Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Προσπαθεια δημιουργιας προγραμματος κρατησεων για ξενοδοχειο

  •  05-10-2014, 10:26

    Προσπαθεια δημιουργιας προγραμματος κρατησεων για ξενοδοχειο

    Καλησπερα παιδια , πρωτο μου ποστ οπως βλεπετε. Λοιπον,οι οικογενεια μου εχει ενα μικρο ξενοδοχειο 30 δωματιων στην θεσσαλονικη και καθως το ανακαινιζουμε προσπαθω να φτιαξω ενα προγραμμα κρατησεων .Ξερω πως ακουγετε δυσκολο,ή ισως φαινετε ετσι σε εμενα αφου ξερω ελαχιστα απο προγραμματισμο...

    Αρχικα,εφτιαξα ενα excel στο οποιο εγραψα ημερομηνιες ,δωματια και στο οποιο το διαμορφωσα οσο μπορουσα τελως παντων. Επειτα εμαθα οτι υπαρχει το VBA στο excel και προσπαθησα να μαθω περισσοτερα για αυτο .

    Αυτο που θα ηθελα τωρα ειναι να φτιαξω ενα προγραμμα πανω στο excel ή και κατι καλυτερο αν βρω στο οποιο θα μπορω να προσθετω κρατησεις με στοιχεια.Κατι απλο!!

    Προτυπο μου ειναι αυτο το προγραμμα http://www.managinng.com/el/  καθως ειναι αρκετα απλο...αλλα σιγουρα δυσκολο να φτιαχτει.

    1)μηπως μπορειτε να μου πειτε ποιο προγραμμα θα μπορουσα να χρησιμοποιησω ?

    2)Το VBA θα μπορουσε να με βοηθησει ? καθως θα ηθελα να στηριχτω στο excel

    3) το προγραμμα στην ιστοσελιδα που σας εστειλα πως το εφτιαξε ? με ποιο προγραμμα ?

    Υ.Γ. Δεν ξερω αρκετα πραγματα οσο αναφορα τον προγραμματισμο αλλα εχω βαλει σκοπο να φτιαξω το προγραμμα ,εστω και σε 1 χρονο ,αρα θα μαθω τα παντα.


    Ευχαριστω πολυ παιδια !

    Δημοσίευση στην κατηγορία: , , ,
Δείτε όλες τις δημοσιεύσεις της Θεματική Ενότητας
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems