Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Πρόβλημα με DataColumn Expression

  •  19-08-2011, 12:58

    Πρόβλημα με DataColumn Expression

    Εχω την εξής απορία:

    Γιατί δεν λειτουργούν τα lookup columns στα typed datasets; Πιο συγκεκριμμένα, μέσω του dataset designer, προσθέτω ένα νεό column στο DataTable και στο Expression property γράφω:

    Parent(FK_SalesTerritory_SalesPerson).Name

    ώστε τo column να επιστρέφει το όνομα του Territory απο τον parent πίνακα μέσω της σχέσης FK_SalesTerritory_SalesPerson την οποία και έχω ορίσει επίσης μέσω στον designer.

    Ο παραπάνω τρόπος για υλοποίηση lookup columns μου φαίνεται ωραίος αν και ξέρω οτι θα μπορούσε να γίνει π.χ. με ενα JOIN στο SELECT command. Όμως δεν δουλεύει. Όταν πάω να γεμίσω ένα GridView (σε μια aspx σελίδα) με τα data (μέσω ObjectDataSource συνδεδεμένο με το DataTableAdapter) εμφανίζεται το εξής μύνημα κατά την εκτέλεση: "Cannot find parent relationship FK_SalesTerritory_SalesPerson".

    Το πρόβλημα αυτό έχει αναφερθεί στα φόρουμ πολλάκις εδω και χρόνια και λύση δεν έχει βρεθεί.

    Τελικά έχει λυθεί αυτό το πρόβλημα ή οχι;

    Ελπίζω να λάβω μια απάντηση αν και ξέρω οτι σε αυτά τα φόρουμ η συχνότητα απαντήσεων είναι .... απειροελάχιστη Sad

    In their capacity as a tool, computers will be but a ripple on the surface of our culture. In their capacity as intellectual challenge, they are without precedent in the cultural history of mankind. -Edsger W. Dijkstra. The humble programmer.
    Δημοσίευση στην κατηγορία: , , , , , ,
Δείτε όλες τις δημοσιεύσεις της Θεματική Ενότητας
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems