Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Sql server slowing down all the server

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò valotas. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος valotas στις 21-11-2007, 13:49. Υπάρχουν 8 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  14-11-2007, 14:39 37322

    Sql server slowing down all the server

    Καλησπέρα παιδιά,
    Χρησιμοποιώ έναν sql server 2000 για ένα site το οποίο παρουσιάζει ένα ωραίο φαινόμενο.

    Το site το οποίο τον χρησιμοποιεί δουλεύει κανονικά μέχρι που κάποια στιγμή δεν έχει καλή επικοινωνία με την βάση. Και πως εννοώ καλή επικοινωνία και γιατί καταλήγω σε αυτό το συμπέρασμα; Μπαίνω στο μηχάνημα της βάσης να δώ τι συμβαίνει και βλέπω ότι είναι πάναργο. Δεν μπορώ να κάνω πρακτικά τίποτα. Ύστερα από προσπάθεια καταφέρνω και κάνω reboot τον sql server και όλα πάνε μια χαρά. Μετά από κάμποση ώρα όμως και πάλι το ίδιο...

    Αυτό που παρατηρώ είναι ότι ο χρόνος στον οποίο παρουσιάζεται το πρόβλημα δεν είναι συγκεκριμένο. Επίσης αν αφοίσω την βάση αρκετή ώρα έτσι (για παράδειγμα μισή ώρα) μπορεί να πάψει το πρόβλημα να εμφανίζεται από μόνο του.

    Μπορώ να είμαι αρκετά σίγουρος ότι δεν είναι Network θέμα μιας και το πρόβλημα λύνεται άμεσα μετά από restart του sql server όσες φορές αυτό έχει παρουσιαστεί.

    Στο event viewer των windows παίρνω το εξής μύνημα:
    5145 :
    Autogrow of file 'tempdev' in database 'tempdb' took 445750 milliseconds.  Consider using ALTER DATABASE to set a smaller FILEGROWTH for this file.

    Το παραπάνω μήνυμα το παίρνω αρκετές φορές. Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει;

    ΥΓ> Όταν παρουσιάζεται το πρόβλημα και προσπαθήσω να κάνω ένα απλό select σε κάποιον πίνακα (ένα select * from xx where id = xx όπου το id είναι primary key) αυτό μπορεί να αργήσει να μου έρθει ακόμα και 1 λεπτό ενώ κανονικά έρχεται σε κλάσματα! Και όλα αυτά πάντα τοπικά στο μηχάνιμα συνδεδεμένος native με την βάση.

    λνέε ότι ο άνπθωρος αλταμιεντβάναι τις λξεέις ως σύνλοο και για ατυό τον λγόο δεν πζαίει ρλόο η σρειά των γμμαρτωάν ατυής!
    Δημοσίευση στην κατηγορία: ,
  •  14-11-2007, 15:11 37323 σε απάντηση της 37322

    Απ: Sql server slowing down all the server

    Ξεκίνα από εδώ

    Manos
  •  14-11-2007, 15:42 37327 σε απάντηση της 37322

    Απ: Sql server slowing down all the server

    Για να χρησιμοποιεί τόσο εκτεταμένα την TempDB πάει να πει ότι κάποια διαδικασία δεν έχει βελτιστοποιηθεί. Δημιουργούνται μεγάλοι temp πίνακες που προκαλλούν το Autogrow. Ακόμα κι αν λύσεις το πρόβλημα με το Autogrow, κάτι μου λέει ότι θα μπορούσες και πάλι να έχεις καλύτερο performance.


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  14-11-2007, 15:44 37328 σε απάντηση της 37323

    Απ: Sql server slowing down all the server

    Το μήνυμα το λέει ξεκάθαρα ότι η καθυστέρηση οφείλεται στο ότι εκείνη τη στιγμή αυξάνεται το μέγεθος της tempdb και όχι σε κάποιο πρόβλημα επικοινωνίας. Πέρα από το link που σου έδωσε ο Μάνος, θα αναρωτιόμουν γιατί να έχει μεγαλώσει τόσο πολύ η tempdb? Σύμφωνα με το μήνυμα χρειάστηκαν περίπου 7 λεπτά για να μεγαλώσει. Αυτό σημαίνει είτε ότι η tempdb είναι ήδη τεράστια, ή ότι είναι σε εξαιρετικά αργό σκληρό (μάλλον απίθανο). Η tempdb χρησιμοποιείται για τη δημιουργία temporary tables και cursors. Μήπως ο κώδικας του site χρησιμοποιεί temporary tables ή cursors σε υπερβολικό βαθμο?


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  14-11-2007, 16:29 37330 σε απάντηση της 37328

    Απ: Sql server slowing down all the server

    Παναγιώτης Καναβός:

    Το μήνυμα το λέει ξεκάθαρα ότι η καθυστέρηση οφείλεται στο ότι εκείνη τη στιγμή αυξάνεται το μέγεθος της tempdb και όχι σε κάποιο πρόβλημα επικοινωνίας. Πέρα από το link που σου έδωσε ο Μάνος, θα αναρωτιόμουν γιατί να έχει μεγαλώσει τόσο πολύ η tempdb? Σύμφωνα με το μήνυμα χρειάστηκαν περίπου 7 λεπτά για να μεγαλώσει. Αυτό σημαίνει είτε ότι η tempdb είναι ήδη τεράστια, ή ότι είναι σε εξαιρετικά αργό σκληρό (μάλλον απίθανο). Η tempdb χρησιμοποιείται για τη δημιουργία temporary tables και cursors. Μήπως ο κώδικας του site χρησιμοποιεί temporary tables ή cursors σε υπερβολικό βαθμο?



    Πρώτα απ΄ όλα ευχαριστώ θερμά για την άμμεση  ανταπόκριση.

    Cursors δεν χρησημοποιεί καθόλου. Temporary table φτιάχνει μόνο μιας stored procedure και μηλάμε για table με 20 records!!!

    λνέε ότι ο άνπθωρος αλταμιεντβάναι τις λξεέις ως σύνλοο και για ατυό τον λγόο δεν πζαίει ρλόο η σρειά των γμμαρτωάν ατυής!
  •  14-11-2007, 16:37 37331 σε απάντηση της 37330

    Απ: Sql server slowing down all the server

    O Kelman μου είπε ότι μπορεί και να φταίει το paging που ίσως χρησιμοποιεί το site. Δεν μας είπες όμως το πιο σημαντικό. Πόσο μεγάλο είναι το tempdb?
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  14-11-2007, 17:15 37332 σε απάντηση της 37331

    Απ: Sql server slowing down all the server

    Παναγιώτης Καναβός:
    O Kelman μου είπε ότι μπορεί και να φταίει το paging που ίσως χρησιμοποιεί το site. Δεν μας είπες όμως το πιο σημαντικό. Πόσο μεγάλο είναι το tempdb?


    Δεν σας είπα το κυριότερο μιας και δεν ήξερα τι να κοιτάξω μέχρι που μου το αναφέρατε! Θα πρέπει λοιπόν να περιμένω να εμφανιστεί το πρόβλημα και να είμαι στο μηχάνημα γιατί διαφορετικά δεν μπορώ να συνδεθώ μέχρι να ηρεμήσει η βάση.

    Τώρα το paging γίνεται στον application server οπότε δεν νομίζω να είναι αυτό το πρόβλημα εκτός και αν έχεις κάτι το συγκεκριμένο στο μυαλό σου.

    λνέε ότι ο άνπθωρος αλταμιεντβάναι τις λξεέις ως σύνλοο και για ατυό τον λγόο δεν πζαίει ρλόο η σρειά των γμμαρτωάν ατυής!
  •  15-11-2007, 10:27 37336 σε απάντηση της 37332

    Απ: Sql server slowing down all the server

    Περίεργο. Από χθες δεν έχει ξαναπαρουσιαστεί το εν λόγω πρόβλημα. Βέβαια έχω βάλει ένα proxy μπροστά από τον webserver για να ελλατωθούν τα request και κατ επέκταση και τα request στην βάση. Έχω αλλάξει το autogrow της tempdb έτσι ώστε να μην υπερβαίνει κάποια megabites κάθε φορά αλλά δεν νομίζω να λύσω τελείως το πρόβλημά μου μιας και το θέμα είναι γιατί η tempdb θέλει να μεγαλώνει συνέχεια και όχι το γεγονός ότι προσπαθεί (όπως και αν το κάνει αυτό) να μεγαλώσει.

    λνέε ότι ο άνπθωρος αλταμιεντβάναι τις λξεέις ως σύνλοο και για ατυό τον λγόο δεν πζαίει ρλόο η σρειά των γμμαρτωάν ατυής!
  •  21-11-2007, 13:49 37597 σε απάντηση της 37336

    Απ: Sql server slowing down all the server

    Να ρωτήσω εδώ κάτι που μπορεί να έχει σχέση με το θέμα. Σε κάποιο σημεί στην κονσόλα διαχείρησης του site το οποίο υποστιρίζει ο sql server κάνουμε ένα update μερικών εγγραφών(δεν πρέπει να είναι πάνω από 20).

    Η αρχική προσσέγγιση ήταν να "κλείσουμε" σε ένα transaction και τα 20 updates των εγγραφών. Όταν άλλαξα την προσσέγγιση και ξεκινούσα ένα transaction με κάθε update το πρόβλημα παρατήρησα πως ελατόνεται.

    Μπορεί αυτό και πως να έχει να κάνει με το πρόβλημα που παρατειρώ;

    λνέε ότι ο άνπθωρος αλταμιεντβάναι τις λξεέις ως σύνλοο και για ατυό τον λγόο δεν πζαίει ρλόο η σρειά των γμμαρτωάν ατυής!
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems