Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

βία στην tv

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Dimitris Papadimitriou. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος thrylos στις 12-12-2007, 15:57. Υπάρχουν 31 απαντήσεις.
Σελίδα 2 από 3 (32 εγγραφές)   < 1 2 3 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  12-12-2007, 12:40 38247 σε απάντηση της 38242

    Απ: βία στην tv

    Θωμά, δεν νομίζω αυτό που έγραψες να ταιριάζει σ'αυτό το οποίο συζητάμε τώρα..
    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  12-12-2007, 12:47 38249 σε απάντηση της 38247

    Απ: βία στην tv

    Τὸ ξέρω ὂτι τὸ θὲμα εἶναι "βία στην tv"(ὂπως θὰ ἒλεγε καὶ ὁ Γιαννόπουλος , δὲν εἲπα σὲ τόσες λέξεις μὶα ξὲνη καὶ θὰ μὲ περάσεται γιὰ ἀμόρφοτοBig Smile ) . Ἀπλά σὲ αὐτὰ ποῦ μᾶς ἒδωσε ο Dimitris Papadimitriou ὂλα λέν "ΞΕΝΗ ΤΑΙΝΙΑ" καὶ πιάστικα άπὸ εκεί...
  •  12-12-2007, 13:16 38255 σε απάντηση της 38249

    Απ: βία στην tv

    Εντυπωσιακότατο το πολυτονικό! Big Smile

    Λέτε να το καθιερώσουμε στο dnz και να το κάνουμε και σε καθαρεύουσα; Ή να το αφήσουμε μονοτονικό και μαλλιαρή!


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  12-12-2007, 13:48 38259 σε απάντηση της 38255

    Απ: βία στην tv

    Έγῶ προτείνω κάτι ἀλλό, ξέρω καλὰ πῶς θὰ συμφωνήσει μαζὶ μοῦ ὁ παρεξηγημένος Μιστριῶτης , νὰ καθιερώσουμε τὴν ἀττική διάλεκτο.
  •  12-12-2007, 13:51 38260 σε απάντηση της 38259

    Απ: βία στην tv

    Ρε Θ.Σ, δηλαδή σε κανένα φόρουμ δε μπορείς να παραμείνεις εντός θέματος, χωρίς να ψάχνεις για αφορμή για να ανατυπώσεις τα βιβλία που διαβάζεις;

    Εξήγησέ μου σε παρακαλώ πώς σχετίζεται η βία στην τηλεόραση και τα ήθη που σχετίζονται (ή όχι) με την παράθεση περί ξενομανίας (την οποία δεν θα σχολιάσω για να μην χάσω την ψυχραιμία μου).

    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  12-12-2007, 13:58 38262 σε απάντηση της 38260

    Απ: βία στην tv

    Mitsaras:
    Ρε Θ.Σ, δηλαδή σε κανένα φόρουμ δε μπορείς να παραμείνεις εντός θέματος, χωρίς να ψάχνεις για αφορμή για να ανατυπώσεις τα βιβλία που διαβάζεις;

    Εξήγησέ μου σε παρακαλώ πώς σχετίζεται η βία στην τηλεόραση και τα ήθη που σχετίζονται (ή όχι) με την παράθεση περί ξενομανίας (την οποία δεν θα σχολιάσω για να μην χάσω την ψυχραιμία μου).


    Ὂπως καὶ ἐσῦ ,σὲ καμία ἀγορά , δὲν χὰνεις εὐκαιρία νὰ μὲ σχολιάσεις , ἒτσι δὲ χάνω εὐκαιρία καὶ ἐγῶ νὰ πὼ αὐτά ποῦ πιστευῶ καὶ νὰ προβάλω τοῦς πνευματικοῦς μοῦ πατέρες .

    σχετικά:


    22:45Kill BillStarΞένη ταινία
    01:30Η τιμή των όπλωνMegaΞένη ταινία
    02:15Ο γρίφος του θανάτουAlterΞένη ταινία
    02:15Υδάτινος εφιάλτηςAlphaΞένη ταινία
    03:15

    Λίμνη αίματος

    Star

    Ξένη ταινία 

    Τὸ ξέρω ὂτι τὸ θὲμα εἶναι "βία στην tv"(ὂπως θὰ ἒλεγε καὶ ὁ Γιαννόπουλος , δὲν εἲπα σὲ τόσες λέξεις μὶα ξὲνη καὶ θὰ μὲ περάσεται γιὰ ἀμόρφοτοBig Smile ) . Ἀπλά σὲ αὐτὰ ποῦ μᾶς ἒδωσε ο Dimitris Papadimitriou ὂλα λέν "ΞΕΝΗ ΤΑΙΝΙΑ" καὶ πιάστικα άπὸ εκεί...

    Καὶ δὲν χρειάζεται νὰ "να χάσεις την ψυχραιμία σου".....
  •  12-12-2007, 14:00 38263 σε απάντηση της 38260

    Απ: βία στην tv

    Tommas
    αν θες άνοιξε άλλο ποστ για τη ξενομανία.
    Εγώ δεν καταλαβαίνω τί σχέση έχει με τη βία στην τηλεόραση.
    Εαν κάποιοι βάζουν στις 2 μετά τα μεσάνυχτα βιαιες ξένες ταινείες φταίει η ξενομανία και έπρεπε να βάζουν βιαιες ελληνικές ταινείες;


    Powered by openSuSE 11 64-bit Edition
  •  12-12-2007, 14:02 38264 σε απάντηση της 38263

    Απ: βία στην tv

    thrylos:
    Tommas
    αν θες άνοιξε άλλο ποστ για τη ξενομανία.
    Εγώ δεν καταλαβαίνω τί σχέση έχει με τη βία στην τηλεόραση.
    Εαν κάποιοι βάζουν στις 2 μετά τα μεσάνυχτα βιαιες ξένες ταινείες φταίει η ξενομανία και έπρεπε να βάζουν βιαιες ελληνικές ταινείες;



    Δὲν ἐχει σχέσει μὲ τῆν βία , ἒχει σχέση μὲ τῆν τηλεόραση αὐτό ποὺ λέω. Πράγματη εἶναι λίγοἐκτός θέματος, ἀλλα ἒχει σχέση μὲ τὸ γενικὸ πνεῦμα
  •  12-12-2007, 14:13 38269 σε απάντηση της 38264

    Απ: βία στην tv

    Γιατί συγγνώμη δηλαδή, η τηλεόραση τι θα έπρεπε να δείχνει; Την ελληνική σαχλαμάρα με ελάχιστο έως μηδενικό ενδιαφέρον; Απο τα ελάχιστα πράγματα που αξίζουν στην τηλεόραση είναι οι κωμικές (ελληνικές) σειρές. Απο δραματικές σειρές/ ταινείες ή αμα θές βίαιες ταινείες, το πιο "βίαιο" πράγμα που έχουμε ειναι τα "πολεμικά" με την Βουγιουκλάκη και το "Το κακό" που βγήκε στον κινηματογράφο. Θα συγκρίνουμε το "βίαιο" έργο "Ο βράχος" (με τους Νικολας Κεϊτζ και τον Κόνερι) με την "Υπολοχαγό Νατάσσα" (Βουγιουκλάκη); Όχι οτι έχει κάτι κακό η υπολοχαγός Νατάσσα, απλά ως παράδειγμα το αναφέρω.


    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  12-12-2007, 14:16 38271 σε απάντηση της 38264

    Απ: βία στην tv

    ΘουΣου, η προπαγανδιστική τάση σου αρχίζει να διαφαίνεται και στο DNZ βλέπω. Με απασχολούν μόνο οι απόψεις που εκφράζεις και όχι το άτομό σου.

    Παραδέχεσαι ότι κάνεις spaming με άσχετα μηνύματα (το ότι ο Δημήτρης Π. έβαλε ένα απόσπασμα με ξένες ταινίες δεν σημαίνει ότι το thread έγινε αυτόματα και συμβατό για συζητήσεις περί ξενομανίας έτσι; ).

    Αν θέλεις να εκφράσεις την άποψή σου και να προβάλεις τους πνευματικούς σου πατέρες και οδηγούς τουλάχιστον κάντο σε θέματα σχετικά με τη συζήτηση). Αν έχεις να συνεισφέρεις με κάτι σχετικό με την βία στην τηλεόραση ή το πως η τηλεόραση επηρρεάζει τα πλ-ήθη, you are welcome.

    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  12-12-2007, 14:53 38274 σε απάντηση της 38271

    Απ: βία στην tv

    Ἂν καὶ ἂρχισα νὰ γράφω μὶα ἀπάντηση για την πιο απο πανω δημοσιευση. Θα την σταματήσω. Ωραία.Γιά νὰ μὴν συνεχίζεται αὐτό.

    Στο θέμα μας. Ἐγω προσωπικά δὲν βλέπω κάμια αὐξηση στὴν βία , ὂπως και θεωρῶ πῶς δὲν εἶναι δυνατὴ ἡ ἐξαλιψεί τῆς ὀλοκληροτικά. Πολλές ἒρευνες κοινονιοβιολόγων στόν χῶρο τῶν ζώων , καὶ κυρίως τῶν γοριλλῶν - ῶς πλησιεστέρων τοῦ άνθρώπου - ἐχουν αποδείξει ὁτι ἡ ἐπιθετικότητα εἶναι ενστικτῶδης χαρακτηριστικό τῶν ὂντων. Δέν εἶναι αὐτή αποτέλεσμα ὁποιουδήποτε "πολιτισμοῦ" ἢ εξελίξεως ή της "tv" , ὃπως πολλοί ρωμαντικοί πιστεοῦν.  Εἶναι συμφυής μὲ τήν συνείδησί μας. Το "κακό"- ἂν ὀνομασθῆ  ἒτσι ἡ επιθετικότητα κατά τῶν "ξένων -μᾶς εῖναι δεδομένο ἀπό την φύσι. Δέν ἐκτριζώνεται. Μπορεῖ ὃμως νά πεθιαρχεῖται.(Σέ ἐνα ἀνωτερο πολιτισμό μπορεῖ κανείς πραγματι νά ελπίζη σε μεγαλύτερη αὐτοπειθαρχησι τῶν εθνῶν καἰ τῶν ανθρώπων απο τις έπιθετικές τάσεις . Αύτο προτρέπει και ο Κ.Λορεντς ) .

    Ὃπως λέει και ὁ Ντενλεφ Μπρομπ "ἡ συνεργασία ἐντός τῆς ὁμάδος καί η ἐπιθετικότης τῆς ομάδος πρός τα ἐξω αποτελοῦν τίς δύο πλευρέςς τοῦ ἰδιου νομίσματος". Ἡδη ἀπο τόν περασμένο αἰῶνα εἶχε ἐπισημανθῆ  τοῦτο ἀπό τό πολύν  Χερμπερτ Σπενσερ "Τοσο τα πρωτόγονα φῦλα , ὁσο καί οι πολιτισμένες κοινωνί ἒπρεπε πάντοτε νά ἀμύνονται πρός τα ἐξω καί να συσφίγγονται προς τα μέσα : Εχθρότης πρός τὰ Ἐξω και φιλία μεταξύ τους. Ἒτσι τα μέλη του απέκτησαν τήν αύτή αντίληψι και κατευθυντηρια θεσι." και ο Αμερικανός καθηγητής τῆς Γενετικῆς Χ. Μάλλερ ἐλεγε πρό ἐτῶν "Η φύσης εὐνοοῦσε πάντα ἐκεῖνα τά ὂντα , στην κληρονομική οὐσία τῶν ὁποίων ὑπῆρχε ἡ ἀγάπη, ἡ διάθεσι φροντίδος , καί μάλιστα θυσίας, γιά τούς πλησίον. Με άλλα λόγια:Μόνον μία ἀλυτουϊστική συμπεριφορά πρός τούς συγγενεῖς και μιά ἐχθρική πρός τίς ξένες ὁμάδες ἐπέτρεψε τήν ἐπιβίωσι καί τόν πολλαπλασιασμό αυτῶν τῶν καλῶν κληρονομικῶν παραγόντων, ἐκ τῶν ὁποίων ί ἡ ἳδια προῆλθε"

     Αὐτό λοιπόν τό πνεῦμα τῆς ὁμαδικότητος μέ τούς δικοῦς μας και τοῦς δικοῦ σας εἶναι ποὖ δημιουργεί τῆν βία ἀπλά ἠ τηλεόραση τό ἐρεθίζει ἀλλά δεν εἶναι το κύριο πρόβλημα κατά την γνῶμη μου.

  •  12-12-2007, 15:06 38275 σε απάντηση της 38274

    Απ: βία στην tv

    Τώρα περιγράφεις την τάση της αγελοποίησης η οποία συναντάται σε διάφορες περιπτώσεις, πχ σε επίπεδο αθλητικό (Άρης - Πάοκ), εθνικό (οι κακοί μετανάστες) και γενικά σε κάθε περίπτωση όπου μπορεί να υπάρξει μια δυιστική (τουλάχιστον) κατάσταση.

    Η αυτοκαταστολή των βίαιων αντιδράσεων όντως επιτυγχάνεται (κατά έναν τρόπο και όχι αποκλειστικά) με την παραπάνω μορφής συναλλαγή (μισείς κάποιους για να αγαπήσεις κάποιους). Ωραία, συμφωνούμε. Με την τηλεόραση πώς σχετίζεται;

    Δηλαδή, συμφωνούμε με τον ένα ή τον άλλο τρόπο η πως η τάση για βία προϋπάρχει στον άνθρωπο. Η τηλεόραση εντείνει αυτήν την τάση ή όχι; θα προτιμούσα να παραθέσεις απόψεις σχετικά με αυτό το ερώτημα παρά με το προηγούμενο.

    Hint: Η τάση προς τη βία δεν δημιουργείται μόνο από την περίπτωση που αναφέρεις φυσικά, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  12-12-2007, 15:07 38276 σε απάντηση της 38274

    Απ: βία στην tv

    Χαίρομα που επανήλθαμε στο θέμα μας. Ελπίζω να τελειώσει κάπου εδώ.


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  12-12-2007, 15:14 38280 σε απάντηση της 38275

    Απ: βία στην tv

    Mitsaras:

    Hint: Η τάση προς τη βία δεν δημιουργείται μόνο από την περίπτωση που αναφέρεις φυσικά, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.


    Ἐγῶ μία βία ξέρω , γιά τῆν ἀγάπη. Ἀγάπη γία μία κοπέλα , ἀγάπη γία μία πατρίδα, ἀγάπη γὶα μὶα θρησκεῖα , ἀγάπει γιά "κάτι" ,  σοῦ δημιουργεί μίσος γία κάτι ἂλλο καί φέρνει τήν βία. Ἀν ξέρεις ἀλλη πές τῆν μου.Αὐτήν ἀνέλυσα.Θέλοντας νὰ πῶ πὼς δὲν ἒχει ἰδιέτερη σχέση ἡ βία μὲ τῆν τηλεόραση.
    Δηλαδή, συμφωνούμε με τον ένα ή τον άλλο τρόπο η πως η τάση για βία προϋπάρχει στον άνθρωπο. Η τηλεόραση εντείνει αυτήν την τάση ή όχι; θα προτιμούσα να παραθέσεις απόψεις σχετικά με αυτό το ερώτημα παρά με το προηγούμενο.

    ἀπαντάω στό τέλος τῆς δημοσιευσής μου.

     Αὐτό λοιπόν τό πνεῦμα τῆς ὁμαδικότητος μέ τούς δικοῦς μας και τοῦς δικοῦ σας εἶναι ποὖ δημιουργεί τῆν βία ἀπλά ἠ τηλεόραση τό ἐρεθίζει ἀλλά δεν εἶναι το κύριο πρόβλημα κατά την γνῶμη μου.

  •  12-12-2007, 15:17 38282 σε απάντηση της 38280

    Απ: βία στην tv

    Χμ... ΟΚ, κατάλαβα... Δεν το συνεχίζω.

    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
Σελίδα 2 από 3 (32 εγγραφές)   < 1 2 3 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems