Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Υπολογισμός Κόστος Μελέτης και σχεδίασης προγράμματος (εφαρμογής)

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò LiveEveryDay. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος dimos.homatas στις 24-02-2011, 16:09. Υπάρχουν 10 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  24-02-2011, 10:21 63646

    Υπολογισμός Κόστος Μελέτης και σχεδίασης προγράμματος (εφαρμογής)

    Θα ήθελα από την εμπειρία σας ως προγραμματιστές να μου δίνατε όσο δυνατόν και  αν είναι 
    έναν τρόπο που θα κοστολογούσατε μια εφαρμογή που κάποιος πελάτης θα σας ανέθετε να φτιάξετε .

    Ποιοι είναι οι παράγοντες που θα παίξουν ρόλο την κοστολόγηση του προγράμματος;

    1) Χρόνος Υλοποίησης 
    2)  Άδειες χρήσης 
    3) Πολυπλοκότητα 
    4) κλπ.

    Ξέρω ότι δεν υπάρχουν στανταρτ για να υπολογίζει κάποιος το κόστος που θα χρεώσει το πελάτη για την σχεδίαση της εφαρμογής.... αλλά από
    την δικιά σας εμπειρία σίγουρα θα έχετε κάνει ένα πλάνο.......
  •  24-02-2011, 11:24 63650 σε απάντηση της 63646

    Απ: Υπολογισμός Κόστος Μελέτης και σχεδίασης προγράμματος (εφαρμογής)

    Σίγουρα αυτό μπορεί να ανοίξει μια μεγάλη συζήτηση, θα αναφέρω λοιπόν αυτά που εγώ θεωρώ σημαντικά, χωρίς όμως να περιορίζονται οι παράγοντες σε αυτά:

    1. Ζητούμενος ημερολογιακός χρόνος υλοποίησης σε σχέση με τις εκτιμώμενες ανθρωποώρες. Αλλιώς θα κοστολογηθεί μια εφαρμογή η οποία χρειάζεται κατ'εκτίμηση 100 ανθρωποώρες και ζητείται από τον πελάτη να παραδοθεί σε...μια εβδομάδα, και αλλιώς η ίδια εφαρμογή όταν ζητείται να παραδοθεί σε ένα 6μηνο.

    2. Εκτίμηση ανθρωποωρών ανάλυσης. Εδώ μπαίνει και κάποιος υποκειμενικός παράγοντας, που δεν γνωρίζω να έχει συγκεκριμένο όνομα, ας το ονομάσω λοιπον γενικευμένα "iq πελάτη". Εν συντομία, αν (μαντέψεις, κρίνεις, εκτιμήσεις) οτι ο πελάτης σου είναι δύσκολος σε θέματα ανάλυσης, κοινώς "θα σου βγάλει την πίστη", απλά πολλαπλασιάζεις τις εκτιμώμενες ανθρωποώρες ανάλυσης επί κάποιον συντελεστή (ξεκινώντας συνήθως από 1.5x και φθάνοντας ως και 5x) για να βγάλεις τον πραγματικό αριθμό ανθρωποωρών ανάλυσης που θα απαιτηθούν.

    3. Φάσεις του έργου και παραδοτέα κάθε φάσης. Το καλύτερο είναι για ένα έργο (ιδίως αν είναι λίγο περίπλοκο) να "σπαει" σε φάσεις. Αυτό μπορεί να διευκολύνει πολύ την εκτίμηση κόστους, στην περίπτωση όμως που ζητηθούν ενδιάμεσα παραδοτέα από τον πελάτη θα πρέπει να υπολογιστεί αυτό το κόστος, καθώς και στην ιδιαίτερη περίπτωση που ο πελάτης επιθυμεί το έργο να βγει live (έστω και σε beta), που σημαίνει οτι οι επιπρόσθετες βελτιώσεις / αλλαγές θα πρέπει να λάβουν υπόψη τους (και να κάνουν migrate / μην αλλοιώσουν) πραγματικά data που ενδεχομένως θα έχουν περαστεί από τον πελάτη. Αυτό είναι ένα σημείο που πρέπει να γίνεται απολύτως ξεκάθαρο. 




    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  24-02-2011, 12:00 63653 σε απάντηση της 63650

    Απ: Υπολογισμός Κόστος Μελέτης και σχεδίασης προγράμματος (εφαρμογής)

    Αν το έργο είναι μεγάλο και οι απαιτήσεις είναι ασαφείς εκ των πραγμάτων, τότε μπορεί να γίνει και συμφωνία πχ με τον μήνα.
    "When the darkness rises up from inside - that is normal.
    It's when you reach down to pull it up - that the noxious warnings sound."
    Tuzak, Farscape
  •  24-02-2011, 12:03 63655 σε απάντηση της 63653

    Απ: Υπολογισμός Κόστος Μελέτης και σχεδίασης προγράμματος (εφαρμογής)

    Συνήθως όποτε έχω τέτοια έργα (και φυσικά υπάρχει η σύμφωνη γνώμη του πελάτη) προσπαθώ να χρεώσω ανά ανθρωποώρα as-it-goes. 


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  24-02-2011, 12:13 63656 σε απάντηση της 63655

    Απ: Υπολογισμός Κόστος Μελέτης και σχεδίασης προγράμματος (εφαρμογής)

    Είχα εμπλακεί σε δύο τέτοιες περιπτώσεις, έργα διάρκειας άνω των 4 ετών! Κάποια στιγμή όλοι οι εμπλεκόμενοι είδαν και απόειδαν, και υιοθετήθηκε το συγκεκριμένο μοντέλο. Βέβαια κάποια στιγμή μπήκε και ο κανόνας ότι εάν ένα μήνα δεν έχει ανάπτυξη, τότε δεν έχει και πληρωμή. Πρακτικά είναι η προέκταση αυτού που λες (as it goes) αλλά σε μήνα.
    "When the darkness rises up from inside - that is normal.
    It's when you reach down to pull it up - that the noxious warnings sound."
    Tuzak, Farscape
  •  24-02-2011, 12:18 63658 σε απάντηση της 63656

    Απ: Υπολογισμός Κόστος Μελέτης και σχεδίασης προγράμματος (εφαρμογής)

    dimos.homatas:
    Είχα εμπλακεί σε δύο τέτοιες περιπτώσεις, έργα διάρκειας άνω των 4 ετών! Κάποια στιγμή όλοι οι εμπλεκόμενοι είδαν και απόειδαν, και υιοθετήθηκε το συγκεκριμένο μοντέλο. Βέβαια κάποια στιγμή μπήκε και ο κανόνας ότι εάν ένα μήνα δεν έχει ανάπτυξη, τότε δεν έχει και πληρωμή. Πρακτικά είναι η προέκταση αυτού που λες (as it goes) αλλά σε μήνα.

    Συμφωνώ, σε τέτοιου είδους έργα δεν γίνεται δυστυχώς αλλιώς.


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  24-02-2011, 12:49 63660 σε απάντηση της 63658

    Απ: Υπολογισμός Κόστος Μελέτης και σχεδίασης προγράμματος (εφαρμογής)

    cap:
    dimos.homatas:
    Είχα εμπλακεί σε δύο τέτοιες περιπτώσεις, έργα διάρκειας άνω των 4 ετών! Κάποια στιγμή όλοι οι εμπλεκόμενοι είδαν και απόειδαν, και υιοθετήθηκε το συγκεκριμένο μοντέλο. Βέβαια κάποια στιγμή μπήκε και ο κανόνας ότι εάν ένα μήνα δεν έχει ανάπτυξη, τότε δεν έχει και πληρωμή. Πρακτικά είναι η προέκταση αυτού που λες (as it goes) αλλά σε μήνα.

    Συμφωνώ, σε τέτοιου είδους έργα δεν γίνεται δυστυχώς αλλιώς.


    Και από τι εξαρτάτε η τιμή ; 
    πόσο κώδικα θα γράψεις ; 
    πόσα κουμπάκια θα κάνει;

    πόσο πολύπλοκη είναι η διαδικασία να γραφτεί π.χ. ένα κομμάτι του κώδικα ...... 
    μια ενδεικτική  τιμή;
  •  24-02-2011, 13:04 63661 σε απάντηση της 63660

    Απ: Υπολογισμός Κόστος Μελέτης και σχεδίασης προγράμματος (εφαρμογής)

    Η τιμή είναι κάτι το οποίο κοστολογείς εσύ ότι αξίζει η δουλεία σου ανά ώρα εργασίας σου υπολογίζοντας τις δυνατότητες σου και τη κοστολόγηση της ανθρωπορας του ανταγονισμού.

  •  24-02-2011, 13:10 63662 σε απάντηση της 63660

    Απ: Υπολογισμός Κόστος Μελέτης και σχεδίασης προγράμματος (εφαρμογής)

    Επειδή τα τελευταία χρόνια ασχολούμαι με το να τελειώνω μισοτελειωμένες δουλειές άλλων, πέφτει διπλή ταρίφα. Και ο πελάτης/εργοδότης το δέχεται γιατί δεν επέλεξε σωστά την πρώτη φορά και αναγνωρίζει το σφάλμα του. Δεν ξέρω τι κάνουν οι συνάδελφοι, αλλά είναι πολύ επίπονο να ξεμπαγκάρεις κώδικα άλλων.

    Το "πόσο κώδικα θα γράψεις" δεν έχει σημασία σε έργα μεγέθους πχ εμπορικής διαχείρισης και άνω. Εκεί εφαρμόζεται ο κανόνας 3 που ανέφερε ο Σωτήρης.

    Για νέα έργα δεν έχω κάτι ξεκάθαρο να σου πω. Εμπειρικά πάντως, κάτω από 1000 € δεν γίνεται τίποτα, γιατί δεν υπάρχει κάτι στο "ρεπερτόριό" μου που να κοστολογείται λιγότερο (νομίζω Smile )





    "When the darkness rises up from inside - that is normal.
    It's when you reach down to pull it up - that the noxious warnings sound."
    Tuzak, Farscape
  •  24-02-2011, 15:43 63675 σε απάντηση της 63662

    Απ: Υπολογισμός Κόστος Μελέτης και σχεδίασης προγράμματος (εφαρμογής)

    dimos.homatas:
    Επειδή τα τελευταία χρόνια ασχολούμαι με το να τελειώνω μισοτελειωμένες δουλειές άλλων, πέφτει διπλή ταρίφα. Και ο πελάτης/εργοδότης το δέχεται γιατί δεν επέλεξε σωστά την πρώτη φορά και αναγνωρίζει το σφάλμα του. Δεν ξέρω τι κάνουν οι συνάδελφοι, αλλά είναι πολύ επίπονο να ξεμπαγκάρεις κώδικα άλλων.

    Το "πόσο κώδικα θα γράψεις" δεν έχει σημασία σε έργα μεγέθους πχ εμπορικής διαχείρισης και άνω. Εκεί εφαρμόζεται ο κανόνας 3 που ανέφερε ο Σωτήρης.

    Για νέα έργα δεν έχω κάτι ξεκάθαρο να σου πω. Εμπειρικά πάντως, κάτω από 1000 € δεν γίνεται τίποτα, γιατί δεν υπάρχει κάτι στο "ρεπερτόριό" μου που να κοστολογείται λιγότερο (νομίζω Smile )





    Για ένα πρόγραμμα , όπου θα κρατούσε πελατολόγια , κινήσεις , ένα μικρό κεφάλαιο ας πούμε με χρήστες ,δικαιώματα ,εκτυπώσεις budget , στατιστικά........ πόσο χρόνο...... και τι κόστος θα μπορούσε να φτάσει;
  •  24-02-2011, 16:09 63676 σε απάντηση της 63675

    Απ: Υπολογισμός Κόστος Μελέτης και σχεδίασης προγράμματος (εφαρμογής)

    Για αυτά που περιγράφεις θα παρέπεμπα σε κάποια έτοιμη λύση της αγοράς εκτός και αν υπάρχουν εξειδικευμένες απαιτήσεις. Πληθώρα επιλογών και με φιλικές τιμές που δεν μπορεί να συναγωνιστεί ένας προγραμματιστής μόνος του. Από την άλλη εκεί υπάρχουν άλλα θέματα και ίσως και "κρυφά" κόστη, πχ υποστήριξη! Σκέψου ότι υπάρχει εταιρεία που πουλάει τηλεφωνική υποστήριξη με ... 090. 

    Επίσης εάν πάρεις κάποια έτοιμη εφαρμογή, θα πρέπει να έχεις υπ'όψιν και τα όρια της παραμετροποίησης που έχει η κάθε μία.

    Η βασική αρχής της μηχανογράφησης είναι ότι την κάνουμε μόνο όταν χρειάζεται και (το πιο σημαντικό) ΟΣΟ χρειάζεται!

    "When the darkness rises up from inside - that is normal.
    It's when you reach down to pull it up - that the noxious warnings sound."
    Tuzak, Farscape
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems