Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Migrations σε sql server

  •  16-06-2007, 18:43

    Migrations σε sql server

    Γειά,

    Σχεδιάζω μια εφαρμογή που θέλω να τρέχει σε clients και να πακετάρει τη βάση της μαζί. Επειδή είναι σημαντικό για εμάς το συνολικό πακέτο να είναι μικρό είχα χτίσει το μοντέλο μας γύρω απο τον ms sql server compact (πρώην everywhere πρώην ce).

    Το πρόβλημα που έχω είναι οτι καθώς σχεδιάζω αλλαγές στο σχήμα της βάσης σε μελλοντικές εκδόσεις αυτές θα πρέπει να γίνουν σωστά και στους πελάτες. Δυστυχώς έχω λίγες γνώσεις απο βάσεις, οπότε για να καλυφθώ έχω τυλίξει τη βάση σε nhibernate. Το ερώτημα τώρα είναι: Υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνονται αλλαγές στο σχήμα της βάσης χωρίς να γραφτεί κώδικας sql ; Το βρίσκω κυρίως επικίνδυνο δεδομένης της ελλειπούς εμπειρίας μου.


    Άλλα constraints είναι οτι:
    - θέλω οι εφαρμογές πελάτη να συγχρονίζουν με μια κεντρική βάση πράγμα που έλυσα με υπηρεσίες συγχρονισμού
    - το συνολικό footprint πρέπει να είναι πολύ μικρό (αυτή τη στιγμή 2mb installer). Δεν έχω βρεί τρόπο να πακετάρω ένα μικρό runtime για sql express με την εφαρμογή άρα...
    - για το θεό μη μου πείτε να πάω σε άλλη βάση
    - το deployment θα ήταν βολικό να γίνεται με clickonce, πράγμα που νομίζω οτι απλοποιεί κάπως τα πράγματα.
    GK
    http://theopenfund.com
    Δημοσίευση στην κατηγορία: ,
Δείτε όλες τις δημοσιεύσεις της Θεματική Ενότητας
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems