Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Right-click menu σε Word add-in (VSTO)

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Vangos. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος George J. Capnias στις 01-12-2008, 01:41. Υπάρχουν 1 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  29-11-2008, 00:47 46564

    Right-click menu σε Word add-in (VSTO)

    Καλησπέρα.

    Υπάρχει τρόπος να προσθέσω μια επιπλέον επιλογή στο μενού του right-click μέσω ενός add-in που έφτιαξα για το MS Office Word 2007; Νομίζω ότι δεν γίνεται όπως στα Windows Forms και τη χρήση του ContextMenu.

    Χρησμοποιώ Visual Studio 2008 με .NET 3.5. Το add-in είναι γραμμένο σε C#, αλλά αν γνωρίζετε σε VB δεν έχω κανένα πρόβλημα.

    Ευχαριστώ.
    Συγχώρα με που δεν καταλαβαίνω τι λένε τα κομπιούτερς κι οι αριθμοί...
    Δημοσίευση στην κατηγορία: ,
  •  01-12-2008, 01:41 46597 σε απάντηση της 46564

    Απ: Right-click menu σε Word add-in (VSTO)

    Γενικά μιλώντας, το Office έχει μια δική του φιλοσοφία για τα menu. Κάθε μενού προϋπάρχει και αν θες να προσθέσεις/αφαιρέσεις κάτι, θα πρέπει να το βρεις, και στη συνέχεια προγραμματιστικά να προσθέσεις/αφαιρέσεις αυτό που θες. Τι περισσότερες φορές αυτό γινόταν είχαμε ένα macro και θέλαμε να το βάλουμε σε ένα menu. Τώρα με managed κώδικα η διαδικασία είναι παρόμοια, αλλά δεν έχω κάτι να σου προτίνω, παρά να δεις τα σχετικά παραδείγματα "Context Menus" που υπάρχουν μέσα στο MSDN Library.

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems