Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Ενεργοποιηση / Απενεργοποιηση τροφοδοσιας USB

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò dimcal. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος constantine-55 στις 24-08-2009, 22:32. Υπάρχουν 14 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  21-08-2009, 21:33 53215

    Ενεργοποιηση / Απενεργοποιηση τροφοδοσιας USB

    Γεια σας . Ολοι γνωρίζουμε οτι οταν συνδεουμε μια συσκευη USB ο υπολογιστης την τροφοδοτεί με 5 V .Υπαρχει τρόπος με VB.net να σταματησω αυτή τη τροφοδοσία ?Για παραδειγμα αν εχω ενα λαμπακι στη USB θελω να φτιαξω ενα προγραμματακι για να το αναβοσβήνω .... Εχετε καμια ιδέα ?
  •  21-08-2009, 22:35 53216 σε απάντηση της 53215

    Απ: Ενεργοποιηση / Απενεργοποιηση τροφοδοσιας USB

    ΟΥΑΟΥ!!! Ώρες - ώρες με κάτι τέτοιες ερωτήσεις έχω την εντύπωση ότι κάποιος διαστημικός πολιτισμός θέλει να επικοινωνήσει μαζί μου!Surprise Λοιπόν, για αρχή... ιδέα δεν έχω!! Ό,τι πρόκειται να σου αναφέρω είναι από googling. Οπότε αν οι δικές σου οι γνώσεις είναι αρκετά πιο εξειδικευμένες ίσως αυτές οι πηγές να σου είναι γνωστές.

    1) http://www.microsoft.com/whdc/connect/usb/default.mspx

    2) http://www.microsoft.com/whdc/archive/USB-HC_PwrMgmt.mspx

    3) http://www.microsoft.com/whdc/devtools/DSF.mspx (Device Simulation Framework)

    4) http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms790518.aspx (Windows Driver Kit - Buses - USB)

    5) http://www.usb.org/home (για τα specifications)

    Καλή μελέτη και αποποιούμαι από κάθε ευθύνη...


    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  22-08-2009, 10:55 53225 σε απάντηση της 53216

    Απ: Ενεργοποιηση / Απενεργοποιηση τροφοδοσιας USB

    Ευχαριστω φιλε μου αλλα δε με βοηθανε οι σελίδες αυτες ιδιαιτερα ... δεν ειναι τοσο εξειδικευμενες οι γνώσεις μου αλλα επειδη το visual studio απλοποιεί τετοιες ενεργειες πιστεύω οτι ισως ειναι κατι απλο . Γνωριζει καποιος κατι παραπανω?

  •  22-08-2009, 13:39 53226 σε απάντηση της 53225

    Απ: Ενεργοποιηση / Απενεργοποιηση τροφοδοσιας USB

    Απ' όσο ξέρω, δεν μπορείς, τουλάχιστον όχι σε όλες τις συσκευές και σίγουρα όχι εύκολα.
    Η δυνατότητα πρέπει να υποστηρίζεται από την ίδια τη συνδεδεμένη συσκευή η οποία διαθέτει κατάλληλο κύκλωμα για να επιτρέπει ή να αποτρέπει την τροφοδοσία από το USB (πχ κινητά τηλέφωνα).

    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  22-08-2009, 18:49 53228 σε απάντηση της 53226

    Απ: Ενεργοποιηση / Απενεργοποιηση τροφοδοσιας USB

    Kι ομως εστω και καταλαθως το εχω κανει να εχω απενεργοποιησει μια θυρα usb . Σιγουρα θα υπαρχει καποιος τροπος ....
  •  22-08-2009, 18:57 53229 σε απάντηση της 53228

    Απ: Ενεργοποιηση / Απενεργοποιηση τροφοδοσιας USB

    Το να απενεργοποιήσεις μια θύρα USB δεν είναι τόσο δύσκολο συγκριτικά με το να σταματήσεις απλά το ρεύμα σε αυτήν αλλά η θύρα να παραμένει ενεργή όμως!

    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  22-08-2009, 19:35 53230 σε απάντηση της 53229

    Απ: Ενεργοποιηση / Απενεργοποιηση τροφοδοσιας USB

    Oταν λεω απενεργοποιησει εννοω εντελως ουτε ρευμα περναγε . Μετα ομως απο φορματ δουλευε κανονικα .
  •  22-08-2009, 20:00 53231 σε απάντηση της 53225

    Απ: Ενεργοποιηση / Απενεργοποιηση τροφοδοσιας USB

    Κοίταξε να δεις... Το θέμα δεν είναι και τόσο απλό. Δεν είναι κακό να πειραματίζεσαι με το hardware, αλλά αν δεν είσαι μεθοδικός μπορεί να προκαλέσεις ζημιά. Το ζήτημα έχει περισσότερο να κάνει με το τι είδους εφαρμογές θέλεις να φτιάχνεις. Αν θες να ασχοληθείς με driver developing, μάλλον πρέπει να ξεχάσεις τη vb.net και να πιάσεις την c++. Αλλά κάνε το σωστά. Ξεκίνησε μελετώντας τη βασική γνώση που υπάρχει και ύστερα δοκίμασε να "παίξεις" με τις συσκευές.

    Στην προκειμένη περίπτωση ένα άρθρο που ίσως σου φανεί χρήσιμο είναι αυτό. Όμως, πιο λογικό και ασφαλές θα ήταν να διαβάσεις πρώτα ένα βιβλίο όπως το Developing Drivers with the Windows Driver Foundation και μετά ν' αρχίσεις τους πειραματισμούς. Ορίστε και η ιστοσελίδα του WDF. Νομίζω ότι έχεις ήδη στη διάθεσή σου αρκετές πηγές. Αν όντως σ' ενδιαφέρει το θέμα, τότε ασχολήσου σοβαρά. Διαφορετικά, σε τι θα σε ωφελήσει ν' αναβοσβήσεις ένα led και να σταματήσεις εκεί; Επίσης, υπάρχουν άνθρωποι που γράφουν drivers για συσκευές. Αναζήτησε τα blogs τους κι επικοινώνησε μαζί τους. Δε νομίζω ότι θα αρνηθούν να σε βοηθήσουν, αρκεί να τους πείσεις ότι ενδιαφέρεσαι σοβαρά.

    Και μια ερώτηση προς το forum: Υπάρχει ενότητα για driver developing; Δε νομίζω ότι έχει πάρει το μάτι μου κάτι τέτοιο...


    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  22-08-2009, 20:20 53232 σε απάντηση της 53231

    Απ: Ενεργοποιηση / Απενεργοποιηση τροφοδοσιας USB

    Την vb.net την χρησιμοποιω για το γραφικο της περιβαλλον . Γενικα εχω ασχοληθει περισσότερο με C++ . Δεν με ενδιαφερει να φτιαχνω drivers απλα επειδη εχω δει οτι πολλές παρόμοιες διαδικασίες ειναι απλοποιημένες στη vb.net σκεφτηκα μηπως ξέρει καποιος κατι .

     

  •  22-08-2009, 21:20 53233 σε απάντηση της 53232

    Απ: Ενεργοποιηση / Απενεργοποιηση τροφοδοσιας USB

    Μπορείς να αναφέρεις μια "παρόμοια διαδικασία" ελέγχου hardware από γλώσσα .net και πώς περίπου καταλαβαίνεις την απλοποίηση αυτή; Είμαι περίεργος γιατί, για παράδειγμα, το WMI δίνει τη δυνατότητα να δείς τι hardware έχεις αλλά για να το τροποποιήσεις δεν είναι και τόσο εύκολο. Όπως επίσης δεν είναι και εύκολο να δεις το hardware, γιατί θέλει να γραψεις queries, loops κλπ. Και αφού ασχολείσαι με C++, γιατί δεν την αφήνεις να κάνει αυτή τη δουλειά με το USB και να σου δίνει τα δεδομένα στην VB.NET για να τα παρουσιάζεις γραφικά.

    Και για την αρχική σου ερώτηση: (δεν το δοκίμασα προσωπικά και δεν λαμβάνω ευθύνη αν κάτι πάει στραβά, ή αλλιώς do not try this at home) χωρίς να πάμε στον προγραμματισμό, για κάθε συσκευή στο Device Manager των Windows, μπορείς να δεις τα Properties, και από εκεί επιλέγεις το tab Details. Στο combo box Property επέλεξε το "Power data" και δες την τιμή του. Το "Curent power state" λέει μια τιμή, που κατοχυρώθηκε από το ACPI . Αυτό που ζητάς είναι να πας στην κατάσταση Power Off. Ή ακόμα χειρότερα, να μην περνάει καν ρεύμα, που μπορεί να είναι διαφορετικό, αλλά όχι εντελώς. Μια λύση είναι να το κάνεις μέσω BIOS, που ίσως να είναι και ο λόγος που έγινε την πρώτη φορά "κατά λάθος". Άλλη λύση είναι να κόψεις το καλώδιο USB και να βάλεις ένα διακόπτη στο καλώδιο στο pin των 5V, ο οποίος θα είναι ελεγχόμενος από software (π.χ. ένα ρελέ συνδεδεμένο με την σειριακή θύρα)

     


    Panagiotis Georgiadis
    HBM Netherlands B.V.
    www.twitter.com/HimWithCurls
  •  22-08-2009, 21:55 53234 σε απάντηση της 53233

    Απ: Ενεργοποιηση / Απενεργοποιηση τροφοδοσιας USB

    Το σκεφτηκα αυτο με το διακοπτη απλα εψαχνα μηπως υπάρχει πιο εντυπωσιακος τρόπος . Στη C++ ξερω να δουλευω με κλασεις με αρχεια ,πινακες ,δεικτες κτλπ (δηλαδη τα βασικα) αλλα δεν εχω ιδεα πως να δουλέψω με hardware .

    Τώρα οσο για την vb.net . Οπως γνωριζουμε η vb.net αποτελείται απο πολλες κλάσεις κι ετοιμες συναρτησεις .Ενα παραδειγμα απλοποιημενης διαδικασιας ειναι το διαβασμα ενός αρχειου που μπορει να γίνει με μόνο μια γραμμή η ειναι πολύ απλο να καλεσεις ενα αριθμο μεσω της serial port η να κανεις upload σε ενα server ενα αρχειο . Αυτός ειναι και ο λογος που η vb 2008 ειναι πολύ βαριά ,οπως και τα προγραμματα που φτιαχνεις με αυτή .Μαλιστα αυτα που σου πρότεινα ειναι snippets που δίνει ετοιμα η microsoft .

    Τωρα αν μπορεις να μου εξηγήσεις πως μπορώ να το κάνω αυτό στη c++ οκ .... απλα προτίμησα vb.net μηπως το κανω με λίγες γραμμες

  •  23-08-2009, 01:07 53236 σε απάντηση της 53234

    Απ: Ενεργοποιηση / Απενεργοποιηση τροφοδοσιας USB

    Σε managed περιβάλλον το μόνο που βρήκα ήταν το #usblib. Πρόκειται για έναν wrapper για την libusb. Η έκδοση για τα Windows είναι η LibUsb-Win32. Δεν την έχω χρησιμοποιήσει, δεν ξέρω αν κάνει αυτό που θέλεις και ούτε και παίρνω καμιά ευθύνη για το ότι λειτουργεί σωστά. Use it at your own risk...
    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  23-08-2009, 01:49 53237 σε απάντηση της 53236

    Απ: Ενεργοποιηση / Απενεργοποιηση τροφοδοσιας USB

    όπως είπα και πριν μια λύση προγραμματιστικά είναι να χρησιμοποιήσεις το WMI (Windows Management Instrumentation). Το WMI επιτρέπει να ρωτήσεις τον υπολογιστή σου τι hardware έχει, ακριβώς όπως το κάνουν και τα ίδια τα Windows, όταν πηγαίνεις στο System Information (Windows  (& Vista): Start->All Programs->Accessories->System Tools->System Information.

    Για να δείς για παράδειγμα τι είδους συσκευή είναι συνδεδεμένη σε μια θύρα USB, γράφεις τον αντίστοιχο κώδικα που δίνει η Microsoft στο MSDN online. Αν έχεις εγκατεστημένο το MSDN library, πήγαινε σε αυτή τη διεύθυνση. Νομίζω ότι η συνάρτηση που ψάχνεις είναι η CIM_Controller::SetPowerState (...) στο Cimwin32.dll

    Δυστυχώς είναι 1:00 το πρωί και μόλις γύρισα από GI Joe, αλλιώς θα δοκίμαζα κάτι και θα σου το έδινα, sorry


    Panagiotis Georgiadis
    HBM Netherlands B.V.
    www.twitter.com/HimWithCurls
  •  23-08-2009, 09:38 53238 σε απάντηση της 53237

    Απ: Ενεργοποιηση / Απενεργοποιηση τροφοδοσιας USB

    Oκ ευχαριστω , οτι μπορειται να μου πείτε για μένα ειναι σημαντκη βοηθεια
  •  24-08-2009, 22:32 53260 σε απάντηση της 53238

    Απ: Ενεργοποιηση / Απενεργοποιηση τροφοδοσιας USB

    Ρίξε και μία ματιά εδώ, και μετά ψάξε όλο το site.. έχει ενδιαφέροντα πράγματα σχετικά με ports κτλ.

    http://www.thaiio.com/prog-cgi/VBnetSerialPort.htm

     

     

    αυτό δές το δεύτερο...

    http://www.elektor.com/magazines.46742.lynkx?filterGuid=3a6bd1b9-a035-43b6-b3be-1109ff8892f0


    I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems