Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Βιβλία για αρχάριους;

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò IoannisKaramitros. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Μπιρμπίλης Γεώργιος στις 22-10-2009, 21:28. Υπάρχουν 4 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  09-10-2009, 16:31 54345

    Βιβλία για αρχάριους;

    Καλημέρα σε όλους, δουλεύω μερικά χρόνια σαν προγραμματιστής (έχω εμπειρία από τεχνολογίες της Microsoft καθώς και web programming) αλλά δεν έχω σπουδάσει κάτι σχετικό με αποτέλεσμα να έχω πολλά κενά στις βασικές αρχές προγραμματισμού. Θα ήθελε κάποιος να μου πρωτείνει βιβλία ή ιστοτόπους για να μάθω;

    Ευχαριστώ.

  •  09-10-2009, 19:56 54356 σε απάντηση της 54345

    Απ: Βιβλία για αρχάριους;

    Μπορείς να καταπιείς όλο το περιεχόμενο του Patterns & Practices; Όλο όμως!


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  09-10-2009, 22:43 54359 σε απάντηση της 54345

    Απ: Βιβλία για αρχάριους;

    Μπορείς να ξεκινήσεις και με ένα Code Complete για ορεκτικό Wink...


    View Παναγιώτης Χαραλάμπους's profile on LinkedIn
    Coding at Mediterranean Acoustics
  •  12-10-2009, 15:13 54407 σε απάντηση της 54359

    Απ: Βιβλία για αρχάριους;

    Σας ευχαριστώ.
  •  22-10-2009, 21:28 54679 σε απάντηση της 54345

    Απ: Βιβλία για αρχάριους;

    Ενδιαφέρον για Object Oriented Programming (OOP) - Αντικειμενοστραφή Προγραμματισμό - είναι το Thinking in Java (αλλά και το Thinking in C++ κλπ.) του Bruce Eckel (MindView)

    Αν θες να διαβάσεις ένα ελληνικό εισαγωγικό κείμενο για OOP (με εστίαση στην Object Pascal και το Delphi όμως - το οποίο υποστηρίζει και .NET - στην πιο πρόσφατη έκδοση του χρησιμοποιεί τον Oxyzene compiler της RemObjects αντί για τον παλιότερο .NET compiler της Borland) δες το 1ο μέρος (Ψηφίδες στο Delphi) της διπλωματικής μου (σχολή Μηχ. Η/Υ & Πληροφορικής, Π. Πατρών). Μου πήρε αρκετά χρόνια (αν σκεφτείς ότι ήμουν της κλάσης του '93) για να αποφασίσω να απέχω από την ανάπτυξη του E-Slate και να κάτσω να τη γράψω, αλλά τελικά πήρε 10 ;-)


    Microsoft MVP J# 2004-2010
    Borland Spirit of Delphi 2001
    http://zoomicon.com
    Δημοσίευση στην κατηγορία: ,
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems