Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Access - Ανέβασμα σε Server

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò CivilSitis. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Παναγιώτης Καναβός στις 03-02-2012, 10:59. Υπάρχουν 8 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  26-01-2012, 03:24 69020

    Access - Ανέβασμα σε Server

    Γεια σας

    Το πρόβλημα μου έχει ως εξης:

    Η εταιρεία (Αθήνα) έχει μια βάση δεδομένων σε Αccess , κάποιος συνεργάτης είναι Κρήτη και θα πρέπει να 

    διαβάζει/ενημερώνει  και αυτός την βάση.

    Κουβέντα για αλλαγη απο Access σε  SQL δεν ακούνε.

    Μπορώ να ανεβάσω την Αccess σε server και να συνδεόμαστε με κάποιοα εφαρμογή που θα γραφτει σε VB.NET ; 

    Σαν να ήταν η Access  σε PC  απλα να αλλάξει το connection string;




  •  26-01-2012, 09:13 69023 σε απάντηση της 69020

    Απ: Access - Ανέβασμα σε Server

    Η εφαρμογή που θα χρησιμοποιεί την Access δεν έχει γραφτεί; Τότε θα μπορούσες να γράψεις μία asp.net εφαρμογή που θα χρησιμοποιεί την Access.

    Από όσο ξέρω δεν υπάρχει τρόπος μία desktop εφαρμογή να διαβάζει μία access που θα βρίσκεται σε κάποιον server.

    Επίσης, αν πας σε Sql Server και τους φτιάξεις ένα export από Sql Server σε Access θα τους πειράζει;

    Τάσος Καραγιάννης

    Baby debugging steps...
  •  26-01-2012, 12:49 69026 σε απάντηση της 69023

    Απ: Access - Ανέβασμα σε Server

    Τάσο σ΄ευχαριστώ για τη άμεση απάντηση σου.

    Υποθέτω οτι είναι κολλημένοι με την Access γιατι σε περίπτωση που φύγει κάποιος να μην μείνουν με εργαλεία που δεν γνωρίζουν.Δεν έχουν σχέση με πληροφορική.

    Αυτο που λες για ASP  είχα την εντύπωσει οτι ισχύει και εγώ (οτι για να δουλέψεις με βάση σε server πρέπει να δουλέψεις με ASP), μέχρι που είδα κάτι tutorials για σύνδεση vb.net  και mySQL  και έλεγα μήπως γίνεται και με Αccess.

  •  27-01-2012, 17:07 69040 σε απάντηση της 69026

    Απ: Access - Ανέβασμα σε Server

    CivilSitis:

    Αυτο που λες για ASP  είχα την εντύπωσει οτι ισχύει και εγώ (οτι για να δουλέψεις με βάση σε server πρέπει να δουλέψεις με ASP), μέχρι που είδα κάτι tutorials για σύνδεση vb.net  και mySQL  και έλεγα μήπως γίνεται και με Αccess.

    H mySQL είναι server - τρέχει σε ένα υπολογιστή και επιτρέπει να συνδεθεί κάποιος μέσω TCP/IP χωρίς να την έχει εγκαταστημένη στον υπολογιστή του.

    Από την άλλη μεριά η MS Access δεν έχει server - για να την δει κάποιος πρέπει μπορεί κάποιος να ανοίξει το αρχείο της βάσης (*.mdb αρχείο) που δεν είναι εφικτό σε ένα σενάριο με server στο internet.

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  28-01-2012, 02:46 69051 σε απάντηση της 69040

    Απ: Access - Ανέβασμα σε Server

    Αρα Γιώργο για να καταλάβω.

    Το σενάριο  ανεβάσματος της Access  σε απομακρυσμένο server το ξεχνάω. Μονο σε τοπικο server.

    Θα πρέπει να κοιτάξω για λύση MySQL 

  •  28-01-2012, 10:45 69054 σε απάντηση της 69051

    Απ: Access - Ανέβασμα σε Server

    Υπάρχει λόγος που διαλέγεις MySQL αντί για Sql Server; Τελικά σε τι λύση προσανατολίζεσαι;
    Τάσος Καραγιάννης

    Baby debugging steps...
  •  03-02-2012, 03:39 69112 σε απάντηση της 69054

    Απ: Access - Ανέβασμα σε Server

    Νομίζω δεν θα έχω θέματα άδειας με ΜySQL
  •  03-02-2012, 10:00 69114 σε απάντηση της 69112

    Απ: Access - Ανέβασμα σε Server

    Υπάρχει και η express έκδοση του Sql Server που κατά πάσα πιθανότητα θα σε καλύψει στο θέμα licence. 
    Τάσος Καραγιάννης

    Baby debugging steps...
  •  03-02-2012, 10:59 69115 σε απάντηση της 69112

    Απ: Access - Ανέβασμα σε Server

    Είναι πολύ μεγάλο λάθος να επιλέξεις κάποια βάση "επειδή κάπου την άκουσες". Είσαι σίγουρος ότι η εφαρμογή σου θα δουλέψει σωστά? Γνωρίζεις τις παραξενιές του MySQL όσον αφορά το Unicode και κατ' επέκταση και τα Ελληνικά? Έχεις δει τα εργαλεία που υπάρχουν (ή ΔΕΝ υπάρχουν) για τη διαχείριση της βάσης?  Ποιός θα διαχειρίζεται τη βάση? Θα παίρνει backup?
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems