Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Προτάσεις βιβλίων για Functional / Reactive programming?

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Παναγιώτης Καναβός. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος PALLADIN στις 13-02-2012, 18:09. Υπάρχουν 6 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  13-02-2012, 13:06 69292

    Προτάσεις βιβλίων για Functional / Reactive programming?

    Επί τη ευκαιρία της ομιλίας του Άγγελου για Reactive Extensions, άρχισα να ψάχνω για βιβλία για Functional και Reactive programming. Ποιά έχετε υπόψη σας και ποιά προτείνετε?

    Έχω υπόψη τα παρακάτω:
    • Structure and Interpretation of Computer Programming, των Abelson και Sussman, κλασσικό με την ... κλασσική έννοια της λέξεως. Το πλήρες κείμενο είναι διαθέσιμο ως HTML αλλά και σε mobi format για Kindle.
      Το έχω, το διαβάζω και το προτείνω.
    • Real-World Functional Programming, των Petricek και Skeet, το οποίο εισάγει σταδιακά τις αρχές και τεχνικές του functional programming και τις F# σε όσους ήδη γνωρίζουν C#. Το μεγάλο πλεονέκτημα είναι ότι οι τεχνικές παρουσιάζονται τόσο σε C# όσο και σε F# οπότε μπορεί κάποιος άνετα να αρχίσει να χρησιμοποιεί όσα μαθαίνει στην καθημερινή του δουλειά, ακόμα και αν δεν μπορεί να αρχίσει να γράφει άμεσα σε F#. Συν το ότι έχουμε έκπτωση 36% μέσω της προσφοράς του Manning στα μέλη του DotNetZone!

    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
    Δημοσίευση στην κατηγορία: , ,
  •  13-02-2012, 13:43 69294 σε απάντηση της 69292

    Απ: Προτάσεις βιβλίων για Functional / Reactive programming?

    Για functional γενικά αξίζουν

    Δεν έχει σχέση με την F#, αλλά ωραίο και συνοπτικό όσον αφορά τα ιδιώματα του functional prog (πάει πολύ με το SICP)

    Απαραίτητο. Δομές δεδομένων, implemented purelly. Πραγματικά must read για όσους θέλουν να εμβαθύνουν στον functional
    και αναρωτιούνται πως θα κάνουν π.χ. hashtable χωρίς assignments. Βασισμένο στο βιβλίο, είναι το pure-fun της OCaml και παρόμοιο
    πρέπει να υπάρχει και στην F#

    Στα πρώτα κεφάλαια περιγράφει πράγματα που υπάρχουν λίγο πολύ σε όλες τις functional οπότε υπάρχουν αρκετά
    παραδείγματα "real world" functional programming. Ενδιαφέρον επίσης έχει το πως δουλεύει το type-system και πως
    μπορεί να γίνει περιγραφή "λογικής" με αυτό.


  •  13-02-2012, 14:40 69295 σε απάντηση της 69294

    Re: Απ: Προτάσεις βιβλίων για Functional / Reactive programming?

    Και τα πέντε είναι υπέροχα (από όσα έχω διαβάσει και από όσα μου έχουν πει που έχουν διαβάσει άλλοι). Από καθαρό F# εγώ εκτιμώ το Expert F# 2.0.
    Γενικά για functional μου αρέσει το βιβλίο του Hutton. Haskell μεν, αλλά ανοίγει το μυαλό γενικότερα και είναι και απλό και συνεκτικό. Αυτά που λέτε και οι δυο είναι must. Αν έπρεπε να διαλέξω κάτι για να διαβάσω τις επόμενες μέρες, θα ήθελα το βιβλίο του Okasaki.

    Μια δεκαετία πάντως για καλό διάβασμα θα πρέπει να συμπεριλάβει αυτά Stick out tongueStick out tongue
    Stick out tongueStick out tongueStick out tongue
    Τα έχω συμπεριλάβει στο δικό μου 10ετές resolution. :P Άντε θα βάλω και το βιβλίο του Okasaki!


    https://twitter.com/biboudis
  •  13-02-2012, 15:42 69298 σε απάντηση της 69295

    Απ: Re: Απ: Προτάσεις βιβλίων για Functional / Reactive programming?

    Σχετικά με την λίστα, 

    δεν θέλω να πω μεγάλες κουβέντες, αλλά πιστεύω οτι θα φύγουμε κάποια στιγμή απ' το monadic-madness. Θεωρητικά είναι sound αλλά πρακτικά, συνήθως, περισσότερο περιπλέκει τα πράγματα. Στην Haskell (που τα έφερε στο προσκήνιο) είναι απαραίτητα λόγω pureness και lazyness semantics, εξ ου και το syntactic sugar. Ουσιαστικά, άλλες functional γλώσσες (Ocaml) λειτουργούν εξίσου "functional" χωρίς "monaditis" (χωρίς lazy eval semantics βέβαια), και πράγματα όπως το Maybe τα κάνουν π.χ. με option types.

    Εν ολίγοις, ωραία η λίστα, αλλά σαν guide θα έβγαζα τα τόσα monadic refs και τα lisp machines. 

    Εκτός και αν κάνεις το διδακτορικό σου σε αυτά :)


  •  13-02-2012, 16:06 69300 σε απάντηση της 69298

    Re: Απ: Re: Απ: Προτάσεις βιβλίων για Functional / Reactive programming?

    ΧΑχαχα, μαρέσει το monaditis!!!!!!!

    https://twitter.com/biboudis
  •  13-02-2012, 17:01 69304 σε απάντηση της 69300

    Απ: Re: Απ: Re: Απ: Προτάσεις βιβλίων για Functional / Reactive programming?

    Εδώ πρέπει να απαντήσει ο Μοναδομανής, αλλά δεν τον βλέπω πουθενά. Νίιιικοοοοοο!



    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  13-02-2012, 18:09 69307 σε απάντηση της 69304

    Απ: Re: Απ: Re: Απ: Προτάσεις βιβλίων για Functional / Reactive programming?

    Θα συμφωνήσω με το monadic-madness. 
    Είναι γνωστό ότι υπάρχουν πολλά computational
    abstractions όπως Applicative Functors, Comonads, Arrows etc
    Απλά τα monads βρήκαν στην Haskell το killer application στο ΙΟ.
    (και στην F# το killer app είναι το Async Monad)

    Palladinos Nick
    Software Engineer
    -----------------------
    The limits of my language mean the limits of my world. (Ludwig Wittgenstein)
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems