Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Εκτύπωση DataGridView πάνω απο 1 σελίδες?

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò AlKiS. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Libra Storm στις 13-09-2012, 22:43. Υπάρχουν 19 απαντήσεις.
Σελίδα 2 από 2 (20 εγγραφές)   < 1 2
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  06-09-2012, 15:39 71204 σε απάντηση της 71203

    Απ: Εκτύπωση DataGridView πάνω απο 1 σελίδες?

    Έσβησα το project και το έξανα από την αρχή, βήμα-βήμα.

    Τελικά τα relations ήταν ακριβώς όπως τα είπες, και δεν είχε το σωστό relation από την αρχή. απλώς εγώ είχα μπερδέψει το Order_Detail.Order_ID με το "Order_Detail.ID", και είπα ότι το "Order_Detail.Order_ID" δεν υπάρχει γιατί για κάποιο λόγο δεν το έβλεπα. (ασχολίαστο :Ρ)


    Τώρα δεν μου βγάζει προβλήματα, πατάω το κουμπί, κάνει load μισό δευτερόλεπτο, αλλά όταν τελειώσει δεν δείχνει τίποτα.

    Καμία ιδέα γιατί??


    [Πριν πατήσω το κουμπί:]


    [Μετά αφότου πατηθεί:]



  •  07-09-2012, 18:56 71207 σε απάντηση της 71204

    Απ: Εκτύπωση DataGridView πάνω απο 1 σελίδες?

    Σχεδίασε την εκτύπωσή σου. Κάνε drag and drop πεδία που θέλεις απάνω στο report. Κάνε grouping ανά order id και στα details βάλε πεδία από τα είδη της παραγγελίας.
  •  07-09-2012, 19:21 71209 σε απάντηση της 71207

    Απ: Εκτύπωση DataGridView πάνω απο 1 σελίδες?

    αχά, οκ.

    ευχαριστώ πολύ :)


    Δεν θα το βάλω σαν επιλυμένο ακόμα, διότι θέλω να σιγουρευτώ ότι θα καταφέρω να δείχνω στο crystal report τα ίδια που δείχνω και στο άλλο (και ίσως χρειαστώ βοήθεια και στο πως να βάζω χρώματα ή να αλλάζω font{bold,etc}).

    Δεν μπορώ να κάνω ακόμα καμία ερώτηση αφού δεν έχω δοκιμάσει ακόμα να κάνω κάτι μόνος μου.

    Μόλις παιδευτώ αρκετά, αν χρειαστώ βοήθεια θα κάνω reply, κι αν δεν χρειαστώ θα αλλάξω το thread σε επιλυμένο :)


  •  13-09-2012, 17:50 71232 σε απάντηση της 71209

    Απ: Εκτύπωση DataGridView πάνω απο 1 σελίδες?

    Δυστυχώς δεν είχα και πολύ τύχη με το Report... είμαι αρκετά έξω από τα νερά μου εδώ...

    Έχω σύρει αρκετά πεδία έξω, και είδα ότι υπάρχουν τα "Special Fields" που δουλεύουν μια χαρά:


    όμως υπάρχουν 2 προβλήματα


    1) μου λέει "1/1", ενώ ο κώδικας που μου έγραψες λέει ξεκάθαρα "20" φορές το "Νίκος" με 20 διαφορετικούς Ord_i codes. Τι φταίει??


    2) Εγώ έχω ήδη φτιαγμένο σε datatable αυτό που θέλω να φαίνεται στη φόρμα, και είχες πει ότι αν το άλλαζα σε datatable θα ήταν εύκολο να το δείχνω στο Report.. Πως το κάνω αυτό??


  •  13-09-2012, 22:43 71234 σε απάντηση της 71232

    Απ: Εκτύπωση DataGridView πάνω απο 1 σελίδες?

    1. Το grouping πρέπει να είναι ανά Order_Master.ID - A (το A πάει να πει ascending). Ο πίνακας πρέπει να είναι ο Order_Master και όχι ο detail. Στο group header βάλε τα πεδία code, customer και Dispatch Date και σβήσε το ID, δεν χρειάζεται να το βλέπει ο χρήστης.

    2. Ακολούθησε την ίδια διαδικασία κάνε datatable.WriteXmlSchema αντί γιά Dataset.WriteXmlSchema, παρατήρησε ότι το method setDatasource είναι Overloaded και πέρνα σαν παράμετρο το datatable που θέλεις να δείξεις. 
Σελίδα 2 από 2 (20 εγγραφές)   < 1 2
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems