Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

>-Μισθοί προγραμματιστών στην Ελλάδα.-<

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò KNC. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Thiseas στις 27-08-2007, 19:16. Υπάρχουν 6 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  22-08-2007, 17:36 34443

    >-Μισθοί προγραμματιστών στην Ελλάδα.-<

    >-Μισθοί προγραμματιστών στην Ελλάδα.-<

    Εδώ σκέφτομαι να κάνουμε μια στατιστική για τους μισθούς στην Ελληνική αγορά πληροφορικής.
    Μέχρι πέρσυ είχα 33.000/χρόνο με δελτίο παροχής για project manager σε ερευνητικά έργα (από ΕU) πληροφορικής σε εισηγμένη εταιρεία πληροφορικής. (κάτοχος PhD)
    Οι developers είχαν 22000/χρόνο με δελτίο παροχής. (master)
    Μείον το ΤΕΒΕ (3000/χρόνο) - Μείον ο φόρος εισοδήματος
    Το ΦΠΑ είναι εκτός (Η εταιρεία μου έδινε και 33000+19% ΦΠΑ=33000+6270=39270)



  •  22-08-2007, 19:35 34447 σε απάντηση της 34443

    Απ: >-Μισθοί προγραμματιστών στην Ελλάδα.-<

    Μια παραπλήσια συζήτηση υπό μορφή δημοσκόπησης ειχε γίνει στο παρελθόν, εδώ: http://www.dotnetzone.gr/cs/forums/thread/16354.aspx

    Να σχολιάσω τώρα το μισθό που αναφέρεις: 33.000 *0,8 = 26400 καθαρά (υπολογίζω τις κρατήσεις από το φόρο εισοδήματος)

    26400 καθαρά / έτος δια 14 αντιστοιχούν σε μηνιαίο μισθό μισθωτού 1885 ευρώ. Ειναι πολύ καλά χρήματα π.χ. για μένα που είμαι B.Sc. Economics, οχι όμως για PhD και ειδικά αν αυτό είναι σε Πληροφορική. Για τα 22.000 / έτος των developers ΔΕΝ το συζητάμε οτι είναι πολύ κακή αμοιβή, ειδικά αν τους απασχολούν full time και (ατύπως) δεν τους αφήνουν να κάνουν τίποτα άλλο...

     

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  24-08-2007, 19:20 34479 σε απάντηση της 34447

    Απ: >-Μισθοί προγραμματιστών στην Ελλάδα.-<

    cap:

    Μια παραπλήσια συζήτηση υπό μορφή δημοσκόπησης ειχε γίνει στο παρελθόν, εδώ: http://www.dotnetzone.gr/cs/forums/thread/16354.aspx

    Να σχολιάσω τώρα το μισθό που αναφέρεις: 33.000 *0,8 = 26400 καθαρά (υπολογίζω τις κρατήσεις από το φόρο εισοδήματος)

    26400 καθαρά / έτος δια 14 αντιστοιχούν σε μηνιαίο μισθό μισθωτού 1885 ευρώ. Ειναι πολύ καλά χρήματα π.χ. για μένα που είμαι B.Sc. Economics, οχι όμως για PhD και ειδικά αν αυτό είναι σε Πληροφορική. Για τα 22.000 / έτος των developers ΔΕΝ το συζητάμε οτι είναι πολύ κακή αμοιβή, ειδικά αν τους απασχολούν full time και (ατύπως) δεν τους αφήνουν να κάνουν τίποτα άλλο...

     

     





    Από την εμπειρία μου (γνωρίζω 10 άτομα με PhD)  είχα τον υψηλότερο μισθό εκτός από διευθυντές. Για να πάρω περισσότερα έπρεπε να  γίνω διευθυντής τμήματος, ο οποίος είχε  50400 + Bonus/
  •  24-08-2007, 21:39 34484 σε απάντηση της 34479

    Απ: >-Μισθοί προγραμματιστών στην Ελλάδα.-<

    Οι απόψεις ποικίλουν για το συγκεκριμένο θέμα. Εγώ, για παράδειγμα, πιστεύω οτι τα χρήματα αυτά είναι πολύ χαμηλά, εστω και αν στατιστικά φαίνεται (από τα δικά σου λεγόμενα) οτι αρκετοί PhD αμοίβονται με αυτά τα χρήματα. Ισως όμως τελικά το ύψος του μισθού σε αυτές τις δουλειές δεν καθορίζεται από το είδος του πτυχίου (υπάρχουν PhD με λίγη εργασιακή εμπειρία και B.Sc. με τεράστια, που - προφανώς - αμοίβονται καλύτερα, και φυσικά και το αντίστροφο).

    Εγώ θα πρότεινα, μια και φαίνεται οτι η παλιά συζήτηση με τα μισθολογικά ξαναζωντανεύει, να ακούσουμε και άλλες απόψεις.

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  27-08-2007, 14:29 34503 σε απάντηση της 34484

    Απ: >-Μισθοί προγραμματιστών στην Ελλάδα.-<

    Εμένα πάντως αυτα τα λεφτα που παίρνει ο καθένας σας μου φαίνονται μια χαρα...απο προσωπικη πειρα & αποψη..εγώ με 2 χρονια (εμπειρία) προγραμματιστης με BSc και MSc & seminars πόσα θα έπρεπε να παιρνω (ή να ζητάω)..1500ευρω/μήνα; μηπως είναι λίγα ή πολλά;

  •  27-08-2007, 16:14 34508 σε απάντηση της 34503

    Απ: >-Μισθοί προγραμματιστών στην Ελλάδα.-<

    Επειδή άφησα την απάντησή μου μισή, χωρίς να δώσω περαιτέρω στοιχεία (ελπίζω να με συγχωρέσετε για τις πρόχειρες δημοσιεύσεις - η φωτιά στην Ηλεία είναι δυο χωριά από το εξοχικό μας και παρακολουθούμε τα δελτία) να παραθέσω ορισμένες λεπτομέρειες ακόμα για τη δική μου μισθολογική κατάσταση τα τελευταία χρονια ωστε να έχουμε ένα τουλάχιστον ακόμα σημείο αναφοράς:

    Ξεκίνησα το 1999 μετά το στρατό με 180.000 δρχ (είχαμε ακόμα δραχμές).
    Μέχρι το 2002 είχα φτάσει στις 550.000 δρχ. και είχα αναλάβει το R&D τμήμα της ίδιας εταιρίας που ξεκίνησα το 1999.
    Ως και το 2006 οπου και εγκατέλειψα την 8ωρη εργασία μου για να ξεκινήσω ελευθέριο επάγγελμα, οι μισθοί μου κυμαίνονταν από 1400 ως 1700 ευρώ / μήνα (14 μισθοί) σε ποικίλες εταιρίες, συν κάποια επιπλέον έσοδα από εξωτερικές συνεργασίες.
    Ως ελ. επαγγελματίας βρίσκομαι σήμερα περίπου στο ίδιο επίπεδο απολαβών, με πρόσθετα όμως ωφέλη (λιγότερες μετακινήσεις με το αυτοκίνητο, επιλογή ωρών εργασίας κλπ).

    Είμαι B.Sc. Economics (Παν. Πειραιώς) και αυτοδίδακτος στο IT, φοιτητής στο ΕΑΠ Πληροφορική 1ο έτος (προπτυχιακό δυστυχώς - δεν δέχονταν μεταπτυχιακούς από το Οικονομικό). Δεν έχω MSFT Certifications, έχω όμως Brainbench Certifications. Εχω Proficiency και (προφανώς) αρκετή εργασιακή εμπειρία.

    Εμπειρικά, θα σας πω οτι άνθρωποι του δικού μου προφίλ έχουν μισθούς που ξεκινάνε από τα 1100 ευρώ και φθάνουν ως τα 2500 (μηνιαία καθαρά x 14). Εξαρτάται από το πόστο, την εταιρία, τη διαπραγμάτευση.

    Αναφέρω καθαρά facts, χωρίς περαιτέρω περιγραφές, όπως επανέλαβα, για να υπάρχει ένα σημείο αναφοράς. Θεωρώ όμως οτι το πιό σημαντικό είναι η παραπάνω παράγραφος (το εύρος μισθού των ανθρώπων με το δικό μου προφιλ τους οποίους γνωρίζω).

     


     

     

     

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  27-08-2007, 19:16 34513 σε απάντηση της 34508

    Απ: >-Μισθοί προγραμματιστών στην Ελλάδα.-<

    BSc in Statistics Παν.Πειραιά
    MSc in ΑΙ (Computer Science) Uni of London (Queen Mary College)
    Εργασιακή Επειρία 15 years.

    (2150 καθαρά * 14) ή 3000+ μικτά τον μήνα.

    Nothing to declare...
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems