Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Το τέλος της επιδοτούμενης εκπαίδευσης;

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò axaros. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος axaros στις 01-09-2005, 19:35. Υπάρχουν 0 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  01-09-2005, 19:35 4945

    Το τέλος της επιδοτούμενης εκπαίδευσης;

    Γεια σας και πάλι ανύσηχοι ...
    Την γνώμη σας θα ήθελα για το εξής :

    Με τις τελευταίες ρυθμίσεις (από πότε ακριβώς ισχύουν δεν ξέρω) ο εργαζόμενος δικαιούται να αμειφθεί υπερωριακά για τις ώρες που θα παρακολουθήσει οποιουδήποτε είδους επιδοτούμενη εκπαίδευση από τον ΟΑΕΔ εκτός του ωραρίου εργασίας.

    Εμένα πολύ απλά μου ακούγεται σαν το τέλος ή η αρχή του τέλους των επιδοτήσεων από το κράτος αφού δεν νομίζω ότι είναι πολλές οι επιχειρήσεις που αντέχουν το συνολικό κοστολόγιο προγραμμάτων εκπαίδευσης εντός του ωραρίου εργασίας και σίγουρα ένα τέτοιο μέτρο απλά θα λειτουργήσει σαν αντικίνητρο ή δεν θα εφαρμοστεί ποτέ αφού κανένας δεν πρόκειται να διεκδικήσει αυτά που "δικαιούται".
    Το "δικαιούται" σε εισαγωγικά κατά την γνώμη μου γιατί θεωρώ ότι μία επιχείρηση σου προσφέρει ήδη κάτι έξτρα καταβάλοντας το κόστος των σεμιναρίων που στις μέρες μας δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητο.

    Εκτός του ότι το να γίνει κάποιο σεμινάριο μέσα στον εργασιακό χώρο αποδεικνύεται εξαιρετικά δύσκολο :
    Θυμάμαι χαρακτηριστικά την περίπτωση πριν δυο τρία χρόνια όταν παρακολούθησα το Programming SQL Server με εισηγητή τον Μάνο Κελαϊδίτη (θυμάσαι Μάνο;) όπου ανά τέταρτο κάποιος διέκοπτε γιατί "είχε προκύψει κάτι" ...

    Το θεωρώ λάθος από τη μεριά του κράτους που αντί να προωθεί μέτρα για την δια βίου εκπαίδευση και κατάρτιση των εργαζομένων,
    "θάβει" τα ήδη υπάρχοντα.

    Συμφωνείτε ή διαφωνείτε ;


    Πάνος Αβραμίδης
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems