Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Επιλογή Γραμμής σε DatagridView και εμφάνιση συγκεκριμένης καρτέλας σε details σε άλλη φόρμα (όλα databound)

  •  11-09-2014, 17:16

    Επιλογή Γραμμής σε DatagridView και εμφάνιση συγκεκριμένης καρτέλας σε details σε άλλη φόρμα (όλα databound)

    Καλησπέρα σας,

     έχω μια φόρμα με databound datagridview και στη τελευταία στήλη κουμπί Select.

    Όταν πατάει το κουμπί ο χρήστης, εμφανίζω μια δεύτερη φόρμα όπου υπάρχουν οι λεπτομέρειες των εγγραφών του datagridView, databound (ως details) και με navigation controls ώστε να πλοηγείται (first,previous,next,last). Έχω το id από την πρώτη φόρμα, πως μπορώ να εμφανίσω απευθείας την εγγραφή με id = αυτό που πήρα από την 1η φόρμα; Φαντάζομαι πως γίνεται επιλέγοντας προγραμματιστικά σε Loop την επόμενη εγγραφή έως ότου βρω τη σωστή εγγραφή αλλά πιστεύω θα υπάρχει καλύτερος τρόπος.

    Αυτό που έχω δοκιμάσει είναι:

    [code]

         Private Sub Erga_ListDataGridView_CellContentClick(sender As Object, e As DataGridViewCellEventArgs) Handles Erga_ListDataGridView.CellContentClick

            If e.ColumnIndex <> 10 Then Exit Sub

            Dim V As String = Erga_ListDataGridView.Rows(e.RowIndex).Cells(0).Value

            frmErgaDetails.Show()

            'frmErgaDetails.Erga_Details.Tables("Erga").Rows.Find(V)  <- δοκίμασα και αυτό αλλά το ίδιο αποτέλεσμα

            frmErgaDetails.Erga_Details.Erga.FindByid(V)      

            frmErgaDetails.Focus()

        End Sub

    [/code] 

     Ξέρει κανείς την λύση; Ευχαριστώ! 

    Δημοσίευση στην κατηγορία: ,
Δείτε όλες τις δημοσιεύσεις της Θεματική Ενότητας
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems