Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

LinkButton στον IE δεν λειτουργεί

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò anthou. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος anthou στις 13-10-2014, 19:05. Υπάρχουν 9 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  01-09-2014, 19:13 75659

    LinkButton στον IE δεν λειτουργεί

    Καλησπέρα 

    Στην εφαρμογή έχω LinkButton,  αν και στους λοιπούς Browser λειτουργεί κανονικά στον ΙΕ δεν ανταποκρίνεται

    Υπάρχει κάποια λύση στο πρόβλημα αυτό 

  •  02-09-2014, 13:32 75661 σε απάντηση της 75659

    Απ: LinkButton στον IE δεν λειτουργεί

    Λογικά θα υπάρχει κάποιο JavaScript error, το οποίο μπορείς να δεις στο console (πατάς F12, στο 2ο tab). Από εκεί ίσως να μπορέσεις να καταλάβεις τι φταίει. Διαφορετικά, πόσταρε μας το error, καθώς κ κάποιο κομμάτι κώδικα που να είναι σχετικό, ποια έκδοση ΙΕ, αν τρέχει σε διαφορετικό document mode.


    Τάσος Καραγιάννης

    Baby debugging steps...
  •  03-09-2014, 09:40 75662 σε απάντηση της 75661

    Απ: LinkButton στον IE δεν λειτουργεί

    Αυτό έχω διαπιστώσει ότι το πρόβλημα είναι ο κώδικας σε javascript που έχω για να εμφανίζει τον χάρτη στην σελίδα μου Αυτό κολλά όλη την εφαρμογή και βγάζει ενα μήνυμα λάθους σε μια σελίδα browserlink (?? άγνωστη )   στο σημείο : throw new Error("Syntax error, unrecognized expression: "+a) και δεν με αφήνει να κάνω log in γενικά δεν λειτουργεί το site

    Με τους άλλους browser  δεν έχω πρόβλημα

      <script type="text/javascript">

             var map;

             $(document).ready(function () {

                 prettyPrint();

                 map = new GMaps({

                     div: '#map',

                     zoom: 17,

                     lat: χχ.931234,

                     lng: χχ.628180

                 });

                 map.addMarker({

                     lat: χχ.932191,

                     lng: χχ.628180,

                     title: 'Marker with InfoWindow',

                     infoWindow: {

                         content: '<p>*     * <BR></p>'

                     }

                 });

             });

      </script> 

    Τι λάθος υπάρχει και δημιιουργεί τετοιο πρόβλημα στον ΙΕ

     

  •  05-10-2014, 11:54 75740 σε απάντηση της 75659

    Απ: LinkButton στον IE δεν λειτουργεί

    Το πρόβλημα με τον ΙΕ συνεχίζεται


        Protected Sub LinkButton1_Click(sender As Object, e As EventArgs) Handles LinkButton1.Click

            Response.Redirect("webform150.aspx")

        End Sub

    Μήνυμα που βγάζει είναι :

    Γραμμή: 1

    Σφάλμα: Το '__doPostBack' δεν έχει οριστεί

    Γιατί γίνεται αυτό μόνο στον ΙΕ και όχι στους άλλους   Browser

    Έχω κάνει κάποιο λάθος ; Θα πρέπει να δηλώσω  στις ιδιότητες του LinkButton1 κάτι η μήπως στο site ;;;;

     

    Μπορεί κάποιος να βοηθήσει ;  

     

  •  05-10-2014, 23:03 75742 σε απάντηση της 75740

    Απ: LinkButton στον IE δεν λειτουργεί

    Χωρίς τον κώδικα της aspx σελίδας όπου ορίζεις το LinkButton ... όχι, ούτε καν να μαντέψουμε. Το σίγουρο είναι ότι το LinkButton δουλεύει σε IE από την πρώτη μέρα, δηλαδή εδώ και κάπου 12 χρόνια. Το πρόβλημα είναι στον κώδικα, που δεν έχεις κανει post ως τώρα.

     To browserlink δεν είναι κάποια άγνωστη σελίδα, είναι η βιβλιοθήκη μέσω της οποίας επικοινωνεί ο IE με το Visual Studio 2013. Αν ενοχλεί, απλά κλείσε το Visual Studio 2013 και κάνε debug με την κονσόλα. Το browserlink δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα στη σελίδα.

     Όσο για το '__doPostback', πρόκειται για τη Javascript μέθοδο που καλείται όταν σηκώνεται κάποιο event σε ένα server control. Αν έχει συμβεί τίποτε περίεργο στον ορισμό του control ή γενικά στη σελίδα (π.χ. έχει μείνει ανοικτό κάποιο tag, λείπει κάποιο brace) μπορεί να καταλήξεις να "εξαφανιστεί " η μέθοδος, απλά γιατί υπάρχει συντακτικό σφάλμα.

     Τέλος, γιατί χρησιμοποιείς LinkButton αν το μόνο που θέλεις να κάνεις είναι να πας σε άλλη σελίδα? Απλά βάλε ένα link προς τη νέα σελίδα. 


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  06-10-2014, 13:26 75746 σε απάντηση της 75742

    Απ: LinkButton στον IE δεν λειτουργεί

    Παναγιώτη καλημέρα 

    Επειδή η σελίδα είναι αρκετά μεγάλη δημιούργησα μία νέα σελίδα και ο κώδικας είναι :

    <%@ Page Language="vb" AutoEventWireup="false" CodeBehind="WebForm210.aspx.vb" Inherits="netpupil.WebForm210" %>

    <!DOCTYPE html>

    <html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml">

    <head runat="server">

        <title></title>

    </head>

    <body>

        <form id="form1" runat="server">

        <div>

        

        </div>

            <asp:LinkButton ID="LinkButton1" runat="server">LinkButton</asp:LinkButton>

        </form>

    </body>

    </html>

     --------------------------------------------------------------------------------------

        Protected Sub LinkButton1_Click(sender As Object, e As EventArgs) Handles LinkButton1.Click

            Me.Response.Redirect("webform206.aspx")

        End Sub

     ----------------------------------------------------------------------------------

    Tην ανέβασα στο site και πάλι δεν λειτουργεί, το περίεργο είναι ότι όταν το δοκιμάζω στο localhost λειτουργεί κανονικά 

    Σήμερα βρήκα και ένα σχετικό άρθρο  αλλα δεν το έχω μελετήσει ακόμη (http://www.hanselman.com/blog/BugAndFixASPNETFailsToDetectIE10CausingDoPostBackIsUndefinedJavaScriptErrorOrMaintainFF5ScrollbarPosition.aspx)

    Ο λόγος που το χρησιμοποιώ είναι επειδή θέλω να ελέγχω την ροή ανάλογα με το status του user

    Μάλλον θα πρέπει να τα αλλάξω σε button και είναι αρκετά, αρκετό καιρό ασχολούμαι και λύση δεν έχω βρει

    Δεν ξέρω εάν το πρόβλημα  είναι σε bug η μήπως φταίει το site η κάτι αλλο

    Περιμένω την άποψη σου 

  •  06-10-2014, 16:32 75747 σε απάντηση της 75746

    Απ: LinkButton στον IE δεν λειτουργεί

    Το άρθρο λέει ότι αν ο server σου έχει αρχαίο browser definition file δεν αναγνωρίζει τον IE 10, και νομίζει ότι πρέπει να δουλέψει χωρίς Javascript. Σε ένα comment ο Alan Neveu βρήκε ότι μπορεί να υπάρχει αρχαία έκδοση του ASP.NET Ajax Toolkit, η οποία θα δημιουργήσει το ίδιο πρόβλημα. Το άρθρο περιέχει link σε hotfix. Ενναλακτικά, μπορείς να χρησιμοποιήσεις compatibility mode (το οποίο ενεργοποιείται και με META στο head) για να εμφανίσεις τον ΙΕ ως παλιότερη έκδοση. 

    Ο τρόπος με τον οποίo το ASP.NET αναγνωρίζει τις εκδόσεις των browser έχει αλλάξει από τότε και δεν βασίζεται πλέον σε συγκεκριμένα version ranges για να καταλάβει τί είναι ο κάθε browser. 


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  06-10-2014, 17:12 75748 σε απάντηση της 75747

    Απ: LinkButton στον IE δεν λειτουργεί

    Μήπως βοηθούσε να διαβάσει το άρθρο του Hansleman: "Bug and Fix: ASP.NET fails to detect IE10 causing _doPostBack is undefined JavaScript error or maintain FF5 scrollbar position" και να χρησιμοποιήσει τα nugets που αναφέρονται;

     

    George J. 


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  09-10-2014, 16:49 75763 σε απάντηση της 75748

    Απ: LinkButton στον IE δεν λειτουργεί

    Καμία λύση και το app_browsers έβαλα αλλά τίποτα

    Παναγιώτη μήπως το  browser definition file πρέπει να αλλάξει στο hosting που είναι το site ??

    Γιατί στο localhost που αναπτύσσω την εφαρμογή λειτουργεί κανονικά η σελίδα Μόλις κάνω Publish και την δοκιμάζω τότε δεν λειτουργεί

    Υπάρχει κάτι που δεν κάνω σωστά ; η θα πρέπει να εγκαταλείψω την προσπάθεια;

  •  13-10-2014, 19:05 75778 σε απάντηση της 75763

    Απ: LinkButton στον IE δεν λειτουργεί

    Γεια σας 

    Μετά από επικοινωνία με την εταιρεία που φιλοξενεί το site σχετικά με τον ΙΕ10+ μου ανακοίνωσαν ότι θα προχωρήσουν σε αναβάθμιση του site για  να διορθωθεί το παραπάνω πρόβλημα

    Έπειτα από την αναβάθμιση ο ΙΕ λειτουργεί κανονικά 

    Ως εκ τούτου δεν είναι αναγκαία καμία αλλαγή στον κώδικα παρά μόνο ενέργειες από πλευράς hosting

     

     

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems