Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Δημιουργία barcode string για Code 128 με τη βοήθεια κώδικα και γραμματοσειράς

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò JohnieG. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος kostasdiktia στις 15-03-2009, 12:40. Υπάρχουν 4 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  04-11-2008, 12:06 45962

    Confused [*-)] Δημιουργία barcode string για Code 128 με τη βοήθεια κώδικα και γραμματοσειράς

    Καλημέρα σε όλους,

       Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα στη προσπάθεια μου να δημιουργήσω Barcodes τύπου Code 128 μέσα στο Navision SP2. Ενώ παλιότερα είχα χρησιμοποιήσει το Navibar.exe με επιτυχία σε barcodes τύπου EAN 13, στη προσπάθεια μου να δημιουργήσω bitmaps που να περιέχουν barcodes τύπου Code 128 απέτυχα παταγωδώς!!! Ενώ τα δημιουργηθέντα bmp's σκανάρονται κανονικά όταν τυπώνονται μέσα από ένα απλό Word, όταν τα τοποθετώ σε PictureBox σε εκτυπωτικό του Navision αλλοιώνονται οι διαστάσεις τους καθιστώντας τα δυσανάγνωστα στο barcode scanner.

      Επομένως έχω δύο κύρια ερωτήματα:

      1. Υπάρχει τρόπος το PictureBox να ρυθμιστεί ώστε να μη μου αλλοιώνει τις εικόνες; Όσο κι αν έψαξα δεν μπόρεσα να βρώ κάτι. Υπάρχει κάποιο άλλο trick ώστε να εμφανίσω τα bmp's αναλλοίωτα σε ένα εκτυπωτικό ή κάποια δοκιμασμένη εφαρμογή του Navibar με Code 128; 

     2. Υπάρχει κάποια δοκιμασμένη γραμματοσειρά για Code 128 που να δουλεύει επιτυχώς με το Navision SP2 σε μηχανήματα με ελληνικά regional settings; Προφανώς θα χρειαστώ και μια αντίστοιχη Function που να μου κωδικοποιεί το προς εκτύπωση string σε κάτι που να αναγνωρίζει και να εκτυπώνει η γραμματοσειρά (π.χ.: Start Char + Barcode String + Check Digit + Stop Char). Δεν μπορώ να διανοηθώ πως για την ώρα δεν θα έχει υλοποιηθεί κάτι αντίστοιχο μέσω του Navision στην Ελλάδα!

       Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...


    Always Look On The Bright Side Of Life...
    Δημοσίευση στην κατηγορία: , , ,
  •  05-11-2008, 14:49 46001 σε απάντηση της 45962

    Απ: Δημιουργία barcode string για Code 128 με τη βοήθεια κώδικα και γραμματοσειράς

    Ρίξε μια ματιά σε αυτό μήπως σε βοηθήσει:

    http://www.dotnetzone.gr/cs/blogs/equilibrium/articles/Printing_BarCodes.aspx

    Χρήστος Γεωργακόπουλος
  •  05-11-2008, 16:05 46011 σε απάντηση της 46001

    Απ: Δημιουργία barcode string για Code 128 με τη βοήθεια κώδικα και γραμματοσειράς

    Ευχαριστώ για την απάντηση,

       Δυστυχώς δεν κατάφερα να συνδυάσω μια function που να κωδικοποιεί το string σε barcode σε συνδυασμό με μια γραμματοσειρά που να τα αποτυπώνει με επιτυχία. Οπότε οδηγήθηκα σε μια πολύ καλή,οικονομική, αξιόπιστη κι αποδοτική λύση που προτείνει η εταιρία Tec-IT. Παραθέτω το link σε περίπτωση που βοηθήσει κι άλλους προγραμματιστές σε απόγνωση Big Smile

    http://www.tec-it.com/en/software/barcode-software/tbarcode/overview/Default.aspx

    Παρακαλώ θεωρήστε το θέμα λήξαν!!!


    Always Look On The Bright Side Of Life...
  •  11-11-2008, 23:37 46158 σε απάντηση της 45962

    Απ: Δημιουργία barcode string για Code 128 με τη βοήθεια κώδικα και γραμματοσειράς

    Φίλε μου, ψάχνοντας επίσης κι εγώ πριν λίγο καιρό για το θέμα (βολεύτικα απλά με ένα CODE-39 Font),
    αλλά θα ήθελα να σου δείξω και αυτό όπου είναι μια πολύ καλη λύση από την Telerik (Reporting Tools).

    http://demos.telerik.com/Reporting/Examples/Barcodes/DefaultCS.aspx

  •  15-03-2009, 12:40 49197 σε απάντηση της 45962

    Απ: Δημιουργία barcode string για Code 128 με τη βοήθεια κώδικα και γραμματοσειράς

    Μπες στο http://en.wikipedia.org/wiki/Code_128. Κατανόησε τον τρόπο δημιουργίας του barcode σε code128.
    Φτιάξε έναν πίνακα με όλα τα στοιχεία και τα bar/space μεγέθη τους.
    Μετά σε κάποια function θα δίνεις το string με την πληροφορία προς κωδικοποίηση (θυμήσου ότι ο κάθε χαρακτήρας θα εχει μήκος=6 στο string που θα δημιουργήσεις, εκτός του stop char που θα έχει 7, οπότε παίξε με αυτά τα στοιχεία πάνω στο string και θα είσαι οκ ), και ενα integer για τα pixels που θες να ειναι το κάθε bar.
    Έτσι θα δημιουργείς το barcode σου σε bitmap σε διάφορα μεγέθη.
    Τώρα μπορεί να φορτώσεις μία photo στο image property του picturebox, έτσι όσο και να μεγαλώσεις το μέγεθος του η φορτωμένη εικόνα δεν θα στρετσάρεται..Επίσης διατηρεί οποιαδήποτε άλλη πληροφορία, πχ αν είναι gif με animation, θα δείς την εικόνα σου να έχει κίνηση. Εάν την photo την φορτώσεις στο backgroundimage property, έχεις επιλογές για streching, tiling κτλ


    No knowledge can be certain, if it is not based
    upon mathematics or upon some other knowledge
    which is itself based upon the mathematical
    sciences.
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems