Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Το Νέο .NET Logo!

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò George J. Capnias. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Pak στις 06-11-2008, 20:20. Υπάρχουν 9 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  26-10-2008, 12:47 45761

    Το Νέο .NET Logo!

    Μέσα από τα weblog του msdn, η Microsoft ανακοίνωσε την αλλαγή λογότυπου για το .ΝΕΤ. Το weblog του Scott Barnes, Rich Platform Product Manager (WPF & Silverlight):

    Γιατί κάναμε την αλλαγή;

    Έχοντας την ανάγκη για ένα Logo που θα έπρεπε να συμφωνεί με τις θεμελιώδεις αξίες που η εταιρεία επιθυμεί το .NET να αντιπροσωπεύει: συνέπεια, δυναμικότητα και ευχάριστη εμπειρία για το χρήστη. Επίσης υπήρχε η ανάγκη για ένα logo που θα συμφωνούσε με τις σχεδιαστικές αρχές που οδηγούν την εξέλιξη της εταιρικής ταυτότητας της Microsoft και αντικατοπτρίζεται στα νεότερα brand names όπως το Silverlight, Surface και το "Strata".  Τελικά, υπήρχε η ανάγκη για ένα logo που θα ήταν πιο σωστά εναρμονισμένο με το υπάρχον portfolio των brand names που το .NET συσχετίζεται άμεσα όπως: το Silverlight, το Visual Studio και τα προϊόντα του AppPlat.

    Το αποτέλεσμα είναι ένα σχέδιο που αναφέρεται ως το «κύμα» ("wave"). Το σχέδιο είναι έντονο, απλό και εύκολα διακριτό. Η προσθήκη του γράμματος "N" στο σχέδιο θα προκαλέσει την άμεση αναγνώριση με την πάροδο του χρόνου και θα ταυτοποιηθεί με το .NET brand name.

    Η αλλαγή του Logo είναι ένα από τα πράγματα που κάνουμε για να ανανεώσουμε την δέσμευση μας για το μέλλον, γύρω από το Rich Platforms, που έχουμε σήμερα.

    Διαβάστε περισσότερα: Embrace the new .NET Logo! 

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
    Δημοσίευση στην κατηγορία:
  •  26-10-2008, 21:17 45776 σε απάντηση της 45761

    Απ: Το Νέο .NET Logo!

    Πολύ καλό! Αλλά κάτι μου θύμιζε... κάτι μου θύμιζε... και βλέποντας την ανακοίνωση κάπου στο facebook είδα το σχόλιο κάποιου περί ομοιότητας με το λογότυπο της net one!!!

    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  27-10-2008, 13:02 45790 σε απάντηση της 45776

    Απ: Το Νέο .NET Logo!

    Εμένα μου θυμίζει τη :)
  •  27-10-2008, 16:31 45793 σε απάντηση της 45776

    Απ: Το Νέο .NET Logo!

    εσπαγα το κεφάλι μου να δώ τι μου θυμίζει........Big Smile


    Νικόλαος Καντζέλης
    BSc, MSc, MCAS, MCPD, MCITP, MCTS,MCP, MCT
    http://www.nksolutions.gr
    http://dotnetstories.wordpress.com
    http://weblogs.asp.net/dotnetstories
    http://forum.dotnetnuke.gr
  •  27-10-2008, 19:00 45795 σε απάντηση της 45761

    Απ: Το Νέο .NET Logo!

    I Like it! Yes

    βεβαια ειναι πολυ κοντα (με αναποδη φορά) στης Netone αλλα δε με ενδιαφερει αυτο. Με ενδιαφερει η Microsoft να βελτιωνει το .net και να ειναι παντα συμβατο με προιγουμενο κωδικα. μεχρι στιγμης τα παει μια χαρα.


    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  29-10-2008, 08:27 45830 σε απάντηση της 45795

    Απ: Το Νέο .NET Logo!

    Ωραίο!

    Εχετε δίκιο μοιάζει σαν της netone!

    Θεωρώ ότι είναι πολύ καλύτερο από το προηγούμενο...!

    I LOVE IT!

  •  06-11-2008, 11:56 46046 σε απάντηση της 45761

    Απ: Το Νέο .NET Logo!

    Εγώ θα έλεγα ... να αφήσουν τα Logo και να βελτιώσουν τα προϊόντα τους εκεί στη Microsoft... Από Logo και κουτάκια καλά τα πάνε... αλλά να πουλάνε τα WindowsXP πιό ακριβά από τα Vista... είναι απαράδεκτα πράγματα...

    Προσωπικά το παλιό Logo μου άρεσε περισσότερο...

    Σύνταξη στα 18,
    Στράτευση στα 100.
  •  06-11-2008, 17:19 46056 σε απάντηση της 46046

    Απ: Το Νέο .NET Logo!

    Μήπως θα έπρεπε να αρχίσουν να αλλάζουν και τα χρώματα του dotnetzone σιγά σιγάSmile;
    View Παναγιώτης Χαραλάμπους's profile on LinkedIn
    Coding at Mediterranean Acoustics
  •  06-11-2008, 17:59 46057 σε απάντηση της 46056

    Απ: Το Νέο .NET Logo!

    Pak:
    Μήπως θα έπρεπε να αρχίσουν να αλλάζουν και τα χρώματα του dotnetzone σιγά σιγάSmile;

    μμμ... αυτό το τελευταίο δεν θα αλλάξει από την Microsoft αλλά από εμάς και εννοώ όλους μας. Δεν ξέρω σε τι φάση βρίσκεται η αναβάθμιση στην επόμενη έκδοση του Community Server, γιατί αν αλλάξει το skin θα αλλάξει μετά την αναβάθμιση. Ο admin μας τι λέει;

    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  06-11-2008, 20:20 46060 σε απάντηση της 46057

    Απ: Το Νέο .NET Logo!

    Ε αυτό λέω βρε Δημήτρη! Τα χρώματα είναι καιρος να αλλάζουν! Τί λενε λοιπόν οι μεγαλύτεροι; Καιρός για face lift;


    View Παναγιώτης Χαραλάμπους's profile on LinkedIn
    Coding at Mediterranean Acoustics
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems