Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Επιλογή SSD HD

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Dimitris Papadimitriou. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Dimitris Papadimitriou στις 01-03-2010, 16:15. Υπάρχουν 9 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  27-02-2010, 19:16 57359

    Επιλογή SSD HD

    Όπως και άλλη φορά στο παρελθόν, κάνω τις hardware ερωτήσεις μου στο dnz γιατί τα μέλη μας ξέρουν καλύτερα τις απαιτήσεις μου: development, sql server, virtual machines κλπ. κλπ. όχι παιχνίδια, όχι σκουπίδια, όχι πλαστικά σε θάλασσες και ακτές!
    Στο laptop μου έχω έναν δίσκο Hitachi 300GB SATA 7200RPM 3.0 GB/s (σύμφωνα με τον κατασκευαστή). Σύμφωνα με το Windows Experience Index είναι ο πιο αδύναμος κρίκος στο σύστημά μου (Subscore 5,8). Με την ελπίδα να κερδίσω σε απόδοση αλλά και σε κατανάλωση μπαταρίας, σκεφτόμουν την αντικατάστασή του με έναν SSD.
    a) Τι λέτε; Θα κερδίσω τίποτα;
    b) Έχετε να μου προτείνεται κάποιον SSD δίσκο με χωρητικότητα γύρο στα 150GB;

    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  27-02-2010, 21:10 57362 σε απάντηση της 57359

    Απ: Επιλογή SSD HD

    Μάλλον δεν παρακολούθησες τις σχετικές συζητήσεις...

    Έκανα εδώ και μερικούς μήνες την αναβάθμιση του HD σε Intel Χ25-Μ (160GB, 390€ τότε, τώρα δεν ξέρω) και είδα άσπρη μέρα: Primary Hard Disk performance index: 7.2

    Και όπως είπα, μετά την αναβάθμιση ανοίγεις το Visual Studio αντί για το Notepad όποτε θες text editor. Νομίζω δεν χρειάζεται να πω άλλα.

     


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  28-02-2010, 15:47 57367 σε απάντηση της 57359

    Απ: Επιλογή SSD HD

    Η εικόνα που έχω από την αγορά είναι ότι το πιο αξιόπιστο αλλά συνάμα και ταχύτατο και compatible με Win 7 είναι αυτό

    Επειδή όμως είναι πανάκριβο σε συμβουλεύω να πας στο αδελφάκι του στα 80GB που είναι πιο value for money

    Νομίζω ότι είναι η επόμενη γενιά από αυτό που σου προτείνει ο συνάδελφος

    Manos
  •  28-02-2010, 17:44 57369 σε απάντηση της 57367

    Απ: Επιλογή SSD HD

    Όχι, δεν είναι η επόμενη γενιά, μιλάμε για το ίδιο μοντέλο.

     


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  01-03-2010, 11:54 57374 σε απάντηση της 57362

    Απ: Επιλογή SSD HD

    KelMan:

    Και όπως είπα, μετά την αναβάθμιση ανοίγεις το Visual Studio αντί για το Notepad όποτε θες text editor. Νομίζω δεν χρειάζεται να πω άλλα.

     

    τι ειπες τωρα?SurpriseSurpriseSurpriseSurpriseSurpriseSurpriseSurpriseSurpriseSurpriseSurprise

    φτου πάλη σε έξοδα θα μπωGeeked

    εσείς φταίτεStick out tongue



    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  01-03-2010, 12:35 57377 σε απάντηση της 57359

    Απ: Επιλογή SSD HD

    Και οι δύο Μάνοι έχουν δίκιο, εξάλλου στις προηγούμενες συζητήσεις είχαμε εξαντλήσει το θέμα μέχρι .... αηδίας! Το θέμα δεν είναι τόσο αν θα σε βοηθήσει ο SSD (προφανώς βοηθάει), αλλά αν είναι η πιο συμφέρουσα επένδυση. Η απάντηση δεν είναι και τόσο προφανής:

    • Με τα €400 που κάνει ο X-25 μπορείς να πάρεις 8 GB SODIMM DDR3 (4x2GB). Αν δεν έχεις πιάσει ακόμα τα 8 GB ίσως είναι προτιμότερο να πάρεις μνήμη.
    • Όσο περισσότερη μνήμη έχεις, τόσο καλύτερα, εφόσον γλυτώνεις το IO στο σκληρό.
    • Το φόρτωμα των εφαρμογών και το compile επιταχύνεται σημαντικά από ένα SSD αλλά ...
    • το compile επιταγχύνεται και από ένα RAM Drive.΄
    • Πολλά VM θέλουν μεγάλη μνήμη αλλά προκαλούν και πολύ ΙΟ.
    • Αν έχεις server εφαρμογές στο laptop ή τα VM (server = κοπανώ το σκληρό όποτε θέλω, κάνω τον SQL να φάει όλη τη μνήμη σε cache), η μεγάλη μνήμη δεν θα σε γλυτώσει. Παράδειγμα, διάφορα ERP και CRM που τρέχουν συνεχώς timer jobs, Sharepoint. Αυτό το συχνό, μικρό ΙΟ που δεν μπορεί να γίνει cached πραγματικά σου γονατίζει το μηχάνημα.

    Σε αυτή τη φάση εγώ θα προτιμούσα τον SSD γιατί έχω βαριές server εφαρμογές (Sharepoint) και ο σκληρός μου προκαλεί τη μεγαλύτερη καθυστέρηση σε κάθε deploy/debug. Από την άλλη, εφόσον δεν έχω να δώσω τα 400 θα προτιμήσω να βάλω άλλα 4GB και να πάω στα 8 GB Ram.

    Αχ, αυτοί οι συμβιβασμοί ...


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  01-03-2010, 12:50 57378 σε απάντηση της 57377

    Απ: Επιλογή SSD HD

    Ακριβώς, είναι θέμα συμβιβασμών... Εγώ, που το laptop μου παίρνει μέχρι 4GB, έδωσα ένα καλό φιλί της ζωής στο μηχάνημα και προς το παρόν τη γλύτωσα από το να αλλάζω και να αγοράζω καινούργιο. Τώρα, όταν θα έρθει αυτή η ώρα, θα μεταφέρω το SSD στο νέο μηχάνημα και θα είμαι και πάλι με ένα πολύ καλό σύστημα.

     


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  01-03-2010, 14:12 57381 σε απάντηση της 57378

    Απ: Επιλογή SSD HD

    Είναι πολύ πιθανόν να προχωρήσω στην αγορά του μικρού SSD και ταυτόχρονα σε επέκταση της μνήμης σε 8GB (τώρα έχω ένα module 4GB και έχω το 2ο ελεύθερο - μιλάμε για laptop οπότε υπάρχουν μόνο 2). Και ο εσωτερικός μου δίσκος θα γίνει εξωτερικός.
    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  01-03-2010, 14:22 57382 σε απάντηση της 57381

    Απ: Επιλογή SSD HD

    Ίσως να μπορείς να βάλεις τον ένα σκληρό στη θέση του DVD μέσω κάποιου adapter. Αυτό σίγουρα γίνεται στα Lenovo, δεν ξέρω για άλλους κατασκευαστές. Ο εξωτερικός χρειάζεται επικίνδυνα καλώδια και eSata adater για να παίξει ικανοποιητικά. Δυστυχώς, το T500 μου ΔΕΝ έχει ενσωματωμένο eSata οπότε έχω άλλο ένα adapter να προεξέχει και να κινδυνεύει.

     


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  01-03-2010, 16:15 57386 σε απάντηση της 57382

    Απ: Επιλογή SSD HD

    χμμμ καλό θα ήταν. Θα δω αν παίζει. Έχω όμως eSata port σίγουρα.
    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems