Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Access Query

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Michalis Markou. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος dimos.homatas στις 21-02-2011, 21:56. Υπάρχουν 19 απαντήσεις.
Σελίδα 1 από 2 (20 εγγραφές)   1 2 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  21-02-2011, 13:07 63466

    Access Query

    Έχω μια βάση δεδομένων σε Access, στην οποία έχω τρείς πίνακες όπου ο Ένας λέγεται SERVICE και δύο απο τα πεδία του είναι το Είδος Υπηρεσίας και η Υπηρεσία.Ο Δεύτερος πίνακας λέγεται Είδος Υπηρεσίας και έχει 2 πεδία(ID Είδους Υπηρεσίας και Είδος Υπηρεσίας), στον οποίο καταχωρώ το είδος(ΠΧ Ιδιώτης, Επιχείρηση Κλπ) και ο τρίτος Πίνακας λέγεται Υπηρεσία, στον οποίο έχω 3 πεδία(ΙD Υπηρεσίας, Υπηρεσία και Είδος υπηρεσίας), όπου στον οποίο καταχωρώ τις υπηρεσίες και δίπλα στο πεδίο έιδος υπηρεσίας βάζω σε τι είδος ανήκει κάθε υπηρεσία.Έχω καταφέρει με ένα ερώτημα να φιλτράρει το πεδίο Υπηρεσία του πίνακα SERVICE τις υπηρεσίες που είναι καταχωρημένες βάσει του πεδίου Είδος Υπηρεσίας, αλλα όταν γίνεται αυτό μου βγάζει ένα παράθυρο το ερώτημα έτσι ώστε να γράψω την τιμή του είδους υπηρεσίας, ενώ την έχω βάλει στο διπλανό πεδίο.Πως γίνεται να μην το εμφανίζει αυτό το παραθυρο;
  •  21-02-2011, 13:38 63467 σε απάντηση της 63466

    Απ: Access Query

    Από όσο ξέρω αυτό γίνεται εάν υπάρχει σε κάποιο κριτήριο κάτι σαν [ ? ]

    Δες στον query designer εάν υπάρχει κάτι στα κριτήρια. Εάν θέλεις να υπάρχει ΜΟΝΟ το κριτήριο, βγάλε τυχόν [ και ] .

    "When the darkness rises up from inside - that is normal.
    It's when you reach down to pull it up - that the noxious warnings sound."
    Tuzak, Farscape
  •  21-02-2011, 13:50 63468 σε απάντηση της 63467

    Απ: Access Query

    Δεν έχω if στο ερώτημα.Επισυνάπτω μια φότο με το ερώτημα σε προβολή σχεδίασης.


  •  21-02-2011, 13:58 63470 σε απάντηση της 63468

    Απ: Access Query

    Σβήσε τα κριτήρια από την δεύτερη στήλη και απλά γράψε την τιμή που θες. Σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να γράψεις το περιγραφικό μέρος. Κατά κανόνα τα φιλτραρίσματα γίνονται με τα id και όχι με τα υπόλοιπα πεδία - για τέτοιες περιπτώσεις τουλάχιστον. Όχι ότι δεν θα παίξει, αλλά δεν είναι καλή πρακτική (λάθη, ταχύτητα κλπ)
    "When the darkness rises up from inside - that is normal.
    It's when you reach down to pull it up - that the noxious warnings sound."
    Tuzak, Farscape
  •  21-02-2011, 14:02 63471 σε απάντηση της 63470

    Απ: Access Query

    Καταλαβαίνω τι λες, όμως η τιμή δεν θα είναι σταθερή. Εξαρτάται απο την επιλογή στο προηγούμενο πεδίο.
  •  21-02-2011, 14:11 63472 σε απάντηση της 63471

    Απ: Access Query

    Μμμ, κάτσε γιατί μπερδευόμαστε.

    Τι θες να κάνεις; Θες να σχετίζεις υπηρεσίες με πελάτες; Με τιμές χρεώσεις κλπ;

    Βλέπω ότι επαναμβάνεις τα ίδια πεδία σε διάφορους πίνακες. Ξέρεις τι είναι οι σχέσεις, τα foreign keys κλπ;

    Απλά να δούμε που είμαστε και τι θες να κάνεις, γιατί μου φαίνεται ότι πας με πολύ λάθος τρόπο.

    "When the darkness rises up from inside - that is normal.
    It's when you reach down to pull it up - that the noxious warnings sound."
    Tuzak, Farscape
  •  21-02-2011, 14:20 63476 σε απάντηση της 63472

    Απ: Access Query

    Έχεις δίκιο και εγώ μπερδέυτηκα. Αυτό που θέλω είναι να φιλτράρω τις υπηρεσίες απο το είδος υπηρεσίας.Δηλαδή όταν στο είδος υπηρεσίας βάζω για ιδιώτες να μου βγάζει στο πεδίο με τις υπηρεσίες μόνο τις υπηρεσίες που είναι καταχωρημένες για ιδιώτες, και όταν βάζω είδος υπηρεσίας για επιχειρήσεις να μου βγάζει τις υπηρεσίες που είναι μόνο για τις επιχειρήσεις.
  •  21-02-2011, 14:39 63485 σε απάντηση της 63476

    Απ: Access Query

    Προτείνω:


    Πίνακας ειδών υπηρεσίας:

    ΕίδοςΥπηρεσίαςID
    ΕίδοςΥπηρεσίαςDescription

    Πίνακας υπηρεσιών:

    ΥπηρεσίαID
    ΕίδοςΥπηρεσίαςID
    ΥπηρεσίαDescription

    Από κει και πέρα εάν θες να τα βάλεις και στους πελάτες, θα χρειαστείς έναν πίνακα με κινήσεις:

    Πίνακας

    ΚίνησηID (αυτό μπορεί να είναι διάφορα πράγματα, ας το αφήσουμε έτσι για την ώρα)
    ΠελάτηςID
    ΥπηρεσίαID

    Παρατήρησε ότι δεν βάζω το είδος γιατί εμπεριέχεται στον πίνακα υπηρεσιών.

    Εφ'όσον υλοποιηθούν αυτές οι σχέσεις, θα είναι πάρα πολύ απλό να φτιάξεις ένα ερώτημα. 


    "When the darkness rises up from inside - that is normal.
    It's when you reach down to pull it up - that the noxious warnings sound."
    Tuzak, Farscape
  •  21-02-2011, 16:15 63492 σε απάντηση της 63485

    Απ: Access Query

    Το έκανα όπως το είπες, αλλά το παραθυράκι του ερωτήματος που μου λεεί να ξαναβάλω την τιμή εμφανίζεται ξανά και πρέπει να βάλω το ID Είδους Υπηρεσίας για να μου τα εμφανίσει σωστά τις υπηρεσίες στο dropdownlist του πεδίου υπηρεσίας. Στέλνω τις φότο για να δείτε αν έκανα κάποιο λάθος:









  •  21-02-2011, 17:11 63497 σε απάντηση της 63476

    Απ: Access Query

    Ωραία, συνεχίζουμε...

    M.Markou:
    Δηλαδή όταν στο είδος υπηρεσίας βάζω για ιδιώτες να μου βγάζει στο πεδίο με τις υπηρεσίες μόνο τις υπηρεσίες που είναι καταχωρημένες για ιδιώτες, και όταν βάζω είδος υπηρεσίας για επιχειρήσεις να μου βγάζει τις υπηρεσίες που είναι μόνο για τις επιχειρήσεις.

    Αυτό πως θες να γίνεται; Επιλέγοντας τι;

    Γιατί εάν θέλεις να το κάνεις επιλέγοντας τον πελάτη και το είδος του πελάτη, πάμε ακόμα πιο πέρα.

    Έτσι όπως είναι το λογικό, μάλλον θέλεις να σου φέρνει τις υπηρεσίες ανάλογα με το είδος του πελάτη που διαλέγεις. πχ να μην σου δίνει περιθώριο να επιλέξεις υπηρεσία χονδρικής σε πελάτη λιανικής κλπ.

    Παρεπιπτόντως, και η σχέση που έχεις δεν είναι σωστή, είναι 1 προς 1 ή έστω 1 προς πολλά αλλά από τις υπηρεσίες στα είδη.

    Επαναλαμβάνω, σβήσε τα κριτήρια και θα λυθεί το πρόβλημά σου. Απλά δεν νομίζω ότι αυτό είναι όντως το πρόβλημά σου. Τι θες να κάνεις;

    "When the darkness rises up from inside - that is normal.
    It's when you reach down to pull it up - that the noxious warnings sound."
    Tuzak, Farscape
  •  21-02-2011, 17:25 63500 σε απάντηση της 63497

    Απ: Access Query

    Στον πίνακα SERVICE υπάρχουν τα πεδία Είδος Υπηρεσίας και Υπηρεσία. Το πεδίο είδος υπηρεσίας είναι ενα drop down list και έχει μέσα τις καταχωρήσεις του πίνακα είδος υπηρεσίας.Εγω αυτό που προσπαθώ να κάνω είναι όταν απο αυτο το drop down list στο πεδίο είδος υπηρεσίας επιλέγω ένα είδος να μου βγάζει στο δίπλα πεδίο Υπηρεσίες, τις υπηρεσίες που είναι καταχωρημένες στο αντίστοιχο είδος.
  •  21-02-2011, 17:31 63501 σε απάντηση της 63500

    Απ: Access Query

    Κατάλαβα τι λες. Το θες να γίνεται σε μία γραμμή.

    Δεν είμαι σίγουρος για το εάν αυτή η λειτουργία γίνεται μέσω ερωτήματος ή μέσα στον πίνακα. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι για να το υλοποιήσεις αυτό, πρέπει να το κάνεις σε φόρμα. Από ότι θυμάμαι (τότε παλιά) μπορείς να έχεις combo που να είναι lookup από άλλους πίνακες, αλλά το να εκτελούν και φιλτραρίσματα στον πίνακα, ε, αυτό δεν ξέρω κατά πόσο γίνεται. Μάλλον πρέπει να το κάνεις σε φόρμα.

    Δυστυχώς δεν έχω Access εγκατεστημένη, είχα το demo και έληξε! Χρόνια έχω να την χρειαστώ... 

    "When the darkness rises up from inside - that is normal.
    It's when you reach down to pull it up - that the noxious warnings sound."
    Tuzak, Farscape
  •  21-02-2011, 17:45 63503 σε απάντηση της 63501

    Απ: Access Query

    Ναι καταλαβαίνω!Σε φόρμα το έχω πετύχει αυτό και μου δουλεύει κανονικά, απλα ήθελα να το κάνω και σε πίνακα γιατί αυτή τη βάση θέλω να την εισάγω αργότερα σε visualbasic πρόγραμμα.Συγνώμη για την ταλαιπωρία!
  •  21-02-2011, 17:52 63505 σε απάντηση της 63503

    Απ: Access Query

    Αν είναι να κάνεις εφαρμογή σε VB, δεν υπάρχει λόγος να χτυπιέσαι με την Access! Απλά στήσε τη βάση και ξεκίνα το προγραμματιστικό μέρος.

    Για να λέμε όμως και την αλήθεια, κατά καιρούς έχουν φτιαχτεί πράματα και θάματα στην Access...

    "When the darkness rises up from inside - that is normal.
    It's when you reach down to pull it up - that the noxious warnings sound."
    Tuzak, Farscape
  •  21-02-2011, 17:59 63507 σε απάντηση της 63505

    Απ: Access Query

    Δηλαδή εννοείς να στήσω τους πίνακες στην access και όλα τα υπόλοιπα  σχεδιασμό  και  φόρμες να τα κάνω μέσα απο την VB δλδ;Είναι πρώτη φορά για την ακρίβεια που ασχολούμαι με κάτι τέτοιο
Σελίδα 1 από 2 (20 εγγραφές)   1 2 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems