Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

[VB] Η γλώσσα αλλάζει σε Ελληνικά μόνη της μέσα στο πρόγραμμα

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò AlKiS. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος AlKiS στις 25-03-2013, 18:47. Υπάρχουν 14 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  18-03-2013, 21:15 72342

    [VB] Η γλώσσα αλλάζει σε Ελληνικά μόνη της μέσα στο πρόγραμμα

    Καλησπέρα,

    Κάτι ασυνήθιστα περίεργο συμβαίνει τις τελευταίες μέρες..


    Κάθε φορά που κάνω debug, σε κάποιες φόρμες (ενώ οι προηγούμενες φόρμες αρχίζουν κανονικά με αγγλικά) η γλώσσα που γράφεται στο textbox αλλάζει μόνη της σε Ελληνικά.  Ακόμα κιαν το αλλάξω σε αγγλικά (όταν με αφήνει, διότι μερικές φορές, όσο κιαν πατήσω alt+shift ή επιλέξω "English" από το taskbar έχοντας προηγουμένως focus στο textbox, δεν θα αλλάξει σε αγγλικά - είναι Απίστευτο!), την επόμενη φορά που θα εμφανιστεί η φόρμα, άντε πάλι ελληνικά στο κείμενο του textbox! 

    Με έχει εκνευρίσει τόσο πολύ το γεγονός, που έβγαλα προσωρινά την ελληνική γλώσσα από τα windows. (όμως καλώς ή κακώς είναι απαραίτητη, οπότε πρέπει να βρω άλλη λύση)


    Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει?

    Είδα ότι ένα από τα properties της φόρμας είναι και το "Language" το οποίο έχει προεπιλογή το "Default". Το άλλαξα σε "English (United Kingdom)" αλλά και πάλι τίποτα! ανένδοτο.. Ελληνικά και πάλι Ελληνικά αυτό. (Δόθηκε εξήγηση γι αυτό παρακάτω)


    Τι να κάνω??


    (Επιπλέον Πληροφορίες:

    Έχω (αυθεντικά) Windows 7 Ultimate, Αγγλικά, SP1, όλα τα updates (αρχικά δεν είχε καν την ελληνική γλώσσα πληκτρολογίου, πήγα εγώ και την πρόσθεσα)

    Ρυθμίσεις που υπάρχουν στο Control Panel -> "Region and Language"

    Tab: Formats: -Format: "English (United Kingdom)"

    Tab: Location: -Current Location: "United Kingdom"

    Tab: Keyboards and Languages: -Default Input Language: "English (United Kingdom)"

    Tab: Administrative: -Language for non-Unicode Programs (System Locale): "Greek (Greece)" [Αυτό το έχω ελληνικά διότι αλλιώς τα non-unicode κείμενα γραμμένα ελληνικά, φαίνονται αλαμπουρνέζικα.] )


  •  19-03-2013, 13:23 72348 σε απάντηση της 72342

    Απ: [VB] Η γλώσσα αλλάζει σε Ελληνικά μόνη της μέσα στο πρόγραμμα

    Τί εννοείς "αλλάζει η γλώσσα"? Αλλάζει το keyboard, αλλάζει η γλώσσα των μηνυμάτων ή των resources, αλλάζει η γλώσσα με την οποία γίνονται οι μετατροπές από string σε date/decimal και το αντίστροφο? 

    Όσο για το κόλλημα, μήπως έβαλες κανένα keyboard handler που εμποδίζει την αλλαγή της γλώσσας?

    Η γλώσσα δεν αλλάζει μόνη της και οι κανόνες είναι πολύ συγκεκριμένοι. Κάθε απόπειρα να τους παραβείς απλά θα μπερδέψει κι εσένα και το χρήστη. 
    • Η κάθε εφαρμογή θυμάται τις ρυθμίσεις του πληκτρολογίου που είχε τελευταία φορά. Έτσι, αν τελευταία φορά είχες ελληνικό πληκτρολόγιο και γυρίσεις σε μία άλλη εφαρμογή στην οποία γράψεις αγγλικά, όταν γυρίσεις στην αρχική εφαρμογή, πάλι ελληνικά θα έχεις
    • Η γλώσσα του UI και των μηνυμάτων επηρεάζεται από το Thread.CurrentUICulture το οποίο παίρνει αρχική τιμή από τη γλώσσα του λειτουργικού, ΟΧΙ το System Locale. Αν έχεις ελληνικά Windows, τα μηνύματα θα εμφανίζονται στα ελληνικά. Αυτό όμως δεν επηρεάζει το πληκτρολόγιο. Σε λειτουργικά Vista και μετά, ανάλογα με την έκδοση, μπορείς να αλλάξεις τη γλώσσα του UI από το Display Language tab του "Regional Settings". 
      Η γλώσσα του UI επίσης ΔΕΝ επηρεάζει τη γλώσσα που χρησιμοποιείται στις μετατροπές.
    • Η γλώσσα που χρησιμοποιείται στις μετατροπές ρυθμίζεται από το Thread.CurrentCulture και επηρεάζεται από το System Locale.
    Η επιλογή της γλώσσας που βλέπεις στις φόρμες χρησιμοποιείται όταν θέλεις να κάνεις localization της φόρμας σου, να φτιάξεις δηλαδή διαφορετική οθόνη για ελληνικά και διαφορετική για τα αγγλικά. Το ποιά φόρμα θα εμφανιστεί επηρεάζεται από τη γλώσσα του UI. Αλλάζοντας τη γλώσσα της φόρμας απλά δημιουργείς άλλη μία φόρμα, στη νέα γλώσσα.

    Υποθέτω ότι "γλώσσα" εννοείς τη γλώσσα του πληκτρολογίου, εφόσον μιλάς για Alt+Shift. Ή έχεις βάλει κάποιο event handler στο KeyUp/KeyDown/KeyPress που δημιουργεί πρόβλημα, ή έχεις κάποιο άσχετο utility το οποίο δημιουργεί πρόβλημα στην εφαρμογή σου. Αλήθεια, σε τί έκδοση του λειτουργικού εμφανίζεται το πρόβλημα και τί Service Pack υπάρχει? Θυμάμαι κάποιες περιπτώσεις σε XP που το Alt+Shift "κόλλαγε" στον Internet Explorer, αλλά από τότε έχουν περάσει αιώνες.

    Δεν έχει νόημα να πειράζεις γλώσσες και settings γιατί δεν υπάρχει καμμία ιδιαίτερη απαίτηση για να δουλέψεις με πολλές γλώσσες στο .NET ή στα Windows. 

    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  19-03-2013, 13:49 72350 σε απάντηση της 72348

    Απ: [VB] Η γλώσσα αλλάζει σε Ελληνικά μόνη της μέσα στο πρόγραμμα

    Το θέμα είναι ότι δεν άλλαξα τίποτα, δεν πείραξα τίποτα (ή τουλάχιστον δεν θυμάμαι να έχω κάνει κάτι)... έτσι ξαφνικά έγινε κάποια στιγμή τις τελευταίες μέρες.


    Έχω (αυθεντικά) Windows 7 Ultimate, Αγγλικά, SP1, όλα τα updates (αρχικά δεν είχε καν την ελληνική γλώσσα πληκτρολογίου, πήγα εγώ και την πρόσθεσα)

    Ρυθμίσεις που υπάρχουν στο Control Panel -> "Region and Language"

    Tab: Formats: -Format: "English (United Kingdom)"

    Tab: Location: -Current Location: "United Kingdom"

    Tab: Keyboards and Languages: -Default Input Language: "English (United Kingdom)"

    Tab: Administrative: -Language for non-Unicode Programs (System Locale): "Greek (Greece)" [Αυτό το έχω ελληνικά διότι αλλιώς τα non-unicode κείμενα γραμμένα ελληνικά, φαίνονται αλαμπουρνέζικα.]


    Για να εξηγήσω καλύτερα το τι γίνεται: Το πρόβλημα είναι ότι ενώ οι προηγούμενες φόρμες αρχίζουν κανονικά με αγγλικά κάθε φορά που τρέχει το πρόγραμμα, μόλις ανοίξω τη συγκεκριμένη, η γλώσσα που γράφεται στο textbox είναι ελληνικά. Ακόμα κιαν το αλλάξω σε αγγλικά (όταν με αφήνει, διότι μερικές φορές, όσο κιαν πατήσω alt+shift ή επιλέξω "English" από το taskbar έχοντας προηγουμένως focus στο textbox, δεν θα αλλάξει σε αγγλικά), την επόμενη φορά που θα εμφανιστεί η φόρμα, άντε πάλι ελληνικά στο κείμενο του textbox!

    Επίσης, το εν λόγω textbox ΔΕΝ έχει γραμμένο καθόλου κώδικα για κανένα event του! Από επέκταση, δεν έχει ούτε σε KeyUp/KeyDown/KeyPress.

    Επιπλέον, η μόνη αναφορά που γίνεται στο textbox αυτό από άλλα controls είναι η εξής: txtInput.Text = "Kapoio String"

    όπου το ("Kapoio String") είναι διαφορετικό σε κάθε αναφορά. Αλλά τίποτα από αυτά δεν δικαιολογούν την συμπεριφορά αυτή του textbox ως προς την συνεχή αλλαγή της γλώσσας εγγραφής σε ελληνικά.


    Καταλαβαίνετε τώρα γιατί είμαι τόσο μπερδεμένος με αυτό το θέμα? Είναι άκυρο εντελώς!



  •  19-03-2013, 13:59 72351 σε απάντηση της 72350

    Απ: [VB] Η γλώσσα αλλάζει σε Ελληνικά μόνη της μέσα στο πρόγραμμα

    Άρα αυτό που "κολλάει" είναι η γλώσσα του πληκτρολογίου.

    Μήπως έχεις βάλει handler στο control που περιέχει το textbox ή τη φόρμα? Μήπως περιέχεται κανένα άλλο control το οποίο πιάνει τα keyboard events? Από τη στιγμή που λες ότι το πρόβλημα εμφανίζεται μόνο μέσα στη συγκεκριμένη φόρμα, εκεί θα πρέπει να κοιτάξεις. 

    Μήπως υπάρχει κώδικας άλλου ή κάποιο third party control το οποίο "καρφώνει" το πληκτρολόγιο?

    Μπορείς να απομονώσεις τη φόρμα σε ένα ξεχωριστό project για να δεις αν επαναλαμβάνεται η συμπεριφορά? Το άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να αρχίσεις να απενεργοποιείς κομμάτια κώδικα και να κάνεις disable controls μέχρι να δεις ποιό κομμάτι κάνει τη ζημιά.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  19-03-2013, 14:04 72352 σε απάντηση της 72351

    Απ: [VB] Η γλώσσα αλλάζει σε Ελληνικά μόνη της μέσα στο πρόγραμμα

    Σωστό αυτό!

    Θα αρχίσω με την απομόνοση της φόρμας σε νέο Project και μετά θα κάνω το trial and error.

    Θα κάνω edit το post αυτό όταν τελειώσω με αυτά τα βήματα


    Ευχαριστώ :)


    Edit:

    Βρήκα το πρόβλημα με trial and error.

    Στο (MyBase.Load) της φόρμας που προκαλεί το πρόβλημα έχω τον εξής κώδικα:

    1
     
    rtfX_N.LoadFile(strPictures & "Sx.rtf")

    το αρχείο αυτό που φορτώνεται στο RichTextBox με όνομα rtfX_N Περιέχει μέσα του μια μαθηματική πράξη Σ(x) που σημαίνει Sum(x). Το "Σ" όμως είναι ελληνικό.

    Κοίτα τώρα το αξιοπερίεργο. ΜΕΤΑ από τη σειρά αυτή, κάνω load σε άλλο textbox αγγλικό κείμενο. άρα το τελευταίο που γίνεται είναι καθαρά αγγλικό.


    Αν αφότου γίνουν τα load αυτά, πάω να γράψω σε οποιαδήποτε φόρμα του προγράμματος, έχει αλλάξει η εισαγωγή κειμένου σε ελληνικά. Σε όλες τις φόρμες, άσχετα αν άνοιξαν πριν ή μετά από την εισαγωγή.


    Πως μπορώ λοιπόν να επαναφέρω την αγγλική γλώσσα ως εισαγωγή κειμένου σε όλες τις φόρμες? Φαντάζομαι θα είναι κάτι του τύπου:

    1
    2
    3
     
                For Each frm In My.Application.OpenForms
                    DirectCast(frm, Form).Κάτι
                Next()


    Αλλά τι ακριβώς βάζω μετά την τελεία?? δεν υπάρχει επιλογή "InputLanguage" ή τίποτα παρόμοιο...


    [Για όποιον θελήσει να προσπαθήσει να με βοηθήσει, αλλά δεν κατάλαβε: Το πρόβλημα μπορεί να αναπαραχθεί ως εξής:

    1)Σε μια οποιαδήποτε φόρμα βάζουμε ένα RichTextBox και ένα Textbox.

    2) Κατεβάζουμε αυτό το RTF αρχείο.

    3) Βάζουμε κώδικα στο .Load της φόρμας να κάνει RichTextBox.LoadFile(ΤοΠαραπάνωΑρχείοRtf)

    Η γλώσσα εγγραφής κειμένου έχει αλλάξει τώρα σε ελληνικά! Πως το κάνω ξανά αγγλικά μέσα από το πρόγραμμα?]


  •  19-03-2013, 20:12 72353 σε απάντηση της 72352

    Απ: [VB] Η γλώσσα αλλάζει σε Ελληνικά μόνη της μέσα στο πρόγραμμα

    Μήπως εμφανίζεις φόρμες σε νέο thread?
    Τo Thread.CurrentUICulture μπορεί να είναι διαφορετικό από του thread της Main.
  •  19-03-2013, 20:23 72354 σε απάντηση της 72353

    Απ: [VB] Η γλώσσα αλλάζει σε Ελληνικά μόνη της μέσα στο πρόγραμμα

    hmm.. δεν νομίζω. γράφω αυτό:

    1
    2
     
    Dim LeastSquareMethodForm As New frmLeastSquareMethod
    LeastSquareMethodForm.Show()

    Το οποίο αν και κάνει instantiation, δεν νομίζω ότι αρκεί για να είναι σε διαφορετικό thread.

    Εκτός αυτού, νομίζω ότι αν ήταν αυτό τότε όταν άλλαζε η γλώσσα, θα άλλαζε μόνο στις φόρμες που είναι στο νέο thread, και όχι σε όλες τις φόρμες


  •  23-03-2013, 14:42 72362 σε απάντηση της 72354

    Απ: [VB] Η γλώσσα αλλάζει σε Ελληνικά μόνη της μέσα στο πρόγραμμα

    Έχει κανείς ιδέα ως προς το πως να ξεπεραστεί το παραπάνω πρόβλημα?
  •  25-03-2013, 12:00 72367 σε απάντηση της 72362

    Απ: [VB] Η γλώσσα αλλάζει σε Ελληνικά μόνη της μέσα στο πρόγραμμα

    Το πρόβλημα αφορά το μηχάνημα σου και μόνο, όχι το λειτουργικό ή το .NET. Δεν πρόκειται να βρεις λύση με κώδικα, σε κάτι που συμβαίνει μόνο σε σένα. Μόνο αν έχεις δημιουργήσει εσύ το πρόβλημα, με κάποιο περίεργο event handler, μπορείς να το λύσεις. Εδώ που τα λέμε, ο event handler που έχεις δώσει σε άλλη ερώτηση είναι τόσο μεγάλος και περίεργος που με κάνει να αναρωτιέμαι.

    Βεβαιώσου καταρχήν ότι δεν υπάρχει κάποιο περίεργο utility που δημιουργεί προβλήματα. Σε μία πρόσφατη ερώτηση στο Autoexec, κάποιος είχε παρόμοιο πρόβλημα για το οποίο έφταιγε το .... PDF Ready που βάζει στα laptop της η HP. Στην ανάγκη, φτιάξε ένα καθαρό VM και δοκίμασε εκεί την εφαρμογή σου. 

    Αν το πρόβλημα παραμένει, απομόνωσε τον κώδικα σου. Άσε μόνο τα κομμάτια που αφορούν τη φόρμα και άρχισε να κόβεις τμήματα και να τα ελέγχεις στο VM μέχρι να δεις τί απ' όλα φταίει.

    Σκέψου το απλούστατο - δεν μπορεί τόσα χρόνια να μην είχε κανείς πρόβλημα και να είσαι ο πρώτος που το βρήκε.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  25-03-2013, 12:33 72368 σε απάντηση της 72367

    Απ: [VB] Η γλώσσα αλλάζει σε Ελληνικά μόνη της μέσα στο πρόγραμμα

    Παναγιώτης Καναβός:
    Το πρόβλημα αφορά το μηχάνημα σου και μόνο, όχι το λειτουργικό ή το .NET. Δεν πρόκειται να βρεις λύση με κώδικα, σε κάτι που συμβαίνει μόνο σε σένα. Μόνο αν έχεις δημιουργήσει εσύ το πρόβλημα, με κάποιο περίεργο event handler, μπορείς να το λύσεις. Εδώ που τα λέμε, ο event handler που έχεις δώσει σε άλλη ερώτηση είναι τόσο μεγάλος και περίεργος που με κάνει να αναρωτιέμαι.

    Βεβαιώσου καταρχήν ότι δεν υπάρχει κάποιο περίεργο utility που δημιουργεί προβλήματα. Σε μία πρόσφατη ερώτηση στο Autoexec, κάποιος είχε παρόμοιο πρόβλημα για το οποίο έφταιγε το .... PDF Ready που βάζει στα laptop της η HP. Στην ανάγκη, φτιάξε ένα καθαρό VM και δοκίμασε εκεί την εφαρμογή σου. 

    Αν το πρόβλημα παραμένει, απομόνωσε τον κώδικα σου. Άσε μόνο τα κομμάτια που αφορούν τη φόρμα και άρχισε να κόβεις τμήματα και να τα ελέγχεις στο VM μέχρι να δεις τί απ' όλα φταίει.

    Σκέψου το απλούστατο - δεν μπορεί τόσα χρόνια να μην είχε κανείς πρόβλημα και να είσαι ο πρώτος που το βρήκε.

    Η απάντηση αυτή είναι άκυρη.. Στην καλύτερη περίπτωση μπορεί να αναφέρεται στο πρώτο post του thread, αλλά από εκεί μέχρι εδώ έχω βρει που ακριβώς δημιουργείται το πρόβλημα και κάτω από ποιες προϋποθέσεις.

    Από επέκταση λοιπόν, έχω ήδη απομονώσει τα κομμάτια του κώδικα, προφανώς ξέρω ότι δεν γίνεται να μην είχε κανείς άλλος το πρόβλημα αυτό σε άλλη περίπτωση, γνωρίζω (και έχω αναφέρει παραπάνω) ότι δεν είναι από utility ούτε από handler, και εξηγώ παραπάνω πως ακριβώς συμβαίνει το πρόβλημα (και άρα πως μπορεί κάποιος να το αναπαράγει διότι δεν συμβαίνει μόνο σε μένα).

    Όλες οι πληροφορίες είναι στο προηγούμενο post αυτού του thread. Είμαι σίγουρος ότι όποιος ακολουθήσει τα 3 βήματα που αναφέρω, θα του αλλάξει η γλώσσα εγγραφής κειμένου σε ελληνικά (δεδομένου ότι έχει την γλώσσα εγκατεστημένη στο σύστημά του). Το θέμα είναι, πως την αλλάζω πίσω?


    Btw.. με προβλημάτισε όμως κάτι άλλο που είπες... μπορείς σε παρακαλώ να μου δώσεις Link στο post που αναφέρεσαι σε αυτή σου τη φράση "ο event handler που έχεις δώσει σε άλλη ερώτηση είναι τόσο μεγάλος και περίεργος που με κάνει να αναρωτιέμαι"?

    Ελπίζω να είναι κάτι παλιό, διότι θέλω να ελπίζω ότι κάτι έχω μάθει μέχρι τώρα..


    Ευχαριστώ.


  •  25-03-2013, 16:23 72369 σε απάντηση της 72362

    Απ: [VB] Η γλώσσα αλλάζει σε Ελληνικά μόνη της μέσα στο πρόγραμμα

    To   rtf  εσύ το έφτιαξες; Είναι λίγο παράξενο το ότι είναι  44 kb και να δείχνει μόνο τόσο μικρό τυπο. Γιά δοκίμασε να το σώσεις με το method Savefile του richtextbox με file type RichText και μετά ξαναφόρτωσε το και δες αν σου αλλάζει την γλώσσα.

    Επίσης μου κάνει εντύπωση ότι δεν ανοίγει από το wordpad (δείχνει κενό. Μόλις τελείωσει το install του 2012 θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω.
  •  25-03-2013, 16:57 72370 σε απάντηση της 72369

    Απ: [VB] Η γλώσσα αλλάζει σε Ελληνικά μόνη της μέσα στο πρόγραμμα

    Libra Storm:
    To   rtf  εσύ το έφτιαξες; Είναι λίγο παράξενο το ότι είναι  44 kb και να δείχνει μόνο τόσο μικρό τυπο.

    Ναι, εγώ το έκανα με το Microsoft Office 2012 στο οποίο έχω βάλει και το Microsoft Mathematics Add-In (http://www.microsoft.com/en-GB/download/details.aspx?id=17786)

    Μετά πάτησα Save As και διάλεξα rtf.

    Βλέποντας όμως το μέγεθος του αρχείου που έγινε save απο το SaveFile του RichTextBox (μόλις 4ΚΒ), κι εμένα μου φαίνεται πολύ παράξενο το μέγεθος του αρχικού αρχείου.

    Τελικά, ανοίγοντας το νέο αρχείο, είδα ότι η συνάρτηση είναι αποθηκευμένη ως εικόνα μέσα στο νέο RichTextFormat αρχείο. άρα είναι μικρότερη διότι δεν είναι editable ποια.

    Αυτό μου έδωσε μια ιδέα όμως. μπορώ να πάρω εικόνες και να χρησιμοποιήσω εικόνες αντί για κείμενο. Αν και θα ήταν τέλεια να υπήρχε τρόπος να υποστηρίζονται όλα από ένα είδος textbox, διότι τώρα η μορφοποίηση χαλάει τελείως, οπότε δεν μπορώ να συνεχίσω τον τύπο στο ίδιο το RichTextBox. πρέπει να κάνω labels κτλ επιπλέον για να βγει σωστά.. κρίμα..

    Το αποτέλεσμα που υπάρχει στην παρακάτω φωτογραφία δεξιά (αφότου τρέξει το πρόγραμμα), μπορεί να υποστηριχθεί από κάτι στο Design ώστε να μην χρειάζεται να βάζω π.χ. 4 labels για μια απλή διαίρεση, ή 1 RichTextBox και 1 Label για μια απλή Πράξη Sum?


    Libra Storm:
    Γιά δοκίμασε να το σώσεις με το method Savefile του richtextbox με file type RichText και μετά ξαναφόρτωσε το και δες αν σου αλλάζει την γλώσσα.

    Εκτός του ότι το μέγεθος έγινε 11 φορές μικρότερο, κάνοντας load το καινούργιο αρχείο που δημιουργήθηκε από το RichTextBox, δεν αλλάζει πια η γλώσσα σε ελληνικά! :)


    Libra Storm:
    Επίσης μου κάνει εντύπωση ότι δεν ανοίγει από το wordpad (δείχνει κενό. Μόλις τελείωσει το install του 2012 θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω.
    Εμένα πάλι μου ανοίγει κανονικά σε wordpad. Ίσως θέλει κάποιο update των windows που δεν έχει γίνει? Εγώ έχω windows7 με όλα τα updates πάντως, και το wordpad το διαβάζει κανονικά

    Περίεργο που το ίδιο αρχείο, μόλις σωθεί από το RichTextBox δεν προκαλεί πια πρόβλημα.
    Όπως και νάχει, το πρόβλημα διορθώθηκε :) Άρα θα αλλάξω την κατάσταση του thread σε επιλυμένο.
    Όμως το ερώτημά μου παραμένει.. άραγε υπάρχει τρόπος να αλλάξουμε προγραμματιστικά την γλώσσα κειμένου? κι αν ναι, πως?

  •  25-03-2013, 17:40 72371 σε απάντηση της 72370

    Απ: [VB] Η γλώσσα αλλάζει σε Ελληνικά μόνη της μέσα στο πρόγραμμα

    Κρίμα που δεν έχω ασχοληθεί με την μορφοποίηση μαθηματικού κειμένου, δεν έχω το office, ίσως έχει κάποιον τρόπο να σωζεις το κέιμενο σε rtf και να επαναφέρει την γλώσσα, σε αυτή που ήταν. 

    Γιά κοίτα στο Application class, έχει κάποιο property InputLanguage λέγεται αν θυμάμαι καλά...
  •  25-03-2013, 18:00 72372 σε απάντηση της 72370

    Απ: [VB] Η γλώσσα αλλάζει σε Ελληνικά μόνη της μέσα στο πρόγραμμα

    Application.CurrentInputLanguage = InputLanguage.InstalledInputLanguages(0) ' πάρε το index με κάποιο function.
  •  25-03-2013, 18:47 72373 σε απάντηση της 72372

    Απ: [VB] Η γλώσσα αλλάζει σε Ελληνικά μόνη της μέσα στο πρόγραμμα

    Δουλεύει άψογα!

    Ευχαριστώ πολύ :D :D :D :D


Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems