για πια λαδιά μιλάς. Δεν πάει να το παίξει open Source company, αλλά να προσεγγίσει προγραμματιστές να γράψουν open Source εφαρμογές για την πλατφόρμα των windows. Πράγμα που μπορούσε κανείς να κάνει από χρονια. Απλά δεν υπήρχε η νοοτροπία.


    Γιώργος Σακαλής
  •  31-07-2007, 12:41 33936 σε απάντηση της 33915

    Απ: Open Source at Microsoft

    Μα είναι απλό....Η Microsoft ποτέ δεν κάνει κάτι αν δεν έχει κάτι να κερδίσει .....

    Και τι θέλω να πώ με την ένοια λαδιά ....Απλά πιστεύω ότι θέλει να μας μπερδέψει με την κίνηση αυτή...Κάπου αποσκοπεί ....Δεν μπορεί ξαφνικά να παροτρύνει με ανοικτού λογισμικού πράγματα την στιγμή που έχει δεκάδες προγράμματα εκτός εμπορευσιμότητας και δεν δίνει τον κώδικα....

    Γιατί δεν μας δίνει τον κώδικα για τα Windows 95 αφού είναι υπέρ του ανοικτού λογισμικού...?  Τι κρύβει ..?
  •  31-07-2007, 13:41 33940 σε απάντηση της 33936

    Απ: Open Source at Microsoft

    Vader:
    Μα είναι απλό....Η Microsoft ποτέ δεν κάνει κάτι αν δεν έχει κάτι να κερδίσει .....

    Οι εταιρείες που κάνουν πράγματα χωρίς να αποσκοπούν στο κέρδος λέγονται "μη κερδοσκοπικές εταιρείες". Ξέρεις κάποια εταιρεία στον χώρο της Microsoft που να είναι τέτοια; Ή θεωρείς ότι οι εταιρείες που ασχολούνται, με οποινδήποτε τρόπο, με open source, δεν αποσκοπούν στο κέρδος;

    edited: Και για να το πω διαφορετικά... υπάρχει ένα άτομο (διαφορετικό για τον καθένα μας) που μας δίνει χωρίς να παίρνει. Και όλοι το φωνάζουμε με το ίδιο όνομα: Μαμά! 

    Όταν λες ότι σε έχει κοροϊδεύψει η Microsoft τι εννοείς; Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος;

    Και έτσι για να το ελαφρύνουμε το θέμα... τι να τον κάνεις τον κώδικα των Windows 95; Big Smile. Ο λόγος που δεν τον δίνει η MS δεν είναι ότι κρύβει κάτι. Μάλλον είναι ότι για τα σημερινά δεδομένα (κατά τη γνώμη μου και για τα τότε δεδομένα) το λειτουργικό αυτό είναι απαράδεκτο, οπότε ο μόνος λόγος να θέλει κανείς να δει κώδικα θα ήταν απλά για ιστορικούς λόγους.


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  31-07-2007, 14:40 33943 σε απάντηση της 33940

    Απ: Open Source at Microsoft

    Dimitris Papadimitriou:

    Και έτσι για να το ελαφρύνουμε το θέμα... τι να τον κάνεις τον κώδικα των Windows 95; Big Smile. Ο λόγος που δεν τον δίνει η MS δεν είναι ότι κρύβει κάτι. Μάλλον είναι ότι για τα σημερινά δεδομένα (κατά τη γνώμη μου και για τα τότε δεδομένα) το λειτουργικό αυτό είναι απαράδεκτο, οπότε ο μόνος λόγος να θέλει κανείς να δει κώδικα θα ήταν απλά για ιστορικούς λόγους.


    Δηλαδή εσύ δεν έχεις περιέργεια να δεις λίγο κώδικα τους?? Smile
    εγώ πάντως θα ήθελα να δω τη δομή του κώδικα τους και τους αλγόριθμους που χρησιμοποίησαν!
    Άχρηστο μεν, πολύ ενδιαφέρον δε.




    Manos
  •  31-07-2007, 15:29 33947 σε απάντηση της 33940

    Απ: Open Source at Microsoft

    Ρε..Συ δεν είπα εμένα προσωπικά..Εμένα τίποτα δεν μου έχει κάνει ..

    Εγώ ξέρω ότι όποιος δεν έχει τίποτα να φοβηθεί δεν έχει τίποτα να κρύψει ... Αν δεν φοβόταν και ήθελα να δείξει πραγματικά open source δέιγματα ας άνοιγε τα Windows 95 που στο κάτω δεν έχει να κερδίσει κάποιο κέρδος ....ποιά.... Μπορεί να μην σου αρέσουν τα Windows 95 αλλα είναι ο πρόγονος πολλών σύνχρονων τεχνολογιών και πατεντών .... Μήπως μας θυμίζει κάτι αυτό ..?

    Π.χ Τον κώδικα της Turbo Pascal 7 υπάρχει στο Internet...Δεν είναι κρυφός...

    Το να φτιάχνεις ένα site και να λές διάφορα είναι πολύ έυκολο το να κάνεις πράγματα είναι δύσκολο...

    Η Microsoft ήταν είναι και θα έιναι εταιρεία που βγάζει κλειστού κώδικα εφαρμογές και μάλιστα όσες εταιρείες γράφουν πάνω σε Windows και μάλιστα και όσες εταιρείες γράφουν πάνω σε Windows θα έιναι κλειστές....
  •  31-07-2007, 15:29 33948 σε απάντηση της 33943

    Απ: Open Source at Microsoft

    Ε όχι και ότι η Microsoft δε μοιράζει τοω κώδικά της? Ξεχνάτε ότι είχε διαρεύσει ο κώδικας των windows 2000?

    Μόνοα gpl license δεν είχαν βάλει. Από την άλλη να το πάρουμε και λίγο πιο σοβαρά, η Microsoft δίνει τον κώδικα των windows σε πανεπιστήμια ή κρατικούς φορείς ή τρίτες εταιρίες κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες. Δε νομίζω ότι το κάνει άλλη εταιρία σε προιόντα κλειστού κώδικα.


    Γιώργος Σακαλής
  •  31-07-2007, 15:30 33949 σε απάντηση της 33943

    Απ: Open Source at Microsoft

    manosB:
    Dimitris Papadimitriou:

    Και έτσι για να το ελαφρύνουμε το θέμα... τι να τον κάνεις τον κώδικα των Windows 95; Big Smile. Ο λόγος που δεν τον δίνει η MS δεν είναι ότι κρύβει κάτι. Μάλλον είναι ότι για τα σημερινά δεδομένα (κατά τη γνώμη μου και για τα τότε δεδομένα) το λειτουργικό αυτό είναι απαράδεκτο, οπότε ο μόνος λόγος να θέλει κανείς να δει κώδικα θα ήταν απλά για ιστορικούς λόγους.


    Δηλαδή εσύ δεν έχεις περιέργεια να δεις λίγο κώδικα τους?? Smile
    εγώ πάντως θα ήθελα να δω τη δομή του κώδικα τους και τους αλγόριθμους που χρησιμοποίησαν!
    Άχρηστο μεν, πολύ ενδιαφέρον δε.





    Εχω την αίσθηση ότι έχω θήξει λίγο κάποιους Microsoft fun .....Big Smile
  •  31-07-2007, 15:32 33950 σε απάντηση της 33948

    Απ: Open Source at Microsoft

    Είχε διαρεύσει ...Δεν είναι κυκλοφορήμένο επίσημα....από την Microsoft...Μην μπερεδεύεσται ....Surprise
  •  31-07-2007, 15:36 33952 σε απάντηση της 33943

    Απ: Open Source at Microsoft

    manosB:
    Δηλαδή εσύ δεν έχεις περιέργεια να δεις λίγο κώδικα τους?? Smile
    εγώ πάντως θα ήθελα να δω τη δομή του κώδικα τους και τους αλγόριθμους που χρησιμοποίησαν!
    Άχρηστο μεν, πολύ ενδιαφέρον δε.

    Για αρχή θα πρότεινα με το Reflector for .NET που μπορεί να κάνει on-the-fly disassembly στα .NET assemblies, να αρχίσεις να βλέπεις τον κώδικα από τα core assemblies του .NET Framework, v1.0, v1.1, v2.0, και να συνεχίσεις με τα v3.0, v3.5... Μπορείς να δεις όλο τον κώδικά που έχει αναπτύξει η εταιρεία, μιας και ουσιαστικά είναι τα building blocks που χρησιμοποιείς για να φτιάξεις εφαρμογές.

    Αν δεν σου φτάσει, μπορείς να δεις πως μπορείς να συμμετάσχεις στο Shared Source program, για να έχεις πρόσβαση στον πηγαίο κώδικα μέχρι και των λειτουργικών συστημάτων...

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  31-07-2007, 15:43 33953 σε απάντηση της 33949

    Απ: Open Source at Microsoft

    Vader:
    Εχω την αίσθηση ότι έχω θήξει λίγο κάποιους Microsoft fun .....Big Smile

    Δεν νομίζω ότι αυτή η συζήτηση, πλησιάζει στο ελάχιστο να θήξει "όποιους" στην Microsoft. Καλά κάνεις και εκφράζεις ερωτήσεις, για να έχεις κάποιες απαντήσεις. Η αλήθεια είναι ότι μερικές απόψεις που αποκρυσταλλώθηκαν πριν χρόνια έχουν μείνει μέχρι σήμερα - το UNIX είναι το ασφαλέστερο λειτουργικό σύστημα, η Microsoft δεν ανοίγει τον κώδικά της, κ.ο.κ.

    Την αλήθεια την βρίσκει κάποιος μέσα από την αναζήτηση. Το σίγουρο είναι ότι μπορείς να έχεις πολλές κατευθύνσεις στην αναζήτηση της αλήθειας, κάνοντας κάποια ερώτηση μέσα στο forum. Θα ήταν χαζό από μέρους σου να μείνεις στις "αποκρυσταλλωμένες" απόψεις που υπάρχουν.

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
Σελίδα 1 από 3 (44 εγγραφές)   1 2 3 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems