Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

αναγνωση απο τχτ αρχείο και μοίραζμα αρχείων

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò AlKiS. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος cap στις 23-11-2007, 01:27. Υπάρχουν 11 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  21-11-2007, 09:44 37586

    αναγνωση απο τχτ αρχείο και μοίραζμα αρχείων

    θέλω να βρώ ενα τρόπο να κάνω το πρόγραμμα αντί να του έχω εγώ δώσει τα στοιχεία να τα διαβάζει αυτο.

    παρακαλώ κατεβάστε το source code του προγράμματος απο εδώ: http://MnASheet.fileave.com/HelpMe.zip
    και βοηθειστεμε κάποιος, ειμαι σε αυτο το σημείο ΠΑΡΑ πολυ καιρο :(
  •  21-11-2007, 11:27 37587 σε απάντηση της 37586

    Απ: αναγνωση απο τχτ αρχείο και μοίραζμα αρχείων

    Φίλε AlKiS,

    Λόγο ότι είσαι συντοπίτης (το σκότωσα), αν και η γνώση μου στην VB ειναι .... χαλια, διόρθωσα το Source σου, αλλα που να το ανεβασω οέο??

    θα προσπαθήσω να δώ αν κανει attach  από PM,  "καλού Κακού" στειλε μου με PM το e-mail σου να στον στείλω

    Nassos


    "Success is the ability to go from one failure to another with no loss of enthusiasm."
    Winston Churchill

    "Quality means doing it right when no one is looking."
    Henry Ford

  •  21-11-2007, 11:56 37589 σε απάντηση της 37587

    Απ: αναγνωση απο τχτ αρχείο και μοίραζμα αρχείων

    Συνημμένα: HelpMe.rar

    Οκ το βρήκα!

    κατέβασε το unzip it και :

    1. Αλλάζεις την FrmMain στην γραμμή 44 από

        Me.LoadFile("C:\Programs\Net\HelpMe\HelpMe\PipeSeperateFile.txt") σε

         Me.LoadFile("...\HelpMe\HelpMe\PipeSeperateFile.txt") όπου ... το Directory που θα κάνεις Unzip.

        είναι ένα flat αρχείο με Pipe (|) seperation όπου κάθε γραμμή είναι ένας Member.

     

    2. Λόγο ότι δεν δουλέυω ποτε το combo του framework δεν ξέρω πως να το κάνω να φένετε ένα property ενος class όταν σαν DataSource του combo βάλεις μία Generic Λίστα, έτσι στο

          combo υπάρχουν οι Members (και αν επιλέξει και πατήσεις Next θα σου ανοιξει ο σωστός) αλλα ως λεκτικά έχει βάλει τον τύπο της class, άρα είναι κάτι που πρέπει να φτιάξεις εσυ.

     

    P.S. Ο Κώδικας είναι προχειρογραμένος και error prone, αλλα δεν είχα την ώρα για κάτι πιο elegand.

    Νασος


    "Success is the ability to go from one failure to another with no loss of enthusiasm."
    Winston Churchill

    "Quality means doing it right when no one is looking."
    Henry Ford

  •  21-11-2007, 16:46 37604 σε απάντηση της 37589

    Απ: αναγνωση απο τχτ αρχείο και μοίραζμα αρχείων

    σε ευχαριστώ παρα πολύ!

    δυστυχος δεν έχω χρονο τώρα να το δω αλλα μολις το δω θα απαντήσω.

    και παλη ευχαριστώ
  •  22-11-2007, 00:27 37622 σε απάντηση της 37604

    Απ: αναγνωση απο τχτ αρχείο και μοίραζμα αρχείων

    είσαι φοβερός!! δουλεύει τέλεια!!!

    Θα καθήσω να μελετήσο πως τοκανες, καταλαβαίνω την καθε γραμμή που γραφεις, τη κάνει και πότε καλείται, όμως δεν θα μπορούσα να γράψω κάτι τετοιο μονος, με τιποτα

    στα μόνα που σκαλώνω ειναι οι εξείς γραμμες:

    1)
    cbMembers.DataSource = Members
    cbMembers.DisplayMember = "Member"


    kai 2)
    Dim Members As List(Of Member)


    δεν εχω ξαναδεί αυτο το "(Of Member)"

    εαν μπορεσεις να μου εξηγησεις αυτα θα σου ειμαι ευγνωμων!!


    ΥΓ: οστοσο εγω οσο κ να προσπαθησω δεν πιστευω οτι θα καταφερω να το κανω ετσι οστε το combo box να δειχνει τα ονοματα :((((((((((((
    δοκιμασα να του δωσω νεα ιτεμσ αλλα μου λεει δεν γινεται οσο το Data source είναι ανοιχτο ή κατι τετοιο.

    ειμαι εντελοσ εξω απο τα νερα μου εδω :(
  •  22-11-2007, 11:17 37632 σε απάντηση της 37622

    Απ: αναγνωση απο τχτ αρχείο και μοίραζμα αρχείων

    AlKiS:
    Dim Members As List(Of Member)  

    Νέο feature στο .NET 2.0 Που ονομάζετε Generics. (Δες Namespase: System.Collection.Generics την class List(of T) στην msdn)

    Δεν είναι τίποτα διαφορετικό από ένα απλό Collection που αντί να "κρατάει" μία λίστα από "Objects" τύπου object, σου επιτρέπει να ορίσεις κατά την αρχικοποιήσει του Collection τι τύπο (Member στην περίπτωση μας) "Objects" θα κρατάει.

     

    AlKiS:
    cbMembers.DataSource = Members

    cbMembers.DisplayMember = "Member" 

    Εδώ το Combo control έχει ένα property DataSource που δέχεται την Λίστα που πρέπει να δείξει, για να διορθωθούν τα λεκτικά στο Combo, πήγαινε μέσα στην Class Member  και πρόσθεσε την παρακάτω function:

    Public Overrides Function ToString() As String

    Return MebAlias

    End Function

    Και το πρόβλημα θα λυθεί.

     

    Νάσσος

     

    PS. Προσωπική Γνώμη, Από ότι είδα στο profile σου είσαι μαθητής και προγραμματίζεις από Hobby, θα σου πρότεινα να μην χρησιμοποιείς VB.NET, αλλά C# νομίζω ότι είναι καλύτερα για να αντιληφθείς τη σημαίνει Object Oriented, και επίσης θα έχεις πιο εύκολη μετάβαση σε άλλες γλώσσες π.χ. Java.

     


    "Success is the ability to go from one failure to another with no loss of enthusiasm."
    Winston Churchill

    "Quality means doing it right when no one is looking."
    Henry Ford

  •  22-11-2007, 16:05 37647 σε απάντηση της 37632

    Απ: αναγνωση απο τχτ αρχείο και μοίραζμα αρχείων

    Οσο και να σας ευχαριστω δεν θα ειναι αρκετο,
    με σόσατε!

    ο αρχικος κωδικος μαζι με το function σου ειναι οτι ακριβος ηθελα!!

    πραγματικα σασ ειμαι ευγνωμον!

    οσο για την C#, έχεις δικιο, αν και χρησημοποιο τη γλωσσα, δεν προγραματιζω object oriented.
    Ο αντικειμενοστρεφεις προγραμματισμος σκιζει! απλος ειναι πιο δυσκολος..... (για μενα)
    θα τα μελετησω. είχα αρχισει C++, εκανα καποια πραγματα αλλα το παρατησα γιατι δεν ηταν Visual, ηταν απλη, σε cmd
    η C# υπαρχη και σε Visual? αν ναι, πιο βιβλιο ή πως 8α ηταν ενας καλοσ τροποσ να αρχισω?
  •  22-11-2007, 16:32 37651 σε απάντηση της 37647

    Απ: αναγνωση απο τχτ αρχείο και μοίραζμα αρχείων

    Αγαπητέ φίλε,

    αν είναι εύκολο, θα παρακαλούσα να χρησιμοποιήσεις κάποιο λογισμικό ελέγχου ορθογραφίας μια και οι δημοσιεύσεις σου έχουν αρκετά ορθογραφικά λάθη, σε βαθμό που τις καθιστά δυσανάγνωστες.

    Ευχαριστώ.

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  22-11-2007, 18:35 37654 σε απάντηση της 37651

    Απ: αναγνωση απο τχτ αρχείο και μοίραζμα αρχείων

    ενταξη, θα μπορουσεσ να μου προτεινεις καποιο? και αν ναι, πως το κατεβαζω?

    ευχαριστω
  •  22-11-2007, 19:36 37657 σε απάντηση της 37654

    Απ: αναγνωση απο τχτ αρχείο και μοίραζμα αρχείων

    Αν χρησιμοποιείς firefox τότε κατέβασε από εδώ το ελληνικό λεξικό για να έχεις ενσωματωμένο ορθογραφικό έλεγχο στον firefox

    Manos
  •  23-11-2007, 00:13 37667 σε απάντηση της 37657

    Απ: αναγνωση απο τχτ αρχείο και μοίραζμα αρχείων

    χρησιμοποιω το οπερα
  •  23-11-2007, 01:27 37669 σε απάντηση της 37667

    Απ: αναγνωση απο τχτ αρχείο και μοίραζμα αρχείων

    Θα μπορούσες ενδεχομένως να γράφεις τα κείμενά σου στο Microsoft Word και να χρησιμοποιήσεις τον εκεί Ελληνικό διορθωτή, ή, εναλλακτικά, να χρησιμοποιήσεις τον επεξεργαστή κειμένου της υπηρεσίας Google Documents που παρέχει Ελληνική διόρθωση για τον ίδιο σκοπό.
    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems