Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Είμαι άχρηστος.

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò kostbill. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος billdsams στις 28-10-2009, 00:15. Υπάρχουν 17 απαντήσεις.
Σελίδα 1 από 2 (18 εγγραφές)   1 2 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  25-10-2009, 17:01 54709

    Είμαι άχρηστος.

    Καλησπέρα σας.

    Είμαι μηχανικός Τ.Ε.Ι. και δουλεύω σε μια εταιρεία σαν μηχανικός. Το πρόβλημα μου είναι πως ο κώδικας που γράφω είναι χάλια.

    Τα προβλήματα που έχω και διορθώνονται είναι τα εξής:
    - Δε βάζω σχόλια.
    - Ορίζω μεταβλητές σε λάθος μέρη, πολλές φορές τις κάνω global ενώ μπορούν να μπουν σε κάποια δομή.
    - Ενώ μπορώ να κάνω 10 λεπτά παραπάνω για να κάνω κάπως καλύτερο αυτό που κάνω, το αφήνω για μετά, με αποτέλεσμα να μη το κάνω ποτέ, έτσι ο κώδικας παραμένει πουταναριό.

    Αυτά που δε διορθώνονται (ή τέλος πάντων δε ξέρω πως να τα διορθώσω) είναι τα εξής:
    - Κάνω *** με αποτέλεσμα να δημιουργούνται τρελά bugs.
    - Είμαι επιπόλαιος.
    - Είμαι βλάκας, κολλάω σε λεπτομέρειες ενώ μου ξεφεύγουν τα πιο σημαντικά πράγματα.
    - Πολλές φορές καταλαβαίνω πως η σχεδίαση που επέλεξα είναι λάθος και τα σβήνω όλα και πάλι από την αρχή.

    Θετικά δεν έχω. Συνήθως αυτό που φτιάχνω δε δουλεύει σωστά. Η προϋπηρεσία μου είναι η εξής:

    - Μια εταιρεία που έκατσα ένα χρόνο και δεν έκανα τίποτα σπουδαίο. Το μόνο που έκανα, ήταν μια παπαριά, και απ' ότι έμαθα μετά από τους πρώην συναδέλφους, αυτοί διόρθωναν τα λάθη μου αφού έφυγα.
    - Τώρα μια εταιρεία, είμαι 2,5 χρόνια εδώ, που μου αρέσει πάρα πολύ αυτό που κάνω (συγχωρέστε με που δε λέω τι κάνω, δε θέλω να με καταλάβει κανένας), έκανα τον τελευταίο χρόνο ΤΡΕΛΕΣ παπαριές. Ο προϊστάμενος φυσικά το έχει καταλάβει αλλά τώρα η εταιρεία μου αλλάζει τμήμα (όχι λόγω αχρηστίλας) και φοβάμαι πως θα τα κάνω όλα σκατά στην καινούρια μου θέση. Το πρόβλημα είναι πως δε γίνεται να κάνω πίσω, αν κάνω, θα στοιχίσω στην εταιρεία μου αρκετά λεφτά και χρόνο.

    Καμιά συμβουλή? Κάτι να κάνω να διορθωθώ? Μπορώ να δικαιολογήσω τον εαυτό μου κάπως επειδή στην πραγματικότητα η προϋπηρεσία μου είναι μικρή. Όμως πως ξέρω πως θα διορθωθώ? Έχω ψιλοπέσει σε κατάθλιψη.

    Ευχαριστώ.
  •  25-10-2009, 18:28 54712 σε απάντηση της 54709

    Απ: Είμαι άχρηστος.

    kostbill:
    1) Καμιά συμβουλή? 2) Κάτι να κάνω να διορθωθώ? 3) Μπορώ να δικαιολογήσω τον εαυτό μου κάπως επειδή στην πραγματικότητα η προϋπηρεσία μου είναι μικρή. 4) Όμως πως ξέρω πως θα διορθωθώ?
     
    1) Κανονικά όταν ξεκίνησα να διαβάζω, το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό ήταν η ειρωνία, μετά όμως είδα ότι έχεις πλήρη αυτογνωσία
    των πραγμάτων, και το θεώρησα αρκετό για να ξεκινήσω δίνοντας απάντηση αφού κανείς ακόμα μάλλον δεν είδε την δημοσίευση.
    Κατά την γνώμη μου, οι ερωτήσεις που κάνεις στην κοινότητα του dotNetZone.gr έπρεπε ήδη να έχουν απαντηθεί απο τον εαυτό σου,
    αφού ήδη γνωρίζεις τα προβλήματα σου.
     
    2) Δοκίμασες να διαβάσεις κάτι πέρα από αυτά που σας μάθανε στα ΤΕΙ ? Και να ασχοληθείς προσωπικά εκτός εργασίας?
    Θα έπρεπε να το έχεις καταλάβει μετά από τόσα χρόνια που ασχολείσαι με τις τεχνολογίες των ηλεκτρονικών υπολογιστών
    ότι η μάθηση και η εξέλιξη στο είδος εργασίας μας  είναι προσωπική υπόθεση του καθενός, και λιγότερο ακδημαϊκου επιπέδου
    (τουλάχιστον στην ελλάδα), όχι ότι δεν χρειάζεται να σπουδάσεις!
     
    3) Σε καμμία περίπτωση, ΟΧΙ!
     
    4) Ξέρεις, μόνο στους 12 Απόστολους του Χριστού δόθηκε η θεία επιφώτιση....οι υπόλοιποι απλά διαβάζουν και ασχολούνται.
     
    * Και εχω να προσθέσω ότι μερικές φορές πιστεύω ότι πρέπει να το "έχεις"...Δεν ταιριάζουν όλοι σε όλα, εκτός απο πολυτάλαντους ανθρώπους (εξαιρέσεις).
     
    Σημείωση: Νομίζω πως η γλώσσα που χρησιμοποιείς δεν αρμόζει όταν απευθύνεσαι σε σύνολο ανθρώπων, κι εγώ την χρησιμοποιώ
    καθημερινά με τους γνωστούς μου. Ποιο πολύ εσένα κακοχαρακτηρίζει.
     

  •  25-10-2009, 21:55 54720 σε απάντηση της 54709

    Απ: Είμαι άχρηστος.

    kostbill:
    Καλησπέρα σας.

    Καμιά συμβουλή? Κάτι να κάνω να διορθωθώ? Μπορώ να δικαιολογήσω τον εαυτό μου κάπως επειδή στην πραγματικότητα η προϋπηρεσία μου είναι μικρή. Όμως πως ξέρω πως θα διορθωθώ? Έχω ψιλοπέσει σε κατάθλιψη.

    Ευχαριστώ.

    Κατ'αρχήν δοκίμασε να ξεκινήσεις από αυτά που ξέρεις οτι διορθώνονται, και είναι αρκετά σημαντικά. Περαν αυτού, αν είσαι επιπόλαιος και ΔΕΝ μπορείς να το διορθώσεις, σκέψου σοβαρά αν θέλεις να είσαι καλός επαγγελματίας σε αυτό το χώρο. Αν ναι, τότε κάντο να διορθωθεί. Αν δεν μπορείς, σκέψου μήπως σε κάποιον άλλο χώρο σχετικό με την Πληροφορική θα ήσουν καλύτερος, μια και η επιπολαιότητα σε άλλους χώρους μπορεί και να αποτελεί προτέρημα (για τα Ελληνικά δεδομένα πάντα! :) ) Developer και επιπόλαιος = μικρός χρόνος ζωής στο επάγγελμα (ωσπου να σε καταλάβουν).

    Για τη σχεδίαση, δοκίμασε να σκέφτεσαι και να σχεδιάζεις "επι χάρτου" πριν ξεκινήσεις. Είναι μια καλή άσκηση, δύσκολη, δεν λέω, αλλά θα σε γλυτώσει από πολλές παγίδες. Ομως, ακόμα και να μην "πετύχει" με την πρώτη, μην απογοητευτείς. Ολοι μας περνάμε από αυτό το στάδιο, και όλοι μας μερικές φορές αναγκαζόμαστε να τα "σπάσουμε και να τα ξαναρίξουμε", ανεξαρτήτως εμπειρίας. Ορισμένες φορές οι προδιαγραφές αλλάζουν εν μέσω του έργου, οπότε ακόμα και την καλύτερη σχεδίαση να έχει κάνει κάποιος, πάντα υπάρχει η πιθανότητα να αναγκαστεί να ξανασχεδιάσει.

    Για το θέμα της γλώσσας, θα συμφωνήσω αναγκαστικά με τον προλαλήσαντα. Καλό είναι όταν μιλάμε μεταξύ μας (μην νομίζεις οτι και εγώ εκφράζομαι με politically correct όρους!), αλλά όταν απευθυνόμαστε σε ευρύ κοινό δεν αποτελεί καλή επιλογή, κυρίως γιατί μειώνει αρκετά το κύρος του λόγου μας.






    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  26-10-2009, 01:59 54723 σε απάντηση της 54720

    Απ: Είμαι άχρηστος.

    Καλησπέρα.

    Συγγνώμη για τη γλώσσα που χρησιμοποίησα, είμαι τόσο χαμένος που δε σκέφτομαι ακόμα και τα απλά πράγματα.

    Καθώς σπούδασα στο ΤΕΙ, η ενασχόληση με τον προγραμματισμό ήταν η αγαπημένη μου κατάσταση. Έχω περάσει πάρα πολλές ώρες φτιάχνοντας πράγματα. Το hobby μου είναι αυτό που κάνω και σαν επάγγελμα, αυτό που έκανα καθώς σπούδαζα δηλαδή. Το πρόβλημα με αυτό, είναι πως επαναπαυόμουν με αυτά που έκανα, έτσι δεν έγινα καλύτερος στο λογισμικό.

    Να τονίσω πως στη δουλειά μου είμαι το μόνο άτομο με πτυχίο από το ΤΕΙ μου, όλοι οι άλλοι είναι από πολυτεχνείο (με ένα μικρό ποσοστό από άλλες χώρες).

    Παλιότερα πίστευα πως ήμουν καλός. Πως αλλιώς να συγκρίνω με άλλους αφού αυτά που έκανα δούλευαν και μάλιστα καλά? Στον επαγγελματικό τομέα όμως είναι προφανώς αλλιώς τα πράγματα. Αμέσως κατάλαβα πως δεν είμαι καλός. Όμως τι να κάνω αφού είναι το μόνο που γνωρίζω να κάνω?

    Η επιπολαιότητα μου με χαρακτηρίζει και σαν άνθρωπο, όλα πάνω μου είναι μια επιπολαιότητα. Προσπαθώ να διορθωθώ, όμως αν ο άνθρωπος είναι καμένο χαρτί, ο,τι και να κάνει, δε ξέρω αν αλλάζει.

    Τι να κάνω? Να παραιτηθώ και να αρχίσω να κάνω delivery σουβλάκια?

    Η ζωή έχει γίνει σκληρή για εμένα (και τους άχρηστους σαν και εμένα γενικά), ίσως να έκαναν καλά που πέταγαν τα παιδιά στον Καιάδα.

    Θέλω να σας ζητήσω συγγνώμη που γράφω χωρίς να λέω κάτι συγκεκριμένο, απλά είμαι σε άσχημη φάση.
  •  26-10-2009, 02:07 54724 σε απάντηση της 54723

    Απ: Είμαι άχρηστος.

    Επίσης Γιώργο, έχεις σίγουρα δίκιο, πρέπει κάποιος να ασχολείται, πάντως δεν είμαι από αυτούς που δεν ασχολούνται.

    Πέρυσι τελείωσα το μεταπτυχιακό μου, διαβάζω συνέχεια, η ενασχόληση μου με τον τομέα είναι αρκετά παραπάνω από πολλά άτομα στη δουλειά (λόγω hobby - το ίδιο με τη δουλειά), ενημερώνομαι για καινούριες τάσεις στην αγορά και στην έρευνα και έχω ευρείες γνώσεις στα ζητήματα με τα οποία ασχολούμαι, παρ' όλα αυτά, είμαι άχρηστος και δε μπορώ να αποδώσω. Ο κώδικας μου είναι χάλια.

    Έχεις επίσης δίκιο πως δε κάνουν όλοι για όλα, εγώ πλέον έχω την εντύπωση πως δε κάνω για τίποτα όμως.
  •  26-10-2009, 09:59 54726 σε απάντηση της 54709

    Απ: Είμαι άχρηστος.

    Τα προβλήματα που αναφέρεις και λες ότι λύνονται είναι πραγματικά δευτερεύοντα. Η λύση είναι να το παρακάνεις.
    Απαγόρευσε στον εαυτό σου να δηλώνει global μεταβλητές. Θα ανακαλύψεις ότι δεν είναι και τόσο απαραίτητες. Αν αφιερώσεις 5 λεπτά και δεν έχεις καταφέρει να την αποφύγεις τότε χρησιμοποίησέ τη. Θα δεις ότι με τον καιρό θα σου γίνει συνήθεια.
    Για τα σχόλια τα πράγματα είναι περίεργα. Οι μισοί δεν βάζουμε καθόλου σχόλια και οι άλλοι μαζί βάζουν πολλά, τα περισσότερα τελείως περιττά. Ελάχιστοι βάζουν μόνο σημαντικά και "εκεί που πρέπει". Έχουν γραφτεί πολλά άρθρα πάνω στο θέμα. Δοκίμασε να βάλεις πολλά και θα δεις ότι σε λίγο καιρό θα τα περιορίσεις κρατώντας τα σημαντικά.

    Αυτά που αναφέρεις ότι δεν λύνονται είναι απλά μια σκληρή ( και πιθανότατα άδικη αυτοκριτική ) λόγω της κακής ψυχολογικής κατάστασης στην οποία βρίσκεσαι.

    Πώς θα βελτιωθείς;
    - Διάβασε κώδικα άλλων. Πρόσεξε βέβαια να είναι καλός. Δες όχι μόνο το στυλ αλλά και τη μεθοδολογία τους στο να χτίζουν λύσεις. Το σημαντικό δεν είναι στο πώς αλλά στο γιατί.
    - Γράφτηκε και παραπάνω αλλά το θεωρώ απολύτως απαραίτητο. Σχεδίασε τη λύση σου στο χαρτί πριν ξεκινήσεις. Στην αρχή να είναι υπερβολικός. Α δεν έχεις περιγράψει μέχρι τέλους τη λύση στο χαρτί μη ξεκινήσεις να γράφεις. Σιγά σιγά θα ισορροπήσεις και θα βρεις μέχρι ποιο σημείο ανάλυσης πρέπει να φτάνει.

    υγ:
    Θα πρέπει επίσης να ξέρεις ότι ελάχιστοι αναγνωρίζουν ότι είναι επαγγελματικά ανεπαρκείς και ακόμη λιγότεροι προσπαθούν να βελτιωθούν.
  •  26-10-2009, 10:01 54727 σε απάντηση της 54724

    Απ: Είμαι άχρηστος.

    Η ανασφάλεια (από την οποία και εγώ διαθέτω οκάδες) μπορεί να λειτουργήσει με δύο τρόπους: Είτε να σε κάνει να προσπαθήσεις σκληρότερα, είτε να σε κάνει να τα παρατήσεις.
    Διάλεξε το πρώτο, δεν θα βγεις χαμένος. ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι άχρηστος. Ολοι μας λειτουργούμε καλύτερα σε κάποιες καταστάσεις και χειρότερα σε κάποιες άλλες. Εγώ, ως πωλητής, θα ήμουν "αχρηστος". Αυτό δεν σημαίνει οτι είμαι "αχρηστος" στα πάντα. Ισως είναι ο καιρός να αναθεωρήσεις τα πράγματα στα οποία έχεις πραγματική κλίση (δεν λέω να παρατήσεις το development! απλά να ρίξεις μια καλύτερη ματιά στα πράγματα) και να δεις πού θα απέδιδες καλύτερα. 

    Ισως ο κώδικας σου να είναι όντως χάλια. Σκέψου το ενδεχόμενο να μην γράφεις λοιπόν εσύ τον κώδικα, αν πιστεύεις οτι δεν μπορείς να βελτιωθείς. Υπάρχουν άνθρωποι που πέτυχαν πολλά όταν αναγνώρισαν τις αδυναμίες τους αλλά παράλληλα και τα ισχυρά τους σημεία. Βρες το ισχυρό σου σημείο! Μπορεί να είναι στο συμβουλευτικό τομέα, μπορεί να είναι στον επικοινωνιακό τομέα, μπορεί να είναι ακόμα και στον κώδικα, αν ξεπεράσεις αυτό που θεωρείς οτι δεν ξεπερνιέται, δηλαδή την επιπολαιότητα. Σίγουρα όμως ΔΕΝ είσαι άχρηστος, και ο λόγος είναι οτι έχεις ξεκινήσει ήδη να αναγνωρίζεις τα ελαττώματά σου. Υπάρχουν πολλοί "επαγγελματίες" εκεί έξω που "ζουν" δεκαετίες με λιγότερα προσόντα, "πουλώντας" τον εαυτο τους σε πράγματα που τελικά δεν μπορούν να κάνουν! Και αυτό ισχύει σε όλους τους κλάδους.


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  26-10-2009, 10:52 54728 σε απάντηση της 54727

    Απ: Είμαι άχρηστος.

    Ευχαριστώ agmarios, θα προσπαθήσω και ελπίζω να αποδώσει.

    cap, συμφωνώ με αυτά που λες, το πρόβλημα είναι πως δυστυχώς αυτό που θέλω να κάνω είναι μόνο το συγκεκριμένο είδος developing. Προτιμώ να ακολουθήσω αυτό και να μην είμαι τόσο καλός (ας πληρώνομαι λιγότερο για παράδειγμα) παρά να κάνω κάτι άλλο. Σήμερα φυσικά έχω ανανεωμένη διάθεση από χθες βράδυ που ήμουν τελείως χάλια, γιαυτό τα λέω αυτά.

    Θα κάνω αυτό που προτείνατε με το design. Ελπίζω να δω αποτελέσματα.

    Σας ευχαριστώ πολύ, ότι συμβουλές έχετε είναι ευπρόσδεκτες.
  •  26-10-2009, 11:04 54729 σε απάντηση της 54724

    Απ: Είμαι άχρηστος.

    @ kostbill γεια κι από μένα.

     όπως είπαν σοφά και οι συνάδελφοι ΔΕΝ υπάρχουν άχρηστοι, τεμπέληδες (θα έλεγα) υπάρχουν.

    Όπως δεν υπάρχει ενεργεία αλλά αεργία...

    Στο "ψητό" τώρα, πέρα από όλες τις καλές ιδέες που ειπώθηκαν εδώ, καλό θα ήταν να έχεις ένα φίλο-συναδελφο που μπορείς να εμπιστευτείς εκεί στην δουλεία να είναι και αλτρουιστής και να σε στηρίξει και πρακτικά, δείχνοντας σου κάποια πράγματα.
    Εγώ το κάνω συχνά αυτό με συναδέλφους και νεότερους για να μην νιώθουν πίεση όταν τα αφεντικά διατάζουν κάτι δύσκολο, όπως το καναν ή κάνουν για μένα άτομα παλαιοτέρα που είναι καλά παιδιά και όχι, ο θάνατος σου η ζωή μου.

    καλή η αυτοκριτική σου αλλά μην υπερβάλεις! από την στιγμή που δεν είσαι ένας εγωιστής ψευτο-επαγγελματίας ξερόλας είσαι 1000φορες ανώτερος από τέτοια άτομα!
    Γνώμη μου για να δεις βελτιώσει στον κώδικα σου αλλά κυρίως και στην δουλεία σου?....

    απλά ΧΑΛΑΡΩΣΕ. κλείσε τα μάτια πάρε βαθιές ανάσες (που λένε και οι ιδικοί) και πες, ξέρω τι λαθάκια κάνω ΔΕΝ θα τα ξανακάνω. TAKE IT EASY DUDE! που λένε και οι αμερικανοί.Stick out tongue

    Προσπαθείς και κατά-πιεζεις τον εαυτό σου πάρα πολύ για κάτι τόσο ασήμαντο στην ζωή γενικότερα! αν χαλαρώσεις και λίγο λίγο κάνεις πράξει αυτά που διορθώνοντα θα δεις ότι αμέσως κέρδισες την επιπολαιότητα και όλα θα μπουν σε ένα καλύτερο δρόμο.

    κι εγώ υποφέρω από αδυναμία συγκεντρώσεις πολλές φορές Κολλώ σε "βλακείες" και αφήνω την ουσία τελευταία στιγμή, παλιά το είχα περισσότερο μέχρι που ένας καλός προϊστάμενος με έκραξε γιατί βγήκα εκτός χρόνου παράδοσης αλλά πέρα από το κράξιμο πίστεψε στις δυνατότητες μου να βελτιωθώ και μου έδωσε την ευκαιρία να του το αποδείξω, όχι μόνο σε αυτόν αλλά και σε μένα,

    όσο ποιο ώριμα και όχι πανικόβλητα το σκέπτεσαι και κάνεις μικρά μικρά βήματα, θα δεις ότι θα γίνεις ακόμα καλύτερος σε αυτό που κάνεις.

    Παψε να συγκρίνεις τον εαυτό σου με άλλους. Πάντα υπάρχει ένας "καλύτερος" σε κάποια πράγματα από εμάς εκεί έξω.

    αλλά Όλοι είμαστε μοναδικοί και καλύτεροι σε αυτό που κάνουμε ξεχωριστά.Wink

    Ξεκίνα να συγκρίνεις τον εαυτό σου με τον εαυτό σου.
    (για παράδειγμα πέρσι) φέτος έμαθες σίγουρα κάποια πράγματα που πέρσι δεν τα γνώριζες.
    Του χρόνου θα ξέρεις περισσότερα. Αν δεις ότι εξελίσσεσαι προς τα εμπρός ακόμα και λίγο είναι εξέλιξη αν μέσα σε 1 έτος δεν μάθεις ούτε μια νέα "εντολή", τότε υπάρχει πρόβλημα στην δουλεία σου όχι σε σένα, που δεν σου δίνουν περιβάλλον με προκλήσεις και εξέλιξη.

    φάση είναι που αν χαλαρώσεις θα την περάσεις!!!
    όλοι λίγο πολύ έχουμε τα «αρνητικά» που ανέφερες, και ευτυχώς δηλαδή φαντάζεσαι να είμαστε μικροί ξερόλες όλοι σπαστικοί, αντικοινωνικοί και τελειομανείς εγωιστές μέχρι αηδίας?

    Τέλος Δεν χρειάζεται να πιέζεις τον εαυτό σου να διαβάζει και να παρακολουθεί πάντα το τελευταίο πράγμα της τεχνολογίας, ρίχνε μια ματιά στα νέα φυσικά αλλά δεν γίνεται να τα κάνεις όλα τα καινούργια, γενικά βρες ένα ρυθμός εξέλιξης-μαθησεις που αρμόζει σε σένα ώστε να μην πιέζεσαι αλλά μην μένεις και παγερά αδιάφορος και όλα θα δεις θα «φτιάξουν» αρκεί να κάνεις την μικρή αυτή αρχή.

    Το να λες αυτό ΔΕΝ το γνωρίζω δεν είναι ντροπή, ντροπή είναι να λες "το ξέρω" και να μην το γνωρίζεις ή να μην το έχεις εφαρμόσει ποτέ και απλά θες να φανείς γνώστης.
     Κάνεις λογικός δεν θα σε κατηγορήσεις γιατί ΔΕΝ γνωρίζεις καποια πράγματα, κανείς Δεν γεννήθηκε Παντογνώστης όλοι μαθαίνουμε σε αυτή την ζωή, άλλοι λιγότερα άλλοι περισσότερα, άλλοι νωρίς άλλοι αργότερα.Το συμπέρασμα βγαίνει αφού τελειώσει το όμορφο βιβλίο "ζωή" δυστυχώς.


    και όπως θα έλεγε και ο Σαλονικιος Λαζόπουλος από τους 10μικρους Μήτσους, «χαΛαρά σε λέω ρε φιλαρακ, χαΛαρά»YesBig Smile

     

     


    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  26-10-2009, 11:57 54730 σε απάντηση της 54729

    Απ: Είμαι άχρηστος.

    Σε ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρρυντικά σου λόγια.

    Στην παλιά θέση είχα αρκετούς συναδέλφους που παρείχαν αρκετή βοήθεια όταν τη χρειαζόμουν και πράγματι είδα βελτίωση από εκεί.
    Στην καινούρια θέση δε ξέρω τι θα προκύψει αλλά ελπίζω πως όλα θα πάνε καλά.

    Ευχαριστώ και πάλι.
  •  26-10-2009, 14:37 54731 σε απάντηση της 54730

    Απ: Είμαι άχρηστος.

    Επίσης, μπορείς να διαβάσεις και μερικά βιβλία πάνω στο θέμα του κώδικα.

    Παραθέτω links για 2, με τη σειρά που θα τα διάβαζα εγώ:

    The Pragmatic Programmer

    Practices of an Agile Developer

    Στην αρχή όταν τα διαβάζεις, μπορεί να πείς " ... ωχ .. εμένα περιγράφει ! " ... περιέχουν και τα δύο αληθινή προγραμματιστική σοφία που θα αλλάξει τον τρόπο που γράφεις κώδικα αν τα προσέξεις και ενστερνιστείς αυτά που λένε Big Smile

    Angel
    O:]
  •  26-10-2009, 19:05 54735 σε απάντηση της 54731

    Απ: Είμαι άχρηστος.

    Σε ευχαριστώ, παράγγειλα ήδη το pragmatic programmer.
  •  26-10-2009, 19:26 54736 σε απάντηση της 54729

    Απ: Είμαι άχρηστος.

    Johnnyxp64:

    Ξεκίνα να συγκρίνεις τον εαυτό σου με τον εαυτό σου.

    Δεν θα συμφωνήσω αποκλειστικά σε αυτό, στην περίπτωση του φίλου μας μάλλον

    θα ήταν καλό να συγκρίνει τον κώδικα του με άλλους. Και να μην το δει σε χαρακτήρα επίπεδο.

    Τουλάχιστον εγώ συγκρίνοντας και μαθαίνοντας γιατί αυτός το έκανε έτσι, βλέπω ότι

    υπάρχει εξέλιξη και κατανοώ περισσότερο κάποια πράγματα.

     


  •  26-10-2009, 22:30 54738 σε απάντηση της 54709

    Απ: Είμαι άχρηστος.

    Κουμπάρε ΧΑΛΑΡΩΣΕ
    πιο κακό από τις επαγγελματικές σου ικανότητες τις οποίες δεν είναι εύκολο να αξιολογήσουμε μέσα από forum είναι το χαμηλό επίπεδο αυτοπεποίθεσης που σε διακατέχει.


    1-η λοιπόν συμβουλή...ΔΙΑΚΟΠΕΣ. Δε κάνω πλάκα. Ζήτα τουλάχιστον μια εβδομάδα άδεια και φύγε με θυληκιά παρέα για κάποιο ωραίο μέρος. Βοηθά λίγο την αυτοπεπίθεση.
    Έχεις ανάγκη και την ξεκούραση.

    2-Ζήτα σεμινάρια για τεχνικά θέματα. Δε ξέρω τί ακριβώς κάνεις ή τί θα κάνεις στη νέα θέση αλλά ζήτα επίμονα εκπαιδευτικό σεμινάριο για θέματα τα οποία θεωρείς ότι υστερείς και ότι θα σε κάνουν πιο χρήσιμο στην εταιρεία σου. \]
    Εαν δε δείξουν ανταπόκριση ΕΠΕΜΕΙΝΕ! Εαν πάλι δε γίνει τίποτα ΒΑΛΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΣΟΥ. Εαν μετά δε σου τα αναγνωρίσουν...φύγε και πήγαινε σε άλλη εταιρεία.

    3-Υπάρχει μια σχολή στο management που λέει ότι ο manager είναι αυτός με το μαστίγιο και ζητάει 10 για να πάρει 5. Μήπως ο πύχης είναι παράλογα υψηλά στην εταιρεία σου σε σχέση με τα μέσα που σου προσφέρει; Μήπως το αποτέλεσμα της εργασίας σου το οποίο θεωρείς κακό δεν είναι 100% δικό σου φταίξιμο;

    4-Τί απαιτήσεις έχει η δουλεία σου; Θα συμβιβαζόσουνα για ένα διάστημα με μια δουλεία που έχει λιγότερες απαιτήσεις, ίσως λιγότερα χρήματα αλλά θα ένιωθες πώς εκεί θα πετύχαινες;


    Powered by openSuSE 11 64-bit Edition
  •  27-10-2009, 06:29 54739 σε απάντηση της 54709

    Απ: Είμαι άχρηστος.

    Φίλε μου, θα σου πρότεινα τα εξής βασισμένος στην δική μου εμπειρία:

    - Δε βάζω σχόλια.
    Προσωπικά δεν πιστεύω ότι τα σχόλια είναι από μόνα τους πανάκεια. Αν για παράδειγμα χωρίσεις ένα μέρος της λογικής που φτιάχνεις με methods (συναρτήσεις, functions) τα οποία είναι αυτονόητα (λόγω απλότητας, επιλογής ονομάτων σε αυτά και στις μεταβλητές τους κλπ) θα έχεις αναπτύξει πολύ καλύτερη μεθοδολογία από ένα μονολιθικό δεινόσαυρο-method το οποίο έχει σχόλια κάθε 2 γραμμές για να βγάζεις άκρη του τι γίνεται.

    Από εκεί και πέρα, θα σε συμβούλευα να πιέζεις τον εαυτό σου και να προσπαθείς να γράφεις τουλάχιστον XML documentation που σου προσφέρει το VS για τα methods, properties & classes σου - πάντα σε συνδυασμό με το να ακολουθείς το παραπάνω βήμα έτσι; Το αυτοβουρδούλιασμα βοηθάει αν δεις ότι βαριέσαι να μπεις στην διαδικασία!


    - Ορίζω μεταβλητές σε λάθος μέρη, πολλές φορές τις κάνω global ενώ μπορούν να μπουν σε κάποια δομή.
    - Ενώ μπορώ να κάνω 10 λεπτά παραπάνω για να κάνω κάπως καλύτερο αυτό που κάνω, το αφήνω για μετά, με αποτέλεσμα να μη το κάνω ποτέ.
    Κι εδώ δείχνεις ότι έχεις επίγνωση του προβλήματος, οπότε η λύση είναι το να πιέσεις τον εαυτό σου να προσπαθήσει για ένα καλύτερο αποτέλεσμα. Έχε υπ' όψιν πάντως ότι πολλοί από εμάς όταν γράφουμε μικρά κομμάτια κώδικα -αλγοριθμικής φύσεως κυρίως, συνήθως τα γράφουμε όπως να 'ναι, και τα βελτιώνουμε (refactor) στο τέλος. Νομίζω ότι αυτό είναι κάτι το φυσικό.

    Προσοχή όμως, αυτό δεν σημαίνει ότι μπορείς να πετάξεις το design και απλά να βουτήξεις στον κώδικα και να ελπίζεις να τον διορθώσεις αργότερα (εξ' ου και το 'μικρά' που γράφω παραπάνω). Σε μια τέτοια περίπτωση θα καταλήξεις σε αυτό που γράφεις παρακάτω...


    - Πολλές φορές καταλαβαίνω πως η σχεδίαση που επέλεξα είναι λάθος και τα σβήνω όλα και πάλι από την αρχή.

    Εντάξει, ομολογώ ότι κι εγώ το έκανα αυτό παλιότερα. Άλλωστε, πόσες εφαρμογές δεν γράφουν στο readme τους κάτι παρεμφερές με το παρακάτω:
           v2.0 : Complete rewrite... - γιατί άραγε ο δημιουργός της εφαρμογής να μπει σε τέτοια διαδικασία;

    Συμβαίνει. Όλοι μας βελτιώνουμε τις ικανότητές μας, και ανακαλύπτουμε κατόπιν εορτής ότι το Χ θα ήταν καλύτερη υλοποίηση από το Υ. Ωστόσο, ένας τρόπος για να αποφύγεις να σβήνεις το design σου συνέχεια είναι να το μελετήσεις πρώτα. Μην περιμένεις δηλαδή να ανακαλύψεις τα μειονεκτήματα της σχεδίασής σου όταν θα ανοίξεις το visual studio, προσπάθησε να το κάνεις όσο είσαι στο "χαρτί".


    Σχετικά με τα bugs και την επιπολαιότητα, μπορείς να ξεκινήσεις με το να τεστάρεις επιμελώς τον κώδικά σου και... να αποφεύγεις τις επιπολαιότητες. Για παράδειγμα, ποτέ μην κάνεις αυτό ή αυτό. Οπωσδήποτε προσπάθησε να γράφεις unit tests, κάτι που εγγυημένα θα το σιχαθείς από την πρώτη στιγμή σύμφωνα με όσα γράφεις, αλλά θα αντιληφθείς την αξία του "χαμένου χρόνου" που θα σου κοστίσει η συγγραφή των tests όταν μετά από μερικούς μήνες θα κληθείς να κάνεις κάποια αλλαγή και δεν θα είσαι σίγουρος για το τι μπορεί να πάει στραβά, ενώ η εφαρμογή θα είναι υπερβολικά μεγάλη για να την τεστάρεις χειροκίνητα.


    Νομίζω ότι τα υπόλοιπα είναι κυρίως θέμα εμπειρίας. Επίσης, οι περισσότερες από τις συμβουλές που διάβασες θα σε βοηθήσουνε. Επιμένω όμως στο ότι πρέπει να πιέσεις τον εαυτό σου να προσπαθήσει παραπάνω. Το ότι έχεις αυτογνωσία των προβλημάτων είναι πολύ σημαντικό βήμα για να μπορέσεις να εξελιχθείς παραπάνω· αν δεν βλέπεις ελλείψεις στις ικανότητές σου, δεν έχεις και λόγο να εξελιχθείς, έτσι; Ωστόσο, αυτό είναι μόλις το πρώτο βήμα, αν σταματήσεις εδώ δεν θα πετύχεις τίποτα παρά μόνο θα στεναχωριέσαι. Η ουσιαστική βελτίωση θα έρθει μόνο όταν προσπαθήσεις ο ίδιος να διορθώσεις τα λάθη σου.

    Σε πρώτο βήμα; Προσπάθησε να διορθώσεις όλα τα μειονεκτήματα που παρατηρείς, αφ' ενός ΠΡΙΝ τα κάνεις (μην εγκαταλείπεις κάτι για αργότερα για παράδειγμα αν ξέρεις ότι δεν θα το κάνεις ποτέ), αφ' ετέρου προσπάθησε να διορθώσεις τα προβλήματα σε πράγματα που έχεις ήδη κάνει.


    Καλή τύχη και μην ξεχνάς, όλοι νιώθαμε άχρηστοι και γράφαμε χάλια κώδικα κάποια στιγμή στην ζωή μας. Όποιος ισχυριστεί το αντίθετο, είναι ψεύτης.

    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
Σελίδα 1 από 2 (18 εγγραφές)   1 2 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems