Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Υπενθύμιση κάποιας εργασίας/σημείωσης μέσω εφαρμογής.

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò pap. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος KelMan στις 14-02-2008, 10:55. Υπάρχουν 12 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  14-01-2008, 21:18 39174

    Υπενθύμιση κάποιας εργασίας/σημείωσης μέσω εφαρμογής.

    Μήπως γνωρίζετε από μια εφαρμογή όπου αποθηκεύω κάποιες εργασίες,
    να εμφανίζονται σαν υπενθύμιση στην οθόνη είτε είναι ανοιχτός ο υπολογιστής
    είτε αφού ανοίξει και μετά;

    Υπάρχει κάποια class που να κάνει τέτοιες λειτουργίες;

    Ευχαριστώ,

    Γ. Παπαδάς
  •  14-01-2008, 21:31 39179 σε απάντηση της 39174

    Απ: Υπενθύμιση κάποιας εργασίας/σημείωσης μέσω εφαρμογής.

    Θα μπορούσες στο Tick Event καποιου Τimer να τρέχεις μια method η οποία θα ψάχνει στην βάση δεδομένων με τα event/tasks και θα γυρίζει αυτά τα οποία θα θέλεις εσύ, είτε fixed, είτε βάση κριτηρίων απο τον χρήστη.
    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  14-01-2008, 21:44 39184 σε απάντηση της 39174

    Απ: Υπενθύμιση κάποιας εργασίας/σημείωσης μέσω εφαρμογής.

    Μπορείς να κάνεις Exchange integration και να έχεις τις υπενθυμίσεις σου και στο desktop με το Outlook, και σε mobile devices που συγχρονίζονται με τον Exchange.


    Νατάσα Μανουσοπούλου
  •  15-01-2008, 10:47 39205 σε απάντηση της 39184

    Απ: Υπενθύμιση κάποιας εργασίας/σημείωσης μέσω εφαρμογής.

    Ok, σας ευχαριστώ!
  •  13-02-2008, 15:21 40123 σε απάντηση της 39205

    Απ: Υπενθύμιση κάποιας εργασίας/σημείωσης μέσω εφαρμογής.

    Ακόμα δεν το έχω καταφέρει.

    Συγκεκριμένα θέλω, δεδομένης κάποιας ημ/νίας και ώρας στην εφαρμογή, να βγάζει εκείνη
    την προεπιλεγμένη ώρα την υπενθύμιση (πχ. σε μια απλή Information φόρμα), είτε είναι κλειστό το pc και έπειτα ανοίξει, είτε είναι
    ανοιχτό σε μια δεδομένη στιγμή.
  •  13-02-2008, 16:08 40125 σε απάντηση της 40123

    Απ: Υπενθύμιση κάποιας εργασίας/σημείωσης μέσω εφαρμογής.

    Να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Θέλεις να δουλέψεις με το outlook η όχι?

    Πριν βιαστείς να απαντήσεις να σου θυμίσω ότι στο outlook τα έχεις όλα λυμένα και το μόνο απλό που έχεις να κάνεις είναι η εισαγωγή των υπενθυμίσεων.
    Αυτό γίνεται εύκολα με χρήση είτε VSTO είτε του κλασσικού unmanaged outlook oobject model. Από εκεί και πέρα δεν ασχολείσαι!!!!.

    Τώρα αν θέλεις να το κάνεις από την αρχή μόνο σου τότε πρέπει να φτιάξεις service η οποία πρέπει να διαχειρίζεται όλα αυτά όπως να επικοινωνεί με βάση δεδομένων για να κρατάει τις υπενθυμίσεις κλπ κλπ κλπ .... (δεν είναι εύκολα και απλά πράγματα αυτά)
     

    Manos
  •  13-02-2008, 16:20 40127 σε απάντηση της 40125

    Απ: Υπενθύμιση κάποιας εργασίας/σημείωσης μέσω εφαρμογής.

    Όχι, καμία σχέση με το Outlook.

    Με databases κλπ δεν έχω πρόβλημα, αυτό που δεν ξέρω πως να γίνει είναι
    να επικοινωνήσω με το λειτουργικό ώστε να μου εμφανίσει την υπενθύμισή μου
    στην ημ/νία και ώρα που έχω καταχωρήσει στην ΒΔ.
  •  13-02-2008, 16:22 40128 σε απάντηση της 40127

    Απ: Υπενθύμιση κάποιας εργασίας/σημείωσης μέσω εφαρμογής.

    Έχει το .Net 2.0 κάποιο component/class που να το κάνει αυτό;
  •  14-02-2008, 08:49 40136 σε απάντηση της 40127

    Απ: Υπενθύμιση κάποιας εργασίας/σημείωσης μέσω εφαρμογής.

    g.pap:
    αυτό που δεν ξέρω πως να γίνει είναι
    να επικοινωνήσω με το λειτουργικό ώστε να μου εμφανίσει την υπενθύμισή μου
    στην ημ/νία και ώρα που έχω καταχωρήσει στην ΒΔ.


    Κάτσε να τα ξεκαθαρίσουμε. Οι υπενθυμίσεις είναι ένα χαρακτηριστικό είναι feature του outlook και όχι των Windows. Για να κάνεις αυτό που θέλεις λοιπόν πρέπει κατά την γνώμη μου να κάνεις δύο πράγματα.
    1. Να φτιάξεις μια κλασσική windows application που στο φόρτωμα της θα δείχνει τις τρέχουσες υπενθυμίσεις και με την ίδια θα προσθέτεις καινούργιες.
    2. Ένα windows service όπου ανά τακτά χρονικά διαστήματα θα κοιτάς τη βάση και αν υπάρχει υπενθύμιση που να πληρεί τα κριτήρια σου θα καλείς την παραπάνω εφαρμογή.

    Manos
  •  14-02-2008, 09:29 40140 σε απάντηση της 40136

    Απ: Υπενθύμιση κάποιας εργασίας/σημείωσης μέσω εφαρμογής.

    Καταρχήν καλημέρα και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου φίλε μου.

    Ακριβώς αυτό θέλω να κάνω.

    Μόλις "φτάσει" η ώρα που έχω καταχωρίσει, να εμφανίζει ένα MessageBox που να
    αναφέρει την υπενθύμισή μου.
  •  14-02-2008, 10:19 40141 σε απάντηση της 40140

    Απ: Υπενθύμιση κάποιας εργασίας/σημείωσης μέσω εφαρμογής.

    Χμ. Στην αρχική σου δημοσίευση ρώταγες πως θα εμφανίζεται η υπενθύμιση ανεξάρτητα να έχεις ανοικτή εφαρμογή ή όχι. Σε αυτή τη περίπτωση θέλεις οπωσδήποτε windows service να υλοποιήσεις.
    Τώρα πάμε στην απλή (πολύ απλή) περίπτωση που έχεις μια απλή εφαρμογή που αποτελείται από μια φόρμα. Αυτή η φόρμα μοιάζει σαν την φόρμα της υπενθύμισης του outlook. Στο Onload event της φόρμας θα τσεκάρεις τη βάση σου και αν υπάρχει εκκρεμής υπενθύμιση θα ειδοποιείς στο χρήστη. Το ίδιο θα κάνεις και στο ontimer event ρυθμίζοντας τον timer σε τι χρονικά διαστήματα θέλεις να κάνει αυτό τον έλεγχο.
    Όπως καταλαβαίνεις πρέπει να τρέχει η εφαρμογή σου για να γίνονται οι έλεγχοι. Για αυτό σου μίλησα αυτοί οι έλεγχοι πρέπει να γίνονται σε ένα windows service το οποίο είναι αδιαφανές στον χρήστη. Αυτό λοιπόν το service θα τρέχει συνέχεια στον υπολογιστή σου και ανά τακτά διαστήματα θα κάνει ελέγχους επικοινωνώντας με τη βάση σου για το  αν υπάρχουν εκκρεμείς υπενθυμίσεις που θα τις έχεις καταχωρίσει από άλλη εφαρμογή. Το πρόβλημα με τα services είναι ότι δεν μπορείς να βάλεις φόρμες σε αυτές ή να δείξεις ένα messagebox από αυτές. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ξεκινάς μέσα από αυτές μια άλλη χαζοεφαρμογή που το μονο που θα κάνει είναι να εμφανίσει τις ειδοποιήσεις. 
    Ξεκίνα λοιπόν από τι είναι windows service και πως υλοποιείται. Κάνε ένα search στο google για .net window service.

    Παιδιά καμιά βοήθεια μήπως δεν τα λέω εγώ καλά!!! Tongue Tied



    Manos
  •  14-02-2008, 10:31 40143 σε απάντηση της 40141

    Απ: Υπενθύμιση κάποιας εργασίας/σημείωσης μέσω εφαρμογής.

    ok, θα το ψάξω μιας και δεν ξέρω τι είναι πρώτη φορά το ακούωConfused
  •  14-02-2008, 10:55 40145 σε απάντηση της 40141

    Απ: Υπενθύμιση κάποιας εργασίας/σημείωσης μέσω εφαρμογής.

    Δεν θα την έλεγα και τόσο "χαζοεφαρμογή". Αν θες για παράδειγμα να φτιάξεις ένα tray icon για notifications θα πρέπει να φτιάξεις ένα interactive service που επικοινωνεί μέσω IPC με το GUI app. Εκεί χρειάζεται λίγη εμπειρία ειδικότερα λόγω security. Υπάρχουν βέβαια άρθρα που προτείνουν η επικοινωνία μεταξύ service και GUI app να γίνεται μέσω registry ή κοινών αρχείων, αλλά αυτές οι λύσεις δεν μου αρέσουν καθόλου...


    Vir prudens non contra ventum mingit
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems