Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Ερώτηση για DataGridView και ComboBoxes

  •  31-05-2011, 14:25

    Ερώτηση για DataGridView και ComboBoxes

    Καλησπέρα σε όλους!

    Είμαι noob στο .ΝΕΤ δουλεύω λίγο vb.net γι' αυτό θα ποστάρω μια ίσως ανόητη ερώτηση χεχε. Έχω 1 φόρμα με DataGridView το οποίο έχει 3 DataGridViewComboBoxColumn, ανεξάρτητα μεταξύ τους, με τιμές ξένα κλειδιά από διαφορετικούς πίνακες. Το Datagridview δεν είναι bound σε κάποιο DataSource αλλά τις τιμές των πεδίων του τις συμπληρώνει ο χρήστης. Θέλω όπως είναι οι γραμμές να αποθηκεύονται 1-1 σε έναν πίνακα.

    Υπάρχει κάποιος "κομψός" τρόπος να γίνει αυτό; Το ρωτάω με την έννοια ότι διαβάζω μεν την τιμή ενός DataGridViewComboBoxCell με το DataGridView1_EditingControlShowing και μετά με το SelectedValueChanged Event αλλά με αυτόν τον τρόπο κρατάω την τιμή των αντίστοιχων ComboBox μόνο τη στιγμή που αυτά αλλάζουν τιμή και όχι όταν ο χρήστης επιλέξει την αποθήκευση των δεδομένων του DataGridView. Μήπως χρησιμοποιώ το DataGridView με με λάθος τρόπο;Smile Μήπως να έκανα iterate σε όλες τις γραμμές και να έκανα raise 3 SelectedValueChanged events, σε κάθε γραμμή ένα για κάθε DataGridViewComboBoxCell και να διάβαζα τις αντίστοιχες τιμές;

    Ευχαριστώ για τη βοήθεια!
    Δημοσίευση στην κατηγορία: , , ,
Δείτε όλες τις δημοσιεύσεις της Θεματική Ενότητας
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems