Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Addition

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò frankie. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος frankie στις 12-10-2012, 00:22. Υπάρχουν 9 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  07-10-2012, 21:04 71365

    Addition

    Καλησπερα

    Εχω ενα προβλημα και χρειαζομαι λιγο βοηθεια.Θελω να προσθεσω δυο μεταβλητες π.χ την  χ+2χ ετσι ωστε να παρω 3χ.Πως πρεπει να την δηλωσω δλδ τι τυπο δεδομενων να χρησιμοποιησω??Σε vb.net.......

    ευχαριστω...

  •  08-10-2012, 23:55 71366 σε απάντηση της 71365

    Απ: Addition

    Καποιος??........κατι??...
  •  09-10-2012, 01:01 71367 σε απάντηση της 71366

    Απ: Addition

    Για μαθηματικές πράξεις integer ή decimal.

  •  09-10-2012, 03:21 71369 σε απάντηση της 71365

    Απ: Addition

    Δώσε λίγα παραπάνω στοιχεία...

    Θέλεις να φτιάξεις function parser - evaluator; Πρόκειται για composite objects για τα οποία θέλεις να ορίσεις μαθηματικές πράξεις (όπως για παράδειγμα μιγαδικοί αριθμοί); Κάνεις λόγο για symbolic calculations - π.χ. (α+β)^2 = α^2 + 2*α*β + β^2; Τι απ' όλ' αυτά έχεις στο μυαλό σου;

    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  09-10-2012, 09:23 71370 σε απάντηση της 71369

    Απ: Addition

    Μάρκο, νομίζω ότι μιλάμε για πολύ βασικά πράγματα. Τί είναι variable, πως προσθέτεις δύο διαφορετικά variables, τί είναι τύπος και τί τύπου είναι το αποτέλεσμα της πρόσθεσης δύο μεταβλητών. Πραγματικά, είναι κάτι που πρέπει να το καταλάβει κανείς διαβάζοντας ή απλά γράφοντας 2-3 γραμμές κώδικα για να δει το αποτέλεσμα. Υποψιάζομαι ότι πρόκειτα για άσκηση σε σχολή και ότι ο frankie δεν δοκίμασε να δει τί συμβαίνει. Frankie, αν έχεις δοκιμάσει κάτι ως τώρα, πες το. 

    Είναι λογικό πάντως το ότι δεν υπήρξε καμμία απάντηση νωρίτερα. Αν η ερώτησ είναι τόσο βασική όσο νομίζω, λίγο διάβασμα θα ξεκαθαρίσει την κατάσταση και μία απλή δοκιμή. Επιπλέον, ερωτήσεις που εμφανώς αφορούν ασκήσεις σε σχολή δεν προσελκύουν απαντήσεις.

    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  10-10-2012, 00:25 71374 σε απάντηση της 71370

    Απ: Addition

    Καλησπερα....

    Ναι ειναι πολυ βασικα και ναι ειμαι αρχαριος.Εξηγω λοιπον.

    Οταν κανω καποια εισαγωγη δεδομενων καταχωρουνται καποιες τιμες στην διευθυνση της μνημης...π.χ dim x as integer εστω 1 δηλωνω ενα ακεραιο που εχει την τιμη 1,σωστα?Αν κανω το ιδιο με το y(παλι ακεραιο εστω 2) και τους προσθεσω θα παρω 3,σωστα??

    Εγω θελω να προσθεω τον χ με τον εαυτο του και να μην παρω αριθμητικη τιμη δλδ 2 στην προκειμενη περιπτωση, αλλα 2χ...ουσιαστικα αυτο μοιαζει με αθροισμα string αλλα τα strings δεν αθροιζονται ετσι(απο οτι εχω καταλαβει)

     

    Αυτο με int,double,float δεν μπορω να το κανω με string παλι δεν μπορω....μπορω να φιαξω καποιο class η structure  η τελος παντων κατι αλλο που δεν το ξερω??...Αυτο ρωταω αν εχει καποιος μια ιδεα....μια κατευθυνση,κατι......

     

  •  10-10-2012, 08:46 71377 σε απάντηση της 71374

    Απ: Addition

    frankie:

    Εγω θελω να προσθεω τον χ με τον εαυτο του και να μην παρω αριθμητικη τιμη δλδ 2 στην προκειμενη περιπτωση, αλλα 2χ...ουσιαστικα αυτο μοιαζει με αθροισμα string αλλα τα strings δεν αθροιζονται ετσι(απο οτι εχω καταλαβει)

    ... άρα μιλάμε για την τρίτη περίπτωση (symbolic calculations). Το εγχείρημα δεν είναι καθόλου... αρχάριο! Γενικά δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος για κάτι τέτοιο. Προτού το επιχειρήσεις θα πρέπει να γίνεις πολύ καλός και στον προγραμματισμό και στη μαθηματική ανάλυση. Για να καταλάβεις τι εννοώ, δώσε στο Google μια αναζήτηση της μορφής "symbolic integration" ή "symbolic function integration" και δες τι θα σου φέρει. Εδώ, βέβαια, πάμε κατευθείαν στα βαθιά. Μπορείς να ξεκινήσεις από κάτι πιο απλό, όπως η παραγοντοποίηση, ο πολλαπλασιασμός πολυωνύμων ή διαίρεση πολυωνύμων. Θα δεις ότι ακόμα και για μία μεταβλητή η προσέγγιση δεν είναι απλή. Πάντως αν θέλεις να δεις τι "παίζει" χωρίς να πληρώσεις, μπορείς να ρίξεις μια ματιά στη SymPy (sympy.org).

    Μπορεί κάπου να σε έχασα και είναι πολύ απλό να σου πω ότι για να κάνεις αυτό που ζητάς τα βήματα είναι:

    1. Ελέγχω αν το πρώτο input string είναι "x".
    2. Ελέγχω αν το δεύτερο input string είναι πάλι "x".
    3. Τυπώνω το "2*x".
    Αλλά κάποια στιγμή θα θελήσεις να εισάγεις "2*x" ή να πολλαπλασιάσεις το "x" με το "x^2+5". Καταλαβαίνεις, λοιπόν, που πάει η βαλίτσα...

    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  10-10-2012, 14:21 71383 σε απάντηση της 71377

    Απ: Addition

    Markos:
    frankie:

    Εγω θελω να προσθεω τον χ με τον εαυτο του και να μην παρω αριθμητικη τιμη δλδ 2 στην προκειμενη περιπτωση, αλλα 2χ...ουσιαστικα αυτο μοιαζει με αθροισμα string αλλα τα strings δεν αθροιζονται ετσι(απο οτι εχω καταλαβει)

    ... άρα μιλάμε για την τρίτη περίπτωση (symbolic calculations). Το εγχείρημα δεν είναι καθόλου... αρχάριο! Γενικά δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος για κάτι τέτοιο. Προτού το επιχειρήσεις θα πρέπει να γίνεις πολύ καλός και στον προγραμματισμό και στη μαθηματική ανάλυση. Για να καταλάβεις τι εννοώ, δώσε στο Google μια αναζήτηση της μορφής "symbolic integration" ή "symbolic function integration" και δες τι θα σου φέρει. Εδώ, βέβαια, πάμε κατευθείαν στα βαθιά. Μπορείς να ξεκινήσεις από κάτι πιο απλό, όπως η παραγοντοποίηση, ο πολλαπλασιασμός πολυωνύμων ή διαίρεση πολυωνύμων. Θα δεις ότι ακόμα και για μία μεταβλητή η προσέγγιση δεν είναι απλή. Πάντως αν θέλεις να δεις τι "παίζει" χωρίς να πληρώσεις, μπορείς να ρίξεις μια ματιά στη SymPy (sympy.org).

    Μπορεί κάπου να σε έχασα και είναι πολύ απλό να σου πω ότι για να κάνεις αυτό που ζητάς τα βήματα είναι:

    1. Ελέγχω αν το πρώτο input string είναι "x".
    2. Ελέγχω αν το δεύτερο input string είναι πάλι "x".
    3. Τυπώνω το "2*x".

    Αλλά κάποια στιγμή θα θελήσεις να εισάγεις "2*x" ή να πολλαπλασιάσεις το "x" με το "x^2+5". Καταλαβαίνεις, λοιπόν, που πάει η βαλίτσα...

     

    Επεσες διανα Μαρκο .Κοιταξα αυτο που μου εστειλες αλλα αυτο σημαινει οτι το γυριζω σε Python(αν καταλαβα καλα).Ο κωδικας σε python μπορει να ενσωματωθει σε vb.net?Η απλα μαθαινω python και αλλαζω περιβαλλον προγραμματιμου??

    Κοιτα μεχρι τωρα εχω καταφερει να σχηματιζω συναρησεις φ(χ) και να βρισκω την παραγωγο της φ'(χ) αλλα σε καποιο σημειο χ0 και μονο.......θετοντας ενα ελαχιστο δχ...ομως εγω χρειαζομαι γενικτερα την παραγωγο της συναρτησης και αφου την εχω να θετω διαφορες τιμες.....(μελετη συναρτησης) αλλα αυτο σημαινει οτι χρειαζεται να γινονται πραξεις......

     Σ ευχαριστω πολυ !!

  •  10-10-2012, 18:02 71387 σε απάντηση της 71383

    Απ: Addition

    Δεν είναι θέμα γλώσσας προγραμματισμού, ούτε χρειάζεται να γυρίσεις σε python. Απλά το συγκεκριμένο project είναι γραμμένο σε python. Υπάρχουν και άλλες βιβλιοθήκες, λιγότερο (έως πολύ λιγότερο) πλήρεις, γραμμένες σε C++. Σου πρότεινα το SymPy επειδή είναι project ανοικτού κώδικα και μπορείς να μελετήσεις τις ιδέες πάνω στις οποίες βασίζεται η υλοποίηση. Το "πως" γίνεται είναι πολύ πιο χρήσιμο από το σε "ποια" γλώσσα γίνεται. Από εκεί και πέρα η απόφαση είναι δική σου.

    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  12-10-2012, 00:22 71399 σε απάντηση της 71387

    Απ: Addition

    Μαρκο εχεις δικιο το <<πως>> ειναι και το πιο σημαντικο οσο αναφορα την κατανοηση του πως δουλευει κατι.Το οτι εναι open source δινει ενα πλεονεκτημα στη προκειμενη περιπτωση...

    Σ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems