Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Περίεργο πρόβλημα από συνδυασμό datagridview και tabcontrol

  •  31-07-2011, 17:04

    Περίεργο πρόβλημα από συνδυασμό datagridview και tabcontrol

    Καλησπέρα,

    Το πρόβλημα έχει ως εξής.... σε ένα tabcontrol με 5 tab έχω τοποθετήσει απο 1 datagridview
    τα datagrideviews αρχικά παίρνουν κάποιες τιμές από 5 αντίστοιχα datatables
    και έπειτα ο χρήστης μπορεί με ένα button να "γεμίσει" κάποια κελιά του datagrideview απο κελιά ενός excel, που είχε επιλέξει νωρίτερα
    Αυτό που θα έπρεπε να γίνει είναι να συμπληρωθούν κάποια κελιά αυτόματα και στα 5 datagridviews
    Όμως αυτό που συμβαίνει είναι να συμπληρώνονται τα κελιά του dgv στο πρώτο tab και στα υπόλοιπα τίποτα...
    Τώρα θα μου πείτε μήπως ξεχνάω κάτι στον κώδικα.. μήπως είναι κάποιο λογικό λάθος... έχω τσεκάρει τα πάντα.. ώσπου τυχαία έγινε το εξής
    τρέχοντας το πρόγραμμα έτυχε να επιλέξω το δεύτερο και τρίτο tab και μετά να κάνω το import απο το excel, οπότε τα δεδομένα περάστηκαν σωστά:
    στο πρώτο dgv [όπως πάντα μέχρι στιγμής] αλλά αυτή τη φορά περάστηκαν σωστά και στο δεύτερο και στο τρίτο, ενώ στα υπόλοιπα ακόμα τίποτα.

    Τι σχέση μπορεί να έχει το ότι απλά επιλέγω ένα tab, είναι κατα κάποιο τρόπο ανενεργό μέχρι εκείνη τι στιγμή....?
    και αν ναι πώς μπορώ να το "ενεργοποιήσω" μέσα από τον κώδικα.. ?
    υπάρχει περίπτωση να είναι bug αυτό.. ?

    Ευχαριστώ προκαταβολικά !!! οποιαδήποτε ιδέα-πρόταση-λύση είναι ευπρόσδεκτη!!! 
     
    Δημοσίευση στην κατηγορία: , ,
Δείτε όλες τις δημοσιεύσεις της Θεματική Ενότητας
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems